O završnici projekta „Filmharmonija” i saradnji MONS-a i Zagrebačke filharmonije
U okviru velikog projekta pod nazivom „Filmharmonija“, koji je spojio Muzičku omladinu Novog Sada (MONS) i Zagrebačku filharmoniju, preko programa Intereg-IPA prekogranične saradnje Srbije i Hrvatske, pored koncerata u Novom Sadu, Iloku, Vukovaru i Subotici, održan je i trening za radnike u kulturi, koji je organizovan 10. i 11. novembra u Galeriji Matice srpske.
Ovaj trening koji je imao za temu „Inovativni pristup u razvoju projekata u kulturi“ vodio je dr Emil Džanić, a budući da je zbog pandemije broj učesnika u Galeriji Matice srpske bio ograničen, omogućen je lajv striming na jutjub kanalu Muzičke omladine Novog Sada.
Kako napominje sekretar Muzičke omladine Novog Sada Milan Radulović, prvobitno je planirano da se ovaj kurs organizuje i u Subotici, ali se zbog pandemije odustalo. No, s obzirom da je omogućeno njegovo praćenje na jutjubu, poziv za učešće, odnosno praćenje kursa, bio je upućen i kulturnim institucijama u tom gradu. U Galeriji Matice srpske bilo je osam učesnika, a oko pedesetak polaznika je onlajn pratilo ovaj kurs. Bilo je tu zaposlenih na RTV Vojvodini, gotovo svim pozorištima, drugim kulturnim institucijama i školama, kako u Novom Sadu, tako i u Subotici.
Realizacijom ovog treninga za zaposlene u kulturi, praktično je završen projekat “FILMharmonija”, i preostalo je da se sve to zaokruži i prezentuje šta je urađeno. To će se dogoditi do kraja novembra u Novom Sadu, ali pre toga Milan Radulović pominje još jedan lep događaj, proistekao iz ovog projekta. Kao što je i Muzička omladina Novog Sada, zahvaljujući projektu “FILMharmonija”, dobila na poklon vredan klavir “Šigeru Kavai”, čiji zvuk već slušamo na mnogim koncertima u Sinagogi, tako će i Muzička škola “Isidor Bajić” dobiti na poklon jedan instrument. Milan Radulović pominje da se radi o poluprofesionalnoj oboi, vrednosti oko 3.500 evra, koju će Muzička omladina Novog Sada i Zagrebačka filarmonija uskoro, do kraja ovog meseca, pokloniti MŠ “Isidor Bajić”.
Predavač na ovom kursu Emir Džanić je ekspert na području inovacija, koji je doktorirao na temi Otvorene inovacije i organizacijska kultura. U preko 20 godina iskustva, radio je sa privatnim kompanijama, velikim konsultantskim kućama i ministarstvima na području inovacija i upravljanja promenama. Aktivni je konsultant po pitanjima razvoja sistema inovacija, upravljanja promenama u organizaciji i organizacijskoj kulturi, kao i na kompleksnim inovacijskim projektima na području poslovnih modela, proizvoda i usluga.
Teme kojima se dr Džanić bavio na ovom kursu u Galeriji Matice srpske, bile su od pojašnjenja samog pojma šta je inovacija, kako se i za koga sprovodi, predviđaju trendovi i scenarija, preko objašnjenja šta je gejmifikacija, do izrade poslovnog modela inovativnog projekta u kulturi, i izrade gejmifikacije.
Podsećamo da je ovaj projekat počeo s realizacijom prošle godine. “FILMharmonija” je podrazumevala seriju koncerata na otvorenom, na kojima je Zagrebačka filharmonija, uz učešće naših muzičara, izvodila muziku iz nemih filmova Čarlija Čaplina “Mališan” i “Pasji život”. Po tri koncerta priređena su u po dva grada u Srbiji i Hrvatskoj. Serija je otpočela prošle godine s jeseni u Novom Sadu, a zatim u Iloku. Ovog juna koncerti su održani u Vukovaru, a u septembru u Subotici. Na ovim koncertima kao članovi Zagrebačke filharmonije nastupale su novosadske muzičarke - flautistkinja Sonja Antunić, pijanistkinja Rita Kinka i članice kvarteta TAJJ: violinistkinje Aleksandra Krčmar Ćulibrk i Jovanka Mazalica, violistkinja Jelena Filipović i violončelistkinja Timea Kalmar.
N. Pejčić