Šta da čitate ovog leta: Pisana reč pobeđuje neizvesnost i strah
Uprkos letnjim vrućinama i činjenici da se mnogi građani i dalje čuvaju u svojim domovima, kada čitav svet menja pandemija koronavirusa,
interesovanje za lepu pisanu reč u Gradskoj biblioteci u Novom Sadu, kako saznajemo od rukovodioca Odeljenja „Đura Daničić” Biljane Kičeme, ne izostaje. Ona ističe da, naprotiv, i dalje beleže veliku dnevnu posećenost Biblioteci koja se nalazi u samom srcu grada, u Dunavskoj 1. Tamo su izdvojeno Dečje odeljenje za decu do 14 godina, odeljenje za odrasle ”Đura Daničić“ i informaciono-referalni centar sa čitaonicom, a u neposrednoj blizini ogranka ”Anica Savić Rebac“ s fondom knjiga na 12 jezika.
– Iako je kriza čitanja prisutna svuda kao kompleksan pedagoški, kulturološki i opštedruštveni problem, Novi Sad je oduvek bio grad kulture i slavio knjigu, a da je tako i danas, pokazuju statistički podaci o broju članova – navodi Biljana Kičema. – Uz dobru knjigu, nakratko možemo odlutati u neke druge svetove, kulture, predele i trenutno zaboraviti na probleme koji nas okružuju. Rad s korisnicima se promenio utoliko što ne mogu direktno da uđu u Biblioteku, već mogu na tri punkta svakog radnog dana od 7.30 do 20 časova da vrate i uzmu nove knjige na preporuku vrednih bibliotekara. Vraćene knjige se dezinfikuju i tek se onda daju na korišćenje.
Dobrim i predanim malim čitačima bibliotekari Dečjeg odeljenja preporučuju i klasike i kvalitetne savremene romane Branka Ćopića, Jasminke Petrović, Brane Crnčević, Gradimira Stojkovića i Eriha Kestnera. Kada su u pitanju romani sa sportskom temom, Biljana Kičema za „Dnevnik” izdvaja dela: „Devojčica pod košem”, „Neka bude košarka”, „Tim ‘Lavlje srce‘” i „Šutiranje glavom”. Među najtraženijim romanima na Odeljenju „Đura Daničić” izdvajaju „Veliki pad” Petera Handkea, „Lovci na glave” Jua Nesbea, „Ponoćna ruža” Lusinde Rajli, „Semper idem” Đorđa Lebovića i „Pletenica” Letisje Kolombani. Biljana Kičema preporučuje i „Serotonin” Mišela Uelbeka, „Besnilo” Borislava Pekića, „Ponor i strah” Vuleta Žurića, „Pijev život” Jana Martela i „Slikar prolaznog sveta” Kazua Išigure.
Po rečima naše sagovornice, najmlađe čitaoce najviše zanimaju lepo ilustrovane i interaktivne, zvučne slikovnice, među kojima su i zbirke priča, bajki, basni, anegdoti i viceva, kao i raskošno opremljene enciklopedije. Osim toga, ona navodi da se znatno više traži obavezna domaća lektira, a neke knjige su i dalje popularne i rado čitane, poput knjiga Yeronima i Tee Stilton, zatim „Mrzim avanture”, „Žurke u piyamama” (za mlađe), „Sami u kući”, „Nas dve” (srednji uzrast), kao i „Male nevaljale” i druge. Biljana Kičema otkriva da su mnogo traženiji klasični, dobri stari romani, i to po preporuci roditelja i baka i deka, dok odrasli Novosađani uglavnom traže dela autora nagrađenih Nobelovom, Ninovom, Bukerovom ili nekom drugom nagradom.
– Školska i studentska populacija najviše dolazi po lektiru, literaturu za studije, kritike... Velik broj naših korisnika čita klasičnu literaturu – kaže Biljana Kičema, i dodaje da, s obzirom na to da je leto, neki više teže za neobavezujućim i opuštajućim sadržajima.
