Izložba o delatnosti grupe „Život” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog
Izložba Delatnost grupe „Život“ na umetničkoj i političkoj sceni Kraljevine Jugoslavije tokom četvrte decenije 20. veka, autorke msr Marijane Vaščić biće od četvrtka, od 13 časova, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog otvorena za publiku.
Ova izložba, kojom Spomen-zbirka obeležava i svoj Dan, realizovana je prema prošle godine nagrađenom najboljem master radu odbranjenom na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Izložba se fokusira na delovanje umetničkog kolektiva „Život“ od osnivanja koje se vezuje za 1934, pa sve do 1940. kada je održan njihov poslednji sastanak, nakon kojeg su usledila brojna hapšenja umetnika, što se smatra simboličkim krajem grupe. Grupa „Život“ se na jugoslovenskoj sceni izdvojila svojim delovanjem na dva fronta, što je dovelo do toga da se umetnost i politika intenzivno prožimaju i imaju uzročno-posledični odnos. Grupa koja je funkcionisala kao umetničko-politički pokret postala je stožer socijalne umetnosti četvrte decenije i sinonim za angažovanu umetnost. Pored politizacije likovnog polja, akcenat je i na problemima umetnosti kolektiva, kao specifičnog vida umetničkog udruživanja i samoorganizovanja. Budući da je socijalna umetnost u prvi plan istakla tehniku grafike zbog njenih mogućnosti stvaranja multi originala ali i dramatičnog odnosa crno-belih površina, grafika se kao tehnika posebno vezuje za ovu grupu. Stoga će u najvećem broju biti izložene grafike, ali i odabrani crteži ključnih protagonista ove grupe.
Postavka obuhvata dela iz muzejskih i privatnih kolekcija: Narodne biblioteke Srbije, Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja Jugoslavije, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Fondacije Vujičić kolekcije. Izložba će trajati do 27. decembra, uz raznovrstan program, u skladu s propisanim merama.
Usled pogoršane epidemiološke situacije, Spomen-zbirka odlaže za četvrtak planirano uručenje ovogodišnje Nagrade za najbolji master rad koja je pripala istoričarki umetnosti Jeleni Gačić za rad „Posleratna arhitektura u Kruševcu (1945–2000)“, odbranjen kod prof. dr Aleksandra Kadijevića.
N. P.