Plaćena jedna trećina prekršaja iz vanrednog stanja, 934 na prinudnom izvršenju
BEOGRAD: Zbog kršenja zabrane kretanja tokom vanrednog stanja, uvedenog zbog sprečavanja širenja korona virusa, u Srbiji je od 16. marta do 7. maja samo u Beogradu izrečeno oko 1.500 prekršajnih presuda, od kojih je 500 građana već platilo svoje novčane kazne.
Zabrana kretanja je, u nekoliko oblika i navrata bila propisana Uredbom Vlade o merama za sprečavanje i suzbijanje zarazne bolesti kovid-19, a Prekršajni sud je u skladu s vanrednim stanjem, ove predmete rešavao u hitnom postupku, izricanjem novčanih kazni mahom u minimalnim iznosima.
Predsenica Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović precizirala je za Tanjug da je od oko 1.500 predmeta, 500 već izvršeno, odnosno plaćeno, dok su 934 predmeta otišla na izvršenje prinudnim putem.
Prinudno izvršenje podrazumeva prinudnu naplatu sa novčanih sredstava ili pak mogućnost zamene novčane za kaznu zatvora, navela je Ristanovićeva.
Ona je takođe ukazala da je od oko 200 uloženih žalbi na ukupan broj presuda beogradskog Prekršajnog suda izrečenih u vanrednom stanju, pola odbijeno pa su presude postale pravosnažne.
Stotinak presuda je ukinuto i vraćeno je sudu na ponovno odlučivanje iz razloga što u izreci presude nije precizirano iz koje je uredbe prekršajana konkretna odredba.
Prekšaji koji su bili propisani u vanrednom stanju ticali su se zabrane kretanja posle 17 sati i kasnije posle 18 sati, kojih je bilo najviše.
Kršena je i potpuna zabrana kretanja za sve građane starije od 65 godina.
Bilo je i kršenja zabrane okupljanja određenog broja ljudi na otvorenom prostoru, zabranjenih poseta parkovima, nepropisnog šetanja kućnih ljubimaca, odlazaka na sahranu u nedozoljenom broju ljudi.
Prema rečima Ristanovićeve, skoro svi stariji građani koji su prekršili zabrane već su izmirili svoje prekršajne kazne, mahom plaćajući ih na rate.
Ona je podsetila da su kazne izricane u minimalnim iznostima od 50.000 dinara, ali u mnogim slučajevima i ispod minimuma.
Samo građanima koji su prekršaje pravili po više puta ili više dana za redom, izrečene su više kazne, od 100.000 i 150.000 dinara, rekla je predsednica Prekršajnog suda u Beogradu.
Kada su u pitanju predmeti zbog kršenja mera iz jula ove godine, kada je u Beogradu bila uvedena vanredna situacija zbog epidemije korone, Prekršanom sudu u Beogradu je u oktobru stiglo 100 predmeta i u toku je postupanje po njima.
To su mahom zahtevi za pokretanje prekršajnih postupaka protiv ugostiteljskh objekata koji nisu poštovali radno vreme i druge propisane mere za sprečavanje širenja virusa kovid-19.