Za otkup 7.000 junadi čeka 1,2 milion evra
NOVI SAD: Stočari još nisu iskoristili sve podsticaje od dva miliona evra koje su izdvojili Vlada Srbije i resorno Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, namenjene kao pomoć za izvoz tovnih goveda.
Po nepotpunim podacima, klanice i izvoznici preuzeli su oko 4.000 utovljene junadi koja je uglavnom isporučena u Izrael, pa iz „Agroprofita” predlažu da se otkup uz korišćenje podsticaja produži do kraja ove godine.
Udruženje „Agroprofit” je saopštilo da su tovljači junad prodali po 1,85-1,90 evro kilogram žive mere, i kada se uz to dodaju dve premije od 20.000 i 15.000 dinara, ostvarili su izuzetnu cenu od oko 2,50 evra po kilogramu. Međutim, do kraja meseca, do kada je ppredviđena mogućnost korišćenja tih para ostao je neiskorišćen još oko 1,2 milion evra, što je dovoljno za podsticaj prodaje oko 7.000 junadi.
U sprovedenom otkupu najviše junadi su utovarile velike farme pri kompanijama, a najviše Industrija mesa „Đurđević”. Poslednjih nekoliko dana izvoznici su umanjili cene na 1,70-1,80 evro i nude telad kao deo nadoknade za junad. Farmeri nerado ulaze u te aranžmane jer im se telad obračunava po 580 do 650 evra komad, a uz tako visoku cenu, farmeri su primetili da je telad iz uvoza i da se javlja veći broj uginuća.
Iz Proizvodne grupe odgajivača tovnih rasa Udruženja „Agroprofit” ukazuju na to da namera da se izdvojenim podsticajima od dva miliona evra pomogne otvaranje tržišta tovne junadi do sada nije dala pun efekat jer Srbija već odavno nema dovoljno tržišta za kvalitetnu junad niti specijalizovane izvoznike, a da Privredna komora i ekonomska predstavništva za rešavanje tog problema nisu ni u čemu pomogli stočarima.
Tovnim govedarstvom se do sada bavilo oko 16.000 gazdinstava, pa iz Udruženja „Agroprofit” najavljuju da će se uskoro obratiti Vladi s konkretnim programima za razvoj tovnog govedarstva u idućoj godini jer se broj gazdinstava koji se bave tovnim govedarstvom ubrzano smanjuje zbog nepostojećeg tržišta za junad.
M. Mitrović