Mihajlović: Fruškogorski koridor važan za regionalno povezivanje Srbije
BEOGRAD: Izgradnjom Fruškogorskog koridora i projektom Ruma-Šabac-Loznica, koji se već realizuje, Srbija će dobiti put koji će povezati Vojvodinu sa zapadnom Srbijom, ali koji je važan i za regionalno povezivanje Srbije, izjavila je danas ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.
Mihajlović je danas potpisala komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji brze saobraćajnice Novi Sad - Ruma, saopšteno je iz njenog kabineta.
Ugovor o izgradnji Fruškogorskog koridora, vredan 606 miliona evra, potpisan je sa kineskom kompanijom CRBC, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ambasadorke Kine Čen Bo.
Ukupna dužina ove brze saobraćajnice iznosi 47,7 kilometara, uključujući i novi most preko Dunava i tunel Iriški venac kroz Frušku goru, dužine 3,5 kilometra.
Buduća brza saobraćajnica od Novog Sada do Rume povezaće tri opštine: Novi Sad, Irig i Rumu. Nadovezuje se na postojeći državni put IB reda broj 12 Novi Sad - Zrenjanin - granica Rumunije, a na kraju na auto-put i brzu saobraćajnicu u izgradnji Ruma-Šabac-Loznica.
Na taj način biće povezani AP Vojvodina sa zapadnim i severozapadnim delom Srbije, odnosno važni regionalni centri kao što su Novi Sad, Ruma, Šabac, Loznica. Takođe, predstavlja i posrednu vezu Srbije sa BiH, Hrvatskom i Rumunijom.
Efekti izgradnje koridora ogledaće se i u poboljšanju regionalne pozicije u domenu pristupačnosti, u saobraćajnom rasterećenju urbanih područja (obilaznica oko Novog Sada, Iriga i Rume) i uklanjanju tranzita sa područja Nacionalnog parka „Fruška gora”, izgradnjom tunela Iriški venac.
Direktor kineske kompanije CRBC Džan Sjao Jen zahvalio je danas vladi i predsedniku Srbije što su izgradnju Fruškogorskog koridora poverili CRBC i istakao da će se ta kompanija potruditi da u dogovorenom roku završi projekat.
Takođe, zahvalio je i srpsko-kineskom timu koji je, kaže, na pripremi projekta za izgradnju Fruškogorskog koridora radio godinu i po dana.
Džan je kazao da će se CRBS potruditi da u dogovorenom roku završi taj projekat, kao i da će se truditi da daju podršku razvoju plana "Srbija 2025".
Ističe i da je CRBC prva kineska kompanija koja je došla na tržište Srbije i da je voljna da još više sarađuje sa srpskim kompanijama i da zajedno dele znanje i iskustvo, jer je to, kaže, način, da budu uspešnije.
Izrazio je nadu da će se još više kineskih kompanija doći u Srbiju da rade i investiraju.