U Somboru dečja srca i ruke dodirnula konje
SOMBOR: Udruženje ljubitelja konja „Zapadna Bačka” realizovalo je tri radionice koje su se odvijale u okviru znatno šireg projekta pod nazivom „Kuća nije tesna jer u srcu uvek ima mesta”. Ovim se nastavlja praksa da se konji, kao plemenite životinje upotrebe u radu sa decom bila ona sa određenim smetnjama i ograničenjima u odrastanju ili bez takvih poteškoća.
Programske aktivnosti obuhvataju radionice „Mala školica jahanja“ i likovnu radionicu pod nazivom „Igramo se bojama“, a mali polaznici imaju priliku da se kroz pet radionica upoznaju sa konjima, njihovim osobinama i potrebama, kao i da savladaju nova znanja kroz osnovnu obuku jahanja sa ciljem podsticanja samostalnosti, osnaživanja fizičke i psihičke sposobnosti, negujući tolerantnost i strpljenje, sa akcentom na značaj konjičkog sporta i njegov doprinos zdravom načinu života.
Kroz likovnu edukativnu radionicu učesnici u projektu će razvijati kreativnost unapređujući svoja interesovanja, veštine i znanja, kao i razvoj sopstvene mašte, putem likovnog izražavanja.
- Održano je i prvo druženje, ispunjeno dečijim osmehom, toplim i sunčanim vremenom. Proteklo je u zanimljivoj i nadasve neobičnoj atmosferi. Korlat, konji, deca, slatkiši, slaniši, sokići... Mnogo se znalo, ali se dosta novog i naučilo: šta rade konji, kako se ponašaju, kako im prići, čemu nam služe... Bilo je puno zanimljivih pitanja, i znatiželjnih pogleda. Većina dece su prvi put imala priliku da dodirnu konja i osete njihovu toplinu. Bilo je tu za svakoga ponešto, šta je ko poželeo ili smeo – nisu propustili da naglase iz redova organizatora, odnosno somborskog Udruženja ljubitelja konja „Zapadna Bačka”, kojoj je kao centar zbivanja poslužila Škola jahanja Suzane Sekulić, koja kao reprezentativac u preponskom jahanju slovi i kao jedina žena-čikoš u Srbiji, odnosno odvažna takmičarka u disciplini akrobatskog jahanja.
Naravno, ovako zamašan projekat nije bilo jednostavno provoditi bez finansijske podrške, koji je Udruženje ljubitelja konja „Zapadna Bačka” obezbedilo kroz grantove Fondacije Ana i Vlade Divac i Fondacije za otvoreno društvo (Open Society Foundations).
M. Mć