Biciklistima Žablja podeljeni fluorescentni prsluci i dodatna svetla
ŽABALJ: Pokazna vežba spasavanja povređenog bicikliste izvedena je na kolovozu ispred žabaljskog Doma zdravlja, u organizaciji Saveta za bezbednost saobraćaja u saradnji sa Službom hitne medicinske pomoći i lokalnom policijom.
Cilj akcije je da se utiče na svest biciklista o tome koliko ozbiljne povrede mogu zadobiti i koliko je važno da budu jasno vidljivi u saobraćaju. Zbog toga su članovi saveta delili biciklistima svetla i fluorescentne prsluke, dok ih je policija zaustavljala. Šef Službe hitne medicinske pomoći DZ Žabalj dr Tatjana Berić Cmiljanović istakla je da su biciklisti najranjivija kategorija u saobraćaju, iz razloga što sebe ne prepoznaju kao učesnike u saobraćaju i ne koriste zaštitnu opremu.
- Biciklisti najčešće budu povređeni jer ne koriste zaštitnu opremu i ne pridržavaju se saobraćajnih propisa, posebno u uslovima smanjene vidljivosti, tačnije u sumrak i tokom noći. Saobraćajne nezgode u kojima učestvuju biciklisti veoma su česte u opštini Žabalj, s tim što su njihove povrede veoma ozbiljne, jer je njihova jedina zaštita odeća koju imaju na sebi- rekla je dr Berić Cmiljanović.
Primarne povrede nastaju usled udarca drugog vozila u točkove bicikla, kad nastaju povrede donjih ekstremiteta, od ogrebotina i nagnječenja do fraktura kostiju. Sekundarne povrede nastaju usled nabacivanja bicikliste na drugo vozilo, tad nastaju povrede glave, trupa i ruku, dok tercijarne povrede nastaju usled odbacivanja bicikliste na podlogu i klizanja po njoj, a tad su najčešće povrede lica, laktova, kolena i karlice, objašnjavaju žabaljski lekari.
Predsednik Saveta za bezbednost saobraćaja opštine Žabalj Radovan Plačkić podvukao je da je veoma važno često organizovati ovakve akcije, jer je u poslednjih godinu dana u opštini Žabalj bilo mnogo povređenih biciklista.
Iz Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije ističu da je vožnja bicikla dobar put do zdravog života, međutim, i biciklisti se moraju pridržavati pravila kako bi bili bezbedni u saobraćaju. Treba da nose kacige i fluorescentne prsluke, a obavezno je upaljeno belo svetlo na prednjoj i crveno na zadnjoj strani bicikla. Treba koristiti zvučnu signalizaciju i obaveštavati o skretanju signaliziranjem rukom. Biciklisti su u velikoj opasnosti ukoliko tokom vožnje koriste mobilni telefon i slušalice, ukoliko nisu dovoljno koncentrisani na vožnju, ako bicikl nije ispravan ili ukoliko je biciklista pod dejstvom alkohola.
- Biciklisti su mali u odnosu na druge učesnike u saobraćaju, zato je važno sprovoditi preventivne akcije, kako bismo pokušali da ih zaštitimo na neki način i da im ukažemo na to da moraju da se čuvaju i da se pridržavaju saobraćajnih propisa- kazao je Plačkić.
Savet za bezbednost saobraćaja svakog meseca sprovodi akcije. Ove godine podelili su auto-sedišta za decu i kacige za motocikliste, a sledećeg meseca podeliće svetlobojne trake za traktore i poljoprivredne mašine. S obzirom na to da se bliži kraj godine, već prave plan za sledeću, u kojoj će akcenat biti na bezbednosti pešaka i biciklista.
M. Rašić