Njilaš: Obnovljeno 220 školskih zgrada i vrtića
– Novu školsku godinu u više od 500 obrazovnih ustanova u Vojvodini, počev od zabavišta do škola, započelo je gotovo 262.000 dece – kazao je za naš list pokrajinski sekretar za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice Mihalj Njilaš. – Od tog broja dece, oko 17.000 upisano je u prvi razred osnovne škole.
Napomenuo je da je broj upisanih prvaka procenjen na osnovu broja mališana koji su u zabavištima pripremljeni za školu i da će njihov tačan broj biti poznat tokom oktobra.
– Na srpskom jeziku će se obrazovati oko 15.200 đaka prvaka, mađarskom 1.350, slovačkom 280, rumunskom 70, rusinskom 50 i na hrvatskom 30. Ni njihov broj nije konačan, jer kako sam naveo, tačne podatke ćemo imati u oktobru – kazao je Njilaš.
Zbog pandemije koronavirusa nova školska godina je započela u vanrednim uslovima. Sekretar navodi da su sve obrazovne ustanove u Vojvodini, kao i u drugim delovima države Srbije, spremno dočekale novu školsku godinu, iako za organizaciju nastave u tim uslovima nije bilo previše vremena. Jer, kako je objasnio, organizovanje nastave pod uslovima kada se treba zaštititi od mogućnosti širenja zaraze traži veliku pažnju, energiju i odgovornosti, posebno u srednjim školama, u kojima je, zbog uzrasta učenika, mnogo teže organizovati nastavu nego u nižim razredima osnovne škole.
– Nemaju sve škole ni iste kapacitete i ne može se u svima njima primenjivati isti model izvođenja nastave. To zavisi najpre od mesta u kojem je obrazovna ustanova, kao i od broja učenika po njenim odeljenjima. Znači, postojalo je bezbroj stvari na koje se u predškolskim ustanovama i školama moralo obratiti pažnju i samo mogu da čestitam direktorima što su uspeli za relativno kratko vreme da se dobro pripreme za početak školske godine – naglasio je Njilaš.
Kazao je da je Ministarstvo prosvete dobro odredilo okvire za organizovanje nastave i svaka škola je, zahvaljujući fleksibilnosti zadatih okvira, mogla u skladu sa svojim prilikama da organizuje nastavu ili samo u učionicama uz pridržavanje mere zdarvstvene bezbednosti, ili da nastavu u klupama kombinuje s daljinskim obrazovanjem.
– Kombinovani način izvođenje nastave može biti funkcionalan, ali onlajn nastava ne može zameniti učionicu, to se i pokazalo u proteklom prolećnom periodu – istakao je Njilaš. – Onlajn nastava može dopuniti nastavu u klupama, ali ne i zameniti jer, učenici koji se obrazuju u učionicama imaju neposredan kontakt s nastavnikom, imaju daleko bolji učinak od đaka koji nastavu slušaju onlajn, osim toga, nastavnik u razredu lakše može da prepozna i da obraća više pažnje na talente. Među roditeljima na državnom nivou je sprovedena anketa koja pokazuje da ih manje od tri odsto podržava onlajn nastavu. Mislim da će se njihov broj dalje smanjivati.
Pokrajinski sekretar za obrazovanje kazao je da su zahtevi za rekonstrukciju obrazovnih ustanova i dalje ogromni, i da misli da će ulaganje moći nastaviti i u predstojećem periodu, bez obzira na to što im je buyet zbog pandemije slabiji nego pre njenog izbijanja.
– Najvažnije je to što su se obrazovne ustanove uverile u to da vredi pripremiti projektnu dokumentaciju i konkurisati – smatra Njilaš, uveren da će u narednom periodu biti još više zahteva iz većih vojvođanskih gradova za povećanje kapaciteta obrazovnih ustanova.
Veliki broj učenika u Vojvodini je 1. septembra imao priliku da se obraduje renoviranoj školskoj zgradi, ali i novoj školi, kao što je to, primera radi, bilo u Sremskoj Mitrovici. Njilaš smatra da su protekle četiri godine bile veoma uspešne kad se radi o obnovi školskih zgrada i učionica jer, kako kaže, politika je prepoznala da se mora ulagati u obrazovanje.
– U proteklom mandatu smo obnovili zapuštene obrazovne objekte, tu je trebalo dosta da se nadoknadi. Nije samo Pokrajina učestvovala u tom velikom poslu nego i Republika i gradovi. Najpre je trebalo pripremiti odgovarajuću dokumentaciju i projekte da bi se investicije mogle realizovati. Na poziv i finansijsku podršku našeg sekretarijata početkom prošlog mandata su pripremljeni brojni projekti. Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje obezbedio je 978.541.412 dinara, što je omogućilo obnovu 220 zgrada obrazovnih ustanova. To su bila ulaganja manjih vrednosti, na koje su se nadovezali drugi finansijski izvori – istakao je Njilaš. – Osim toga, uložili smo i 77 miliona dinara u nadgradnju i dogradnju obrazovnih ustanova, tako da je Sekretarijat za protekle četiri godine ukupno investirao u rekonstrukciju tih ustanova u Vojvodini više od 1,56 milijardu dinara.
E. Marjanov