Novi Sad domaćin jedinstvenom festivalu žena
Festival koji na jednom mestu okuplja žene koje daju svoj doprinos borbi protiv nasilja nad ženama „Autonomni festival žena – Kultura nenasilja” prvi put se održava u Novom Sadu, počevši od 21. septembra, a trajaće do 10. oktobra, do kada će biti pokrenute brojne važne teme koje se tiču borbe za ljudska prava.
Festival je zvanično počeo otvaranjem „Ženskog bazara” , akcijom „Dežurne” i prvom tribinom na temu „Žene, umetnost, invaliditet”, realizovanom u okviru tematske celine festivala pod nazivom „Mala škola ljudskosti”. To su samo neke od brojnih aktivnosti festivala čiji je zvanični nosilac „SOS ženski centar”, a partnerska organizacija IRIDA, uz podršku Fondacije za otvoreno društvo, Fondacije „Jelena Šantić”, dramaturškinje Jelene Anđelovski i novinarki „Žena u kutiji” Milice Kravić Aksemit i Tamare Srijemac.
Koordinatorka „SOS ženskog centra” Ivana Perić za „Dnevnik” ističe da je cilj, osim okupljanja žena koje daju svoj doprinos borbi protiv nasilja i, generalno, borbi za ljudska prava, i da se u javnom prostoru pokrenu važne teme kao što su teme roda, rodnog identiteta, položaja marginalizovanih grupa.
– Cilj je da se čujemo, da razmenimo mišljenja, mapiramo korake zajedničkog delovanja u pravcu kulture nenasilja – naglašava Ivana Perić. – Posebno me raduju socijalno angažovana umetnost i slobodne forme, kao što su performansi, jer je to odličan metod da se prenesu važne poruke. Možemo reći da je ovaj festival spoj teorijskog, aktivističkog, umetničkog i prakse. Osnovna poruka je „Kultura nenasilja” jer smo previše okruženi/e nasiljem, govorom mržnje, naročito u onlajn prostoru, nepoverenjem i opštom nepovoljnom socijalnom klimom, koja uvek najviše pogađa grupe s ograničenim pristupom moći, kao što su Romkinje, LGBT osobe, žene s invaliditetom, žene izložene nasilju... Želimo da Novi Sad ima svoj feministički festival koji će da traje, povezuje mlade i motiviše građane/ke da daju doprinos izgradnji kulture nenasilja.
Osim pomenutih dešavanja, koja su izazvala veliku pažnju posetilaca, održane su još tri tribine na teme „Nulta tolerancija na nasilje”, „Položaj Romkinja, kao i „Položaj LGBT osoba u društvu”. Održan je i prvi javni nastup „Protestnog hora” s 20 učesnica na Trgu slobode u Novom Sadu, kao i „Škola medijske pismenosti”. Sve tribine su bile emitovane i onlajn, da bi se tokom realizacije aktivnosti vodilo računa o poštovanju epidemioloških mera. Uprkos kiši u drugoj nedelji, Ivana Perić ističe da su dozvoljeni kapaciteti na događajima bili popunjeni.
– Pomenute teme još više treba otvarati u javnom prostoru i za muškarce, jer samo jednakim ulaganjem u senzitivnost žena i muškaraca možemo ići ka rodnoj ravnopravnosti i kulturi nenasilja – naglasila je naša sagovornica.
Interaktivna izložba pod nazivom „Nasilje ima jedno lice” biće održana večeras u 20 časova u Kulturnom centru LAB, Dr Hempta 2. Ta izložba predstavlja umetnički program „SOS ženskog centra” čiji je cilj podizanje svesti o sveprisutnom fenomenu muškog nasilja u društvu.
K. Ivković Ivandekić