Osim biblioteke, zaljubljenici pisane reči vole da posećuju i omiljene knjižare „Vulkan” i „Lagunu” koje su, kao i uvek, spremile sjajnu ponudu. Mina Lukić iz „Vulkana” za „Dnevnik” ističe da je epidemija napravila velike promene u našim životima, ali da se dogodilo i nešto pozitivno: ljudi su se u većoj meri okrenuli kulturi, umetnosti i, samim tim, knjizi.
– U trenucima velike neizvesnosti i straha, knjige su nam pomogle da skrenemo misli, da se prepustimo lepim i kvalitetnim delima, da dotaknemo nove horizonte i da vreme koje smo ođednom dobili iskoristimo na pravi način – opisuje Mina Lukić. – „Vulkan izdavaštvo” se potrudilo da svojoj vernoj čitalačkoj publici izađe u susret te smo, kako tokom vanrednog stanja, tako i sada, organizovali sjajne akcije. Veliki broj naslova po izuzeto pristupačnim cenama, onlajn kupovina putem sajta i dostava na kućnu adresu olakšali su čitaocima vreme koje je za nama i pružili mogućnost da uživaju u knjigama.
Mina Lukić iz „Vulkana” navodi da će ljubitelji klasične književnosti biti oduševljeni izabranim delima Edgara Alana Poa, dok ljubiteljima istorije i mistike preporučuje roman „Carstvo gneva” koji govori o paralelnoj borbi za svete relikvije u toku Drugog svetskog rata. Za sve one koji uživaju u pričama o prijateljstvu i izborima srca, Mina preporučuje iskrena i emotivna dela Nore Roberts.
– Gijom Muso, najčitaniji fanscuski pisac čije romane objavljjuje „Vulkan izdavaštvo” svima je dobra preporuka – otkriva naša sagovornica. – Za one koji žele da se posvete zdravijim životnim navikama, da vežbaju i pravilno se hrane, tu je knjiga Milana Jovanovića Strongmena „Da, želim da smršam”. „Vulkančić” za naše najmlađe čitaoce ima fantastične, interaktivne, edukativne i zabavne knjige za decu i roditelje.
Po rečima Mine Lukić, publika „Vulkana” se u poslednje vreme u sve većoj meri okreće trilerima, a kao jedan od najpopularnijih izdvaja roman Donata Karizija „Kuća glasova”. Osim toga, epsku fantastiku i popularnu psihologiju ističe kao žanr koji je uvek zanimljiv čitaocima i dodaje da se rado čitaju dela Lujze Hej. Mina Lukić navodi da su izuzetno ponosni na domaće savremene autore i izdanja, kao i na, kako kaže, kapitalna dela srpske književnosti, poput „Znakova pored puta” Ive Andrića, dela Bore Stankovića, vladike Nikolaja Velimirovića i drugih.
Knjižara „Laguna” je takođe istakla svoje top-liste najtraženijih štiva u vreme kada smo i dalje ponekad primorani na to da ostanemo u svojim kućama i vodimo računa o zdravlju. Tako se na prvom mestu beletristike našla knjiga Jelene Bačić Alimpić „Neki drugi život”, a publicistike delo „Služba” Gorana Živaljevića. U čitanju lepe reči ne zaostaju ni mališani, koji u „Laguni” najviše traže knjigu Uroša Petrovića „Kamile su debele”, kao i „Medved Rajko i pčela Darko” Andrije Miloševića. Ta knjižara u okviru nove akcije nudi deset knjiga po 399 dinara komad, koje sugrađani mogu nabaviti do 21. avgusta, a među tim naslovima je, između ostalog, i roman „Kuća sećanja i zaborava”, za koji je Filip David dobio Ninovu nagradu 2014. godine, kao i sjajne knjige „Dobrota žena” i „Carstvo sunca” DŽ. G. Balarda.
K. Ivković Ivandekić
Foto: V. Fifa