Evropski novci i za bazen i za uređenje dvorišta na selu
NOVI SAD: Registrovana poljoprivredna gazdinstva zainteresovna za razvoj seoskog turizma moći će da dobiju bespovratan novac iz IPARD 2 programa pomoći, koji će koristiti i za druge namene, osim ulaganja u fizičku imovinu, preradu i plasman poljoprivrednih poizvoda i proizvoda u ribarstvu, saopštilo je Ministarstovo za evropske integracije.
To je rezulat toga što je ministarka i nacionalna IPA kordinatorka Jadranka Joksimović potpisala izmene i dopune Finansijskog sporazuma za IPARD 2 program pomoći Evropske unije.
Do sada je, navodi se iz Ministarstva, dodela bespovratnog novca iz IPARD 2 programa bila namenjena samo za ulaganje u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava i preradu i plasman poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva. Sada se novac može koristiti i za investicije koje se odnose na razvoj ruralnog turizma, izgradnju i rekonstrukciju objekata, nabavku opreme, izgradnju pratećih objekata, dečjih igrališta, pejzažno uređenje dvorišta, prostora za degustaciju i prodaju hrane i pića, sportske terene, bazene, velnes objekte, pa i za kupovinu opreme za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora.
Po rečima pomoćnika ministra poljoprivrede Aleksandra Bogićevića, za taj program mogu se javiti fizička lica, preduzetnici, poljoprivredna društva i pravna lica. Obaveza korisnika IPARD podsticaja je da imaju kategorisan objekat za smeštaj na kraju investicije, ili više njih, ukupnog kapaciteta do 30 ležajeva.
Bogićević je naveo da je za učešće na konkursu potreban biznis-plan, te da su poljoprivredne stručne službe na raspolaganju svima onima koji žele da se prijave za iznos do 50.000 evra. Za one koji konkurišu za veće iznose pomoć pružaju konsalting kuće. U zavisnosti od zahteva, korisnici mogu dobiti od 5.000 do 300.000 evra.
Ako se nalaze u ruralnom području, ostvaruje se veći podsticaj – do 65 odsto, rekao je Bogićević.
Ima više parametara, dodao je, kojima se utvrđuje ruralno područje: nadmorska visina, broj stanovnika, broj zaposlenih... i postoji pravilnik koji definiše gde su ta područja.
Više od 1.000 porodičnih gazdinstava u Srbiji bavi se seoskim turizmom, a interesovanje za takvom vrstom usluge sve više raste.
Takođe, važno je i to da se u ruralnom turizmu ostvaruje gotovo deset odsto ukupne zarade naše zemlje od turizma.
On je pojasnio da se u okviru IPARD programa prvo ulaže sopstveni novac, a nakon toga podnosi zahtev i čeka rešenje o odobrenju projekta.
Kada se dobije rešenje o odobrenju projekta, pristupa se realizaciji investicije. Kada se investicija završi, onda se predaje zahtev za refinansiranje, odnosno isplatu, uz sve kontrole koje će se pre toga odvijati, kazao je Bogićević.
Samo za prvi poziv, koji je otvoren do 30. oktobra, korisnicima je na raspolaganju oko 20 miliona evra. Inače, ukupan budžet IPARD 2 programa za period od 2014. do 2020. godine iznosi 393 miliona evra, od kojih je EU obezbedila 175 miliona, a nacionalno sufinansiranje iznosi 54,9 miliona. Preostala 163 miliona evra u IPARD 2 programu treba da obezbede direktni korisnici podrške.
Z. D.