Film "Mulan" doživeo bojkot na društvenim mrežama
ŠANGAJ: Premijera spektakl filma "Mulan" u produkciji studija Volt Dizni, čija se radnja odvija u Kini, izazvala je reakcije i bojkot na društvenim mrežama zbog podrške koju je zvezda filma uputila hongkonškoj policiji i delimičnog snimanja koje je obavljeno u regiji Sinkjang, saopštila je agencija Rojters.
Sinkjang je jedna od pet autonomnih pokrajina Kine, a zvanično je ujgurski region.
Demokratski aktivista iz Hongkonga Džošua Vong i aktivni korisnici interneta na Tajvanu i Tajlandu promovisali su hešteg "#BoycotMulan" na Tvitteru, nakon što je ovog meseca film objavljen na Dizni platformi za strimovanje.
Planirano je da se film od 11. septembra prikazuje u bioskopima širom Kine, koja je ogromno i veoma značajno tržište holivudskih studija.
Još u februaru je rediteljka filma Niki Karo izjavila za filmski magazin “The Hollywood Reporter” da je “Dizni” imao probne projekcije filma sa kineskom publikom, pri čemu je izbrisao scenu poljupca između Mulan i njenog partnera na platnu, a nakon zahteva kineskih funkcionera, što je bilo i sve što su oni tražili.
Ipak, kritike na rimejk čuvene animirane Dizni verzije iz 1998. započele su još prošle godine, kada je film još bio u produkciji, a glavna glumica Liu Iifei je izrazila podršku na društvenim mrežama policiji u Hongkongu, koja je u to vreme bila angažovana u velikim nemirima protiv vlade.
Glumica i filmska Mulan nije odmah reagovala na sve te komentare preko svog naloga na Veibo, kineskoj platformi za pisanje blogova, kao ni kompanija Dizni.
Aktivista Vong izjavio je za Rojters da je optužio kompaniju Dizni i pozvao ljude širom sveta da nikako ne gledaju najnoviji “Mulan”.
Učestali pozivi na bojkot filma pojačani su ove nedelje zbog povezanosti sa regionom Sinkjang zbog kineskog ugrožavanja etničkih Ujgura i drugih muslimana, a što je naišlo na kritike vladamnogih zemalja, uključujući Ameriku, ali i na kritike grupa za ljudska prava.
Prema napisima na društvenim mrežama i sve intenzivnijim objavama, nekoliko državnih firmi i organizacija u Sinkjangu pojavilo se na ođavnoj špici filma, pa je tako Svetski ujgurski kongres sa sedištem i Minhenu tvitovao o tome da se u novom "Mulanu" Dizni zahvaljuje birou javne bezbednosti u Turpanu, gde se nalazio logor za interniranje u Istočnom Turkistanu.
Portparol ministarstva spoljnih poslova Zao Lian ponovio je da Peking negira postojanje kampova za prevaspitavanje u regionu, pozivajući tamošnje strukovne i obrazovne institucije i optužujući antikineske snage da pokušavaju da zamagle politiku Sinkjanga zbog snimanja filma u ujgurskoj pokrajini.
Film, čiji je budžet bio čak 200 miliona dolara, bio je spreman za premijeru još u martu, ali kako je tada u celom svetu izbila pandemija kovida 19, sledeći termin je bio septembar, odnosno kada se situacija stabilizuje.
Prošlog meseca čelnici kompanije saopštili su da se "Mulan" šalje direktno na Dizni platforme za gledanje filmova, jer će "preskočiti" dobar deo bioskopa u SAD i svetu.
Ipak, premijera akcionog melodramskog spektakla „Mulan“ je zakazana za petak 11. septembar u kineskim bioskopima, a producenti se nadaju da će ostvarenje finansijski biti uspešnije nego animirani original od pre 22 godine.
Čak je i crtani film “Mulan” kasnio sa prikazivanjem u Kini, nakon što je Diznijeva drama “Kundun” Martina Skorsezea iz 1997. godine "prodrmala" odnose Amerike i Kine.
Problem je bio što se "Kundun" bazira na životu prognanog Dalaj Lame, kojeg je Kina označila kao opasnog separatistu.