Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kotrljanje ravnicom: Branje „virdžinije” počinje u svitanje 

02.08.2020. 12:59 13:03
Piše:
Foto: M. Mitrović/Berba duvana

Berači duvana sorte „virdžinija“ prvi porane u ataru Kukujevaca, jer listove počinju da beru i pakuju u kasete na prikolici već u svitanje, a kad se razdani i nestane rose već se vraćaju kući.

Na parcelama poljoprivrednog gazdinstva Dušana Skorupana (49) od početka jula listove duvana podbira deset sezonskih radnika iz Bosuta, Višnjićeva i Kukujevaca, pa smo ih zahuktale u poslu zatekli u sredu ujutro.

Dušanova supruga Gordana Skorupan za volanom traktora, koji se lagano bez zastoja kotrlja sredinom njive, dok je hitro prate berači dodajući naramke listova dvojici muškaraca na prikolici, da ih smeste i pritegnu u kasete.

Dok se nije pre devet godina posvetila isključivo uzgoju duvana, porodica Dušana Skorupana se bavila povrtarstvom i u tome u selu bio usamljen, pa se preorijentisao na duvan uvidevši da je to „bolja priča“.

- Video sam da su proizvođači duvana ojačali, a nisam taj koji ne zna i neće da radi, pa smo započeli proizvodnju koja funkcioniše sasvim solidno, sve bolje i bolje - smatra Skorupan. - Počeo sam uzgoj duvana na pet hektara i dve sušare i kako je vreme odmicalo površine pod „virdžinijom“ su povećane tako da sada proizvodnja ide na 15 hektara i sedam sušara. To je kada berba krene sasvim dosta posla svih sedam dana u nedelji i neki veći obim proizvodnje za naše domaćinstvo neizvodljivo.

U proizvodnji duvana poslovi kreću od marta, kada se pod plastenicima zasniva sopstvena proizvodnja rasada, koji se neguje do rasađivanja krajem aprila i početkom maja, pa se nastavlja špartanjem, okopavanjem, zaštitom i negom useva. Prema rečima Skorupana, to je obim posla koji se uglavnom obavi porodično.

- Do pre dve godine duvan se mogao rasađivati već od 18.aprila, a od tada se sve malo poremetilo. Prošle i ove sezone u aprilu i delom u maju bilo je hladno i sa dosta kiše, što duvanu ne odgovara. Zbog toga smo se malo uplašili, međutim, posle je usev dobro napredovao, potom je naglo zasušilo, ali poslednje kiše pre desetak dana je usev ponovo vratila na normalan nivo - kaže Skorupan.

Najviše vrednih ruku zahteva berba duvana, počev od branja listova na njivi pa dok se iz sušara ne izvadi i klasira žuti list za isporuku fabrici Japan Tobako Internešel (JTI) iz Sente.

Dušan Skorupan je jedan od rekordera u proizvodnji kvalitetnog žutog lista „virdžinije“ na sirovinskom području kompanije JTI, jer ostvaruje prinose od 2.300 pa i do 2.500 kilograma po hektaru. Iz ove berbe, iako su prvbobitne procene bile da će rod biti slabiji, usev se popravio pa su očekivanja da će se postići 2.200 kilograma po hektaru.

- Iz prošle berbe je bio jako bujan duvan, ali je list bio tanji i lakši, međutim, ove godine listovi su manji i deblji, a kako vidim suvi list koji vadimo iz sušara je kvalitetniji. Berba će potrajati još dva meseca pa se nadam da će se učinak još popravljati. Na našim parcelama berba traje tri meseca, u julu, avgustu i septembru, a ako se sve odradi kako treba i primene neophodne agrotehničke mere, mora biti i kvaliteta. Dragocena je i stručna i svaka druga podrška kompanije JTI, koja je besprekorna. Da nije takve podrške i korektne saradnje, ne bi se moglo ovako uspešno raditi. Ovako se isplati baviti duvanom jer je proizvodnja sigurna, što je najbitnije. Kada vidiš da u toj proizvodnji sve se zna i definisano je unapred već kod ugovaranja, imaš volju i radiš punim srcem i sa velikim elanom - naglašava Dušan Skorupan.

Domaćin iz Kukujevaca napomnje da je najveća motivacija kada je obezbeđen siguran plasman i isplata, kada iza kompletne proizvodnje stručno i finansijski stoji uspešna kompanija, koja poštuje ugovoreno, što kod drugih ratarskih kultura i poljoprivrednih proizvoda često nije slučaj.

Na branje lista „virdžinije“ u ataru Kukujevaca mahom su angažovani sezonski radnici sa strane, iz Bujanovca, Kostolca i drugih mesta sa juga Srbije, koji u kontinuitetu imaju posla tri-četiri meseca. Kod Dušana Skorupana već godinama radi gotovo ista ekipa sezonaca iz Kukujevaca i susednih mesta. Berači se okupe kod domaćina već u cik zore, u četiri sata, popiju kafu i pola sata kasnije, oko pola pet, kad sviće počinju branje lista koje potraje do osam ili pola devet ujutru. Listovi se beru za rose, tri i po do četiri sata, jer posle list postaju mekan i nije pogodan za branje.

- Supruga Gordana ide sa beračima na njivu, vozi traktor i pazi na berbu, ali tu nemamo problema jer su sve to radnici iskusni i vični ovom poslu, tako da rade bez greške - dodaje Dušan, čiji zadatak u vreme berbe je nadgledanje sušara i tehnologija sušenja lista.

Domaćini hvale savesne i vredne berače, ali i berači imaju samo pohvale za Dušana i Gordanu Skorupan. Kod njih u berbu duvana već petu godinu dolazi Gordana Jevtić iz Bosuta, koja sezonske poslove u duvanu radi već deceniju i po.


Uštedelo bi se sušenjem na gas  

Veliki trošak u proizvodnji lista „virdžinije“ je sušenje, za koje proizvođači iz Kukujevaca sada kao energent troše propan butan ili pelet, pa svi čekaju da selo dobije priključak za prirodni zemni gas, koji bi prema svim računicama doneo znatne uštede. U Hrtkovcima je već izgrađena gasovodna mreža, ali zapelo je u povezivanju sa dovoom gasa.

Sušenje kilograma lista duvana na propan butan proizvođače staje oko 80 dinara, na pelet oko 50, a na prirodni zemni gas trošak bi sada iznosio oko 46 dinara! Dušan Skorupan je izračunao da bi njegovom gazdinstvu ako bi za sušenje oko 35 tona lista koristio prirodni gas imao ove sezone uštedu od oko 10.000 evra. U Kukujevcima ima oko 100 sušara, pa bi korišćenje prirodnog gasa svima donelo smanjenje troškova.

- Gasovodna mreža je izgrađena, gasovodne stanice postavljene, ali selo čeka priključak gasa već nekoliko godina, čujemo obećanja da će do toga doći u oktobru, a mi to čekamo kao ozebo sunce - veli Dušan Skorupan.     


- Nije lako rano ustajati i ići u berbu, ali nije toliko teško, kada je organizacija posla dobra imate dobro društvo i dobre gazde, kao što je porodica Skorupan. Može se solidno zaraditi, nadnice su realne, mada u ovom poslu ne možemo mi baš zaraditi koliko nama treba. Sezonske poslove tokom godine radimo od sadnje duvana i drugim potrebama u poljoprivredi, a najviše posla i najbolje se zaradi u berbi duvana - kaže Gordana Jevtić iