Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nova sednica novosadske skupštine zakazana za petak

29.09.2020. 08:36 08:40
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Treća sednica novosadske skupštine održaće se 2. oktobra, a sadržaj dnevnog reda pokazuje da će odbornici sumirati prošlu poslovnu godinu Grada i njegovih preduzeća, ali i da će doći do promena na čelu pojedinih gradskih preduzeća, pošto su Skupštini ostavke podneli direktori „Novosadske toplane”, „Informatike”, „Tržnice”, kao i Stambene agencije Novog Sada.

U petak će tako pred gradski parlament biti izneti završni račun gradskog budžeta za prošlu godinu, te izveštaji o realizaciji budžetskih programa, kao što su oni o finansiranju određenih komunalnih delatnosti, zaštite od požara, ali i subvencije za gorivo za JGSP „Novi Sad”. Osim toga, javna gradska preduzeća, pojedine agencije i ustanove podneće izveštaje o investicijama i poslovanju tokom 2019. godine, a potom će se glasati i o raspodeli dobiti preduzeća.

Na sednici će se analizirati i izvršenje gradskog budžeta u prvoj polovini ove godine, te učinak gradskih preduzeća u tom periodu.


Četiri direktora podnela ostavke

Direktor „Novosadske toplane“ Dobrosav Arsović (SNS), nakon šest godina na čelu tog preduzeća, podneo je ostavku, koja će se u petak naći pred novosadskim odbornicima. U obrazloženju, Arsović navodi da je juna prošle godine imenovan za direktora nakon javnog konkursa, a da mandat od četiri godine ranije završava iz ličnih razloga.

Zbog odlaska u starosnu penziju naredne godine, neopozivu ostavku je podneo i direktor „Tržnice” Dušan Bajić (LSV), koji je na to mesto imenovan jula 2017. godine. Pre isteka manadata ostavku na mesto direktora „Informatike” podneo je i Nenad Barac (SNS), ali on nije obrazložio svoju odluku. Goran Zarić (POKS), koji je na čelo Stambene agencije došao u decembru 2016. godine, takođe je podneo ostavku.

Za sada u skupštinskom materijalu nema podataka o zamenama za te rukovodioce, a kakva će kadrovska rešenja biti predložena, videće se verovatno na samoj sednici.


Novi Sad će i ove godine stipendirati deset studenata Univerziteta u Novom Sadu s po 17.000 dinara mesečno, naravno, ako to potvrdi Skupština. Novac, za ovu godinu 510.000 dinara, a za celu narednu oko dva miliona, biće prebačen Fondu za stipendiranje i podsticanje napredovanja darovitih studenata i mladih naučnih radnika i umetnika UNS-a, dok će Grad delegirati svog predstavnika u rukovodstvo Fonda.

U najznačajnijem dokumentu sednice zakazane za petak, odnosno završnom računu gradskog budžeta za 2019. godinu, utvrđeno je da je Novi Sad prošle godine iz svih izvora prihoda raspolagao s oko 29,95 milijardi dinara. Dok je gotovo 20,7 milijardi stiglo iz opštih prihoda, milijarda i po s republičkog i pokrajinskog nivoa, 1,4 milijarda zarađena je od prodaje građevinskog zemljišta. Istovremeno, oko 6,2 milijardi dospelo je u novosadsku kasu jer nije utrošeno u prethodnim godinama. Prošle godine, troškovi gradskog budžeta iznosili su 25 milijardi dinara.


Olakšice za kioske, letnje bašte...

Novosadski odbornici glasaće i o olakšicama koje predviđaju umanjenje komunalne takse za isticanje imena firme na poslovnom prostoru od 99 odsto do kraja godine za bioskope, turističke agencije i tur-operatere, te za hotele i slične smeštaje. Za isti procenat i period, ukoliko Skupština podrži predlog, trebalo bi da se umanji i naknada za korišćenje javnih površina za postavljanje kioska, letnjih i zimskih bašti, pokretnih tezgi i uređaja za kokice.


U izveštaju o izvršenju budžeta Grada u prvoj polovini 2020. godine stoji da se u gradsku kasu slilo oko 14, 3 milijardi dinara, odnosno 87,5 odsto od planiranih prihoda. U istom periodu potrošeno je oko 9,4 milijardi, što je 57,7 odsto od zacrtanog. Kao uzroci takvog raskoraka navode se obračunski i izveštajni periodi, trajanje procesa javnih nabavki, kao i samog izvođenja radova. Na taj način budžetski suficit u prvoj polovini godine iznosi 1,077 milijardu dinara.                                                                                          

S. Kr

Piše:
Pošaljite komentar