Kisić: Obolevaju uglavnom mlađi, stariji i deca odgovorniji
BEOGRAD: Zamenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević rekla je da se najviše zaražavaju oni koji se i najviše izlažu riziku od virusa i da su to uglavnom osobe mlađeg i srednjeg uzrasta socijalno aktivne, koje izlaze i imaju najviše kontakata i dodala da su oni značajni "rasadnici" za prenošenje infekcije.
Kisić je navela da su najstariji sugrađani pokazali da su najodgovorniji deo društva i da retko obolevaju, a i tada u slučaju da im virus prenese neko iz njihovog najbližeg okruženja.
Primetila je da su i deca predškolskog i školskog uzrasta pokazala odgovornost, s obzirom da je posle pet nedelja bilo samo sporadičnih slučajeva oboljevanja.
Kisić Tepavčević je preporučila da se u javnom prevozu često provetrava i da se otvaraju prozori kako bi se mogućnost prenošenja virusa svela na minimum uz podsecanje da se svi autobusi dezinfikuju.
Darija Kisić Tepavčević rekla je da opšte preventivne mere zaštite, pre svega, nošenje maske, itekako imaju efekta u sprečavaju širenja korona virusa i da neće imati zamenu ni kada se pronađe vakcina protiv Kovida-19.
Kisić je rekla da su sve oči štručne i naučne javnosti uprte u proizvodnju vakcine i da se svi nadaju vakcini koja će biti bezbedna i efikasna i koja će, kaže, sigurno biti najmoćnije oružje protiv Kovida-19, ali da ne treba umanjivati značaj preventivnih mera zaštite.
''Da ne mislimo da opšte mere i nošenje maski tek tako primenjujemo dok se ne pronađe vakcina, to su efiksane mere koje itekako spasavaju živote'', rekla je Kisić upitana ima li pomaka oko vakcine protov virusa korona.
Na pitanje da li je našim lekarima poznat koktel antitela kojim se leči američki predsednik Donald Tramp, Kisić je kazala da nije upoznata sa tim, ali da se svi terapijski protokoli u Srbiji redovno ''apdejtuju'' i menjaju u skladu sa svetskim preporukama.
''Sve što je dostupno u svetu, kada je u pitanju terapija lečenja Kovida-19, dostupno je i kod nas'', naglasila je Kisić.
Srbija sa osam zaraženih na 100.000 stanovnika ima najmanju stopu učestalosti korone u Evropi, posle Grenlada i Vatikana koji trenutno nemaju nijedan slučaj, izjavila je Darija Kisić Tepavčević.
"Nemamo slučajno ove rezultate, koje imamo danas, sa stopom učestalosti od osam na 100.000, jer samo manje od nas u ovom momentu imaju Grenlad i Vatikan koji nemaju nijedan registrovan slučaj", rekla je ona.
Kaže da je to postignuto samo zahvaljujući primeni preventivnih mera i da smo to postigli svi zajedno.
Upozorila je da, ipak, moramo da budemo oprezni, jer je jako povoljnu situaciju tako imao i Izrael, ali da se sve promenilo za samo dve nedelje.
Kisić Tepavčević kaže da sledi sezona gripa i da su mere prevencije kod gripa slične kao i za kovid, tako da ne mora da dođe tokom zimske sezone do naglog skoka oboljevanja ako budemo i dalje disciplinovani i odgovorni.
Na pitanje od čega zavise "pikovi", odnosno skokovi broja zaraženih, da li oni zavise samo samo od pridržavanja mera zaštite, ona je rekla da to isključivo zavisi od učestalosti i poštovanja mera u populaciji.
Nema nijednog žarišta koje je vezano za određenu lokaciju i nema dokazanog širenja infekcije u privrednim objektima, rekla je Darija Kisić Tepavčević.
Kisić Tepavčević je na konferenciji za novinare u Vladu Srbije rekla da je više od polovine od ukupnog broja obolelih u Beogradu, navodeći da je reč o apsolutnim brojevima i da je to logično, jer prestonica ima najviše stanovnika.
Ona je dodala da su infekciju uglavnom prenosili mladi na članove porodica i da su u pitanju sporadični slučajevi, tako da se ne može reći da postoji žarište koje može da se veže za određeni klaster ili lokaciju.
Na pitanje da objasni kako je moguće da u jednom danu u Srbiji ima ukupno 120 zaraženih, a da istog dana predsednica opštine Trstenik Milena Turk kaže da u toj opštini ima 117, Kisić Tepavčević navodi da je predsednica opštine navela kumulativni broj za određeni vremenski period, a ne za taj dan.
"Očigledno se radilo o lapsusu", rekla je Kisić Tepavčević.
Na apoteke i određene pumpe ne odnosi se mera o radnom vremenu do 23 sata, pojasnila je dr Darija Kisić Tepavčević.
Na predlog Kriznog štaba od sutra će radno vreme ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata biti ograničeno do 23 sata.
"Objekti koji su izuzeci su apoteke i određene pumpe, jer je neophodno održati kontinuiran rad za normalno funkcionisanje", rekla je Kisić Tepavčević.
Na pojedine kritike zbog ograničavanja radnog vremena do 23 sata i pitanja "da li to znači da ne možemo da se zarazimo do 23h", Kisić odgovara da svako može uvek da se zarazi, ako sebe dovede u rizično ponašanje, ali da se pokazalo da posle 23 sata u svim objektima dolazi do većeg okupljanja i gužvi, pa je veća verovatnoća inficiranja.
Kisić je istakla da će se efekti danas donetih mera videti za 10 do 14 dana.
Na predlog Kriznog štaba od sutra će radno vreme ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata biti ograničeno do 23 sata, kaže epidemiolog Darija Kisić Tepavčević.
Ona je navela da su, bez obzira na povoljniju epidemiološku situaciju prethodnih nedelja, sve mere koje su donete bile na snazi.
"Ono što se sa sigurnošću može reći je da učestalost obolevanja zavisi od primene opštih preventivnih mera", navela je ona na konferenciji za novinare.
Kako kaže iskustvo sa virusom korona je pokazalo da je nošenje maski na pravilan način, da pokrivaju nos i usta, spašava živote.
"Stav Svetske zdravstvene organizacije nije bio jedinstven po tom pitanju, međutim danas pokazalo da je ta mera efikasna i da neće imati alternativu ni onog momenta kada bude u upotrebi vakcina protiv virusa korona", navela je ona.
Podseća da je osnovna mera obavezuno nošenje zaštitnih maski u zatvorenom prostoru, javnom prevozu, dok se na otvorenom preporučuje u situacijama kada ne može da se obezbedi fizički razmak od metar i po - kada se čekana ulazak u prodavnicu, banku, poštu.
"Zabranjeno je okupljanje više od 30 lica na događaja osim na kulturnim dešavanjima kada je organizator ustanova kulture. Na tim događajima je moguće da bude do 500 ljudi uz primenu svih mera", navela je ona.
Od ukupnog broja zaraženih virusom korona u našoj zemlji samo pet odsto je izjavilo da je u prethodnom periodu putovalo u inostranstvo, a najviše u Crnu Goru, izjavila je Darija Kisić Tepavčević.
Istakla je da to nije veliki procenat zaraženih onih koji su se zarazili van zemlje i ukazala da je to znak da su se naši turisti pridržavali mera na putovanju.
"Više od polovine zaraženih koji su putovali u inostrastvo bili su u Crnoj Gori. To nije toliko visoka zastupljenost tih putnika u međunarodnom saobraćaju. Verovatno su se pridržavali mera", rekla je Kisić na konferenciji Kriznog štaba.
Ističe da iz Crne Gore stižu pozitivni komentari da su naši turisti u toj zemlji nosili masku i pridržavali se ostalih mera, za razliku od drugih turista.
Nijedan slučaj sa putovanja, dodaje ona, nije uticao na širenje virusa i istakla da je dominanatan način prenošenja virusa u našoj sredini u pravo u našoj populaciji i to pre svega na proslavama.
Darija Kisić Tepavčević izjavila je da za naše ljude koji dolaze iz inostranstva i dalje neće biti obavezna samoizoalcija, ali da će se situacija u narednom periodu procenjivati u zavisnosti iz zemlje koje dolaze.
Napomenula je da je sada u svim zemljama višestruko veći rizik nego kod nas.
"Što se tiče inostranih građana, tu ćemo imati strože kriterijume. I sada imamo obavezan PCR test za pojedine zemljle i tu listu ćemo proširivati u narednom periodu", rekla je Kisić Tepavčević.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da će građani preko viber aplikacije moći da šalju fotografije ugostiteljskih objekata koji krše mere i radno vreme i da će to pomoći inspekcijama da reaguju.
Vesić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije pozvao i medije da izveštavaju o kršenju mera, jer, kako kaže, činjenica je da neki objekti ne opštuju radno vreme, da rade iza jedan sat posle ponoći, kao što ima i onih koji najavljuju žurke, a nemaju ni dovoljno prostora da prime sve te ljude.
On je poručio da će MUP, sanitarna inspekcija i komunalna milicija vršiti rigoroznije kontrole.
Goran Vesić apelovao je na Beograđane da u javnom prevozu poštuju preventivne mere protiv širenja korone, pošto inspekcija ne može da kontrolište svako vozilo.
"Na ulici je trenutno 1.641 vozilo, nema te inspekcije i kontrole koja može da kotroliše svako vozilo", poručio je Vesić.
Kaže da je sve na svesti građana, kao i da je slična situacija i sa ugostiteljima i tržnim centrima, koji imaju problem kada neko dođe i neće da stavi masku.
"Ako svi zajedno ne budemo radili na tome, nećemo uspeti", naglasio je Vesić.
Goran Vesić izjavio je da je za dva dana izvršena kontrola nošenja zaštitnih maski u 125 vozila javnog gradskog prevoza i da je napisano 15 prijava za nepoštovanje te mere zaštite.
Vesić je na pres konferenciji Kriznog štaba rekao da su pojačane kontrole sprovedene u vozilima na 52 gradske linije, devet prigradskih i dve mini bus linije.
''Napisano je pet prijava za pravno lice, pet prijava odgovorno lice u pravnom licu i pet prijava za fizička lica, od kojih je jedan vozač'', rekao je Vesić.
Naglasio je da vozači obavezno moraju da nose maske, osim tamo gde postoje kabine u autobusu.
Vesić je kazao da je od 30. jula kontrolisano 5.649 ugostiteljskih objekata i da je podneto više od 183 prekršajnih prijava i 105 prijava sudu za prekršaje za nepoštavanje mera.
Kako je rekao ne zna da li su sudovi za prekršaje izrekli nekek kazne, jer nemaju obavezu da informišu o tome.
On je naveo da je primetno da nema zaraženih iz privrednih aktivnosti, već da su zaražavanja u restoranima, na žurkama...
''To je veoma važno jer moramo da pronađemo meru između zaštite javnog zdravlja i toga da privreda radi, jer privreda mora da radi, jer samo u sektoru usluga u Beogradu radi više od 100.000 ljudi'', rekao je Vesić.
Naglasio je da se ne sme dozvoliti da privreda ponovo stane i poručio da to zavisi od odgovornosti svih uz apel da se poštuju mere zaštite.
''Dok se ne nađe drugi način maska je jedina zaštita i insistiraćemo da se u zatvorenim prostorima nose maske“.
Vesić je kazao da je Beograd najveće žarište u Srbiji, ali da je to slučaj i sa svim velikim gradovima u drugim zemljama u Evropi.
''Brisel jutros doneo odluku da zatvori barove i kafee na mesec dana, Fraknfurt je pre nekoliko dana doneo odluku da se skrati radno vreme do 22 sata, Berlin je takođe doneo odliku da posle 23 sata ne radi nijkedan objekat osim apotela i benzinskih pumpi. U Engleskoj je skraćeno radno vreme do 22 sata, kazna je 1000 funti za one koji prekrše'', kazao je Vesić.