Odlučuje se o molbi SAD za izručenje 11 osumnjičenih za sticanje 70 miliona dolara
Sjedinjene Američke Države dostavile su krajem prošle sedmice, u petak, na kraju radnog vremena, srpskom pravosuđu zahtev za izručenje 11 osumnjičenih, koji su u julu uhapšeni u Srbiji u zajedničkoj akciji domaćih istražnih organa i američkog FBI, zbog sumnje da su organizovanom prevarom, putem lažnih investicionih platformi, pribavili protivpravnu imovinsku korist od preko 70 miliona dolara.
O ispunjenosti uslova za izručenje odlučuje sudija za prethodni posutpak Posebnog odeljenja Višeg suda u Beogradu, potvrđeno je Tanjugu u tom sudu.
Sudija je po prijemu molbe za izručenje zakazao saslušanje okrivljenih za 21. septembar, ali je to ročište odloženo na molbu branilaca koji su tražili vreme da se upoznaju s predmetom.
Saslušanje je zakazano za 30. septembar, rekla je za Tanjug portparolka suda Tatjana Tešić.
Osumnjičeni, čije se izručenje traži, nalaze se u ekstradicionom pritvoru, a među njima su državljani Srbije, Crne Gore, Australije i Filipina. To su K. K, K. F. A. K, M. P, U. S, N. K, A. S, A. S, M. M, N. D, B. R. i N. M.
Pravosudni organi SAD osumnjičene traže zbog krivičnih dela „urota i prevare sa prebacivanjem novca”, što predstavlja kršenje glave 18 Zakonika SAD, saospsteno je ranije iz Višeg suda u Beogradu. Oni se sumnjiče da su kao organizovana kriminalana grupa od 2011. godine do jula ove godine, učestvovali u stvaranju, promovisanju i organizaciji najmanje 16 lažnih investicionih platformi koristeći se internetom i onlajn veb stranicama, čime su pribavili protivpravnu imovinsku korist od preko 70 miliona dolara.
Ova grupa je pronalazila investitore širom sveta, uključujući i one u Severnom okrugu države Teksas, koji su investirali u lažne investicione platforme za binarne opcije gde su pripadnici grupe stvarali lažne trgovinske transakcije, lažne potvrde o podizanju novca kao i lažne potvrde o prebacivanju novca, saopštieno je nakon njihovog hapšenja.
Pripadnici organizovane kriminalne grupe su pristali da investiraju, služeći se lažnim identitetima i koristeći lažne titule, putem email-a ili putem video-konferenciskih veza upućivali da prebace svoje „investicije” na međunarodne bankovne račune povezane sa organizatorom ove grupe. Nakon toga grupa je po nalogu organizatora zatvarala ove lažne investicione platfome i nakon nekog vremena ponovo otvarala nove sa istim već razrađenim metodom rada.
Sumnja se da su organizator i pripadnici ove grupe pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od preko 70 miliona dolara.