Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Slikarska kolonija na ostrvu Pagu održana uprkos koroni

13.09.2020. 15:23 15:24
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Kada je pre četiri godine ostvaro dugogodišnju želju i osnovao Likovnu koloniju Sveti Juraj, preduzetnik Ivica Lukanović umetničko rukovođenje prepustio je profesoru u penziji Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu Ivanu Karlavarisu.

Dugogodišnjeg gradonačelnika Kastva i Novosađanina povezalo je svojevremeno delo našeg velikog slikara,akademika Bogomila Karlavarisa.

- Moji preci su iz Kastva, istarskog gradića, od srednjeg veka obrazovnog i kulturnog centra ovog dela Hrvatske, u kom je poslednje decenije svog života proveo i moj otac Bogomil - kaže Ivan Karlavaris. - Ivica Lukanović pozvao me je svojevremeno da se uključim u organizaciju naučnog skupa posvećenog delu mog oca, a saradnju smo nastavili uključivanjem u kulturnu manifestaciju Kastafsko leto, izložbe radova nastalih na projektu „Kvarner ispod i iznad površine mora”, koji s profesorima i studentima s novosadske akademije, uz učešće majstora umetničke fotografije iz Hrvatske, Australije, Amerike i Kine, na Kvarneru organizujem već više od decenije. Selekcija umetnika za likovnu koloniju bila je nastavak ove saradnje. Nažalost, zbog epidemiološke situacije, ovogodišnji „Kvarner” smo morali da otkažemo, ali Likovna kolonija održana je uprkos kovidu.

Kolonija je prvobitno nazvana po gradiću u kom je prve dve godine i održavana, a iz kog pogled  s jedne strane krati Velebit, a s druge Goli otok. Po nedelju dana godišnje Sveti Juraj bio je mesto inspiracije umetnicima za dela u ulju ili akrilu na platnu, mada su, već prema afinitetima, radili i u drugim tehnikama. Od prošle godine umetnici se okupljaju na ostrvu Pagu, u novootvorenom Hotelu „Olea” na obodu Novalje, čiji je vlasnik Ivica Likanović. Sam hotel dostojan je naslednik pitoresknog gradića,  pa učesnici Kolonije inspiraciju nalaze i u hotelskom zdanju, čije konture prate ostrvske, a detalji su inspirisani paškom čipkom, bojama maslina i specifičnog i preovlađujućeg kamena ovog ostrva ili suhozidu koji ga je omeđio.

. U skladu s imenom hotela, stalna, ali ne i obavezna tema Kolonije je maslina, na ovom ostrvu prisutna već više od dva milenijuma. Visok nivo konfora i usluge  danas se u hotelijerstvu podrazumevaju, a ja sam gostima želeo da ponudim i nešto više - kaže Lukanović. - Veliki sam poklonik umetnosti i kao što sam njome prožeo čitav objekat još u toku gradnje i dalje ga oplemenjujem. Dela nastala u ovoj koloniji pred očima su hotelskih gostiju svuda, u sobama, holovima, restoranu, spa centru i svaki dan izazivaju divljenje. Tako je ova, svojevrsna galerija, koja se obogaćuje iz godine u godinu novim vrhunskim delima, pravi spoj umetnosti i privrede.

Nastajanju vrhunskih radova, uz prirodu najrazuđenijeg jadranskog ostrva, sa bezbroj uvala na više od 300 kilometara obale, kamenitom unutrašnjosti ispresecanoj tredicionalnim suhozidovima, izgrađenih umećem koje je  UNESKO uvrstio u svetsku baštinu, kao i jedinstvenom kamenitom goleti na severnom delu, koje podseća na pejsaž Meseca,  svakako doprinosi i smeštaj u jednoj od šest hotelskih vila sa sopstvenim bazenom sa slanom vodom, ali i brojni izleti za učesnike Kolonije.


Najviše učesnika iz Srbije

Prve i ove godine na Likovnoj koloniji učestvovalo je po pet umetnika, a lane i pre dve godine po devet. Među učesnicima bilo je umetnika iz Mađarske, Slovačke, Italije, Hrvatske, ali najviše iz Srbije. Na delima s ove kolonije su potpisi Dragana Višekrune, Nikole Macure, Branimira Karanovića, Sonje Ardan,Branke Janković Knežević, Georga Reyeka, Jelene Radojčić, Miće Tabačkog, Marije Erdelji, Slobodana Bodulića i Bojana Kiriyića.


Ovogodišnji učesnici obišli su Lunjske maslinjake, u kojima se, od oko 80.000 stabala, ističe 24 hektara sa 1.500  divljih maslina starih i po 1.500 godina. Inspirativan je i izlet u Zadar, sa šetnjom starim gradom i slušanjem morskih orgulja, pogled na polja Paške solane, najvećeg proizvođača soli u Hrvatskoj, čija se proizvodnja naslanja na hiljadugodišnju tradiciju žitelja Paga, te obilazak Parka prirode Severni Velebit s foto reporterom Nacionalne geografije. Ranijih godina bio je uobičajen i celodnevni izlet brodom po ovom kvarnerskom akvatoriju, s obilaskom Raba, Golog oroka, Svetog Grgura, ali je zbog preventivnih epidemioloških mera ove godine izostao.

Ovogodišnji učesnici, posle nedelju dana, ostavili su jedinstvena dela, a poneli iste takve utiske. Sledeće godine Ivan Karlavaris izabraće neke druge, kao i do sada, eminentne umetnike da na Pagu ostave svoj trag, ali i da ovo nestvarno ostrvo postane i njihova inspiracija.  

Danica Devečerski

Piše:
Pošaljite komentar