Zavod: Pri obnovi Generalštaba očuvanje autentičnog izgleda - obaveza
BEOGRAD: Rekonstrukcija zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane, srušenih u NATO bombardovanju, čiju je sudbinu ponovo je aktuelizovovao predlog Ričarda Grenel da SAD predlogom da SAD plate renoviranje zdanja u Ulici Kneza Miloša, po oceni nadležnih podrazumevala bi vraćanje njegovog izvornog izgleda, pošto je reč o objektu koji ima status zaštićenog kulturnog dobra.
Pri tome i eventualna nova namena objekta ne sme biti u suprotnosti sa njegovim karakterom, a da li je namena primerena ili ne ocenu će dati Zavodu za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda.
Arhitektonski kompleks, podignut od 1956. do 1965. godine po projektu arhitekte Nikole Dobrovića, poznat i kao ''kompleks Sutjeska'', svojom ekspresivnom formom, urbanističkom dispozicijom i snagom celokupnog ansambla definiše i markira jednu od najprometnijih raskrsnica u Beogradu, ističu u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Grada Beograda i ukazuju da je merama tehničke zaštite predviđeno očuvanje autentičnog izgleda, volumena i gabarita objekta.
Kako objašnjavaju, renoviranje objekta trebalo bi da se realizuje prema merama tehničke zaštite, definisanim Odlukom o utvrđivanju kulturnog dobra, i uslovima koje propisuje Zavod, a u skladu sa realnim mogućnostima u odnosu na postojeće stanje objekta, čija je statička stabilnost u velikoj meri narušena tokom bombardovanja 1999. godine.
To podrazumeva da predviđena rekonstrukcija ili obnova objekta obuhvati vraćanje izvornog izgleda u meri u kojoj je to moguće, s obzirom na stepen oštećenja, uz poštovanje osnovnih volumetrijskih i oblikovnih odrednica, kao i primenu odgovarajućih materijala, navodi se u odgovoru Tanjugu o tome šta bi podrazumevala eventualna obnova urušenih zgrada Generalštaba.
Godinama se licitiralo o sudbini zdanja na ekskluzivnoj lokaciji u centru prestonice, a u medijma su se pojavljivale različite ideje o rekonstrukciji tog objekta za koji su, navodno, bili zainteresovani šeik Abu Dabija Muhamed bin Zajed i američki predsednik Donald Tramp, koji su na mestu urušenih objekata videli luksuzni hotel.
Takođe, spominjala se i ideja da se objekat pretvori u Muzej srpskog srednjeg veka, a ispred podigne spomenik Stefanu Nemanji koji će, ipak, biti postavljen na Savskom trgu.
U javnosti se govorilo da bi zgrade A i B bivšeg Generalštaba mogle biti pretvorene i u objekat javne namene u koji bi bile smeštene pojedine administracije.
U Zavodu objašnjavaju da nova namena objekta nije definisana Odlukom o utvrđivanju kulturnog dobra, ali da ne sme biti u suprotnosti s karakterom objekta.
Zgrada Generalštaba i Ministarstva odbrane pripadaju celini ''Područje uz Ulicu kneza Miloša", opštine Savski venac, Stari grad i Vračar, a koja je od 2017.godine, takođe, pod zaštitom.
Zaštićene parcele spomenika kulture, na kojima se nalazi zgrada Generalštaba, takođe, podležu merama tehničke zaštite, tako da sve intervencije u okviru navedenih parcela predstavljaju sastavni deo uslova stručne službe zaštite, napominju u Zavodu.
Objekti, površine oko 50.000 kvadrata, teško su oštećeni u dva naleta bombardovanja u noći između 29. i 30. aprila 1999. godine, a Generalštab je treći put raketiran nekoliko dana kasnije, u noći između 7. u 8. maja.
Srednji deo objekta, koji se nalazi preko puta zgrade Vlade Srbije (zgrada A) je dopola porušen tokom 2016. i 2017. godine iz bezbednosnih razloga.
Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije su korisnici kompleksa zgrada starog Generalštaba, a za izvođenje radova i odluke u vezi s budućim planovima zadužena je Direkcija za imovinu.