TEKVONDO KLUB „GITROS” Jačanje tela, duha i uma
Tekvondo je borilačka veština koju odlikuju atraktivne nožne tehnike i brzina, a oni koji se opredele da treniraju baš taj sport, mogu biti sigurni u to da će kroz treninge da jačaju svoje telo, duh i um.
Smatra se jednim od najboljih sportova za decu u razvoju, sudeći po mišljenju sportskih stručnjaka, jer stimuliše razvoj kako koordinacije, ravnoteže i opštih motoričkih sposobnosti, tako i ravnomerno jačanje i razvoj muskulature.
– Bitno je napomenuti da se pravilnim vežbanjem, na prirodan način podstiče razvoj muskulature i kostiju, tačnije, ujednačeno se jačaju sve grupe mišića – kaže za „Dnevnik” trener tekvondoa u Klubu „Gitros” Aleksandar Andreevski. – Na treninzima se radi pođednak broj udaraca obema nogama, stoga ne dolazi do prenaglašenog razvoja pojedinih grupa mišića, kao što se dešava u mnogim drugim sportovima. Jednostavno, deca koja vežbaju tekvondo izrastaju u vitalne, brze, fleksibilne i snažne osobe.
Kako kaže, osim pozitivnih fizičkih efekata, tekvondo utiče i na pravilno formiranje detetove ličnosti jer kroz treninge razvijaju disciplinu, samokontrolu, samopouzdanje, samostalnost, upornost...
– Veoma je bitno da se deca bave bilo kojim sportom jer tako usvajaju pravilne i zdrave životne navike, imaju ritam i ne troše sve svoje vreme gledajući u ekran telefona, računara, televizora i slično – poručuje naš sagovornik. – Što se tiče tekvondoa, u najvećoj meri je zastupljena nožna tehnika, iako postoje ručni udarci, ali nisu toliko zastupljeni u borbi. Kod nas u klubu imamo jedan trening posvećen isljučivo kardio-vežbama i vežbama snage, kada radimo „sprintove”, vežbe za eksplozivnost i vežbe snage. Veoma nam je bitno razgibavanje, naročito preponske regije, da ne bi došlo do povreda tokom treninga i borbe.
Po njegovim rečima, za takmičarski tekvondo je veoma bitna fizička spremnost, međutim, rekreativno se tim sporom mogu baviti i osobe starije od 60 godina. Danas je on olimpijski sport, koji se kotira među najpopularnijim borilačkim veštinama. Po nekim zvaničnim informacijama, procenjuje se da tekvondo u svetu vežba više od 100 miliona ljudi.
I. Bakmaz
Projekat „Sportom do zdravlja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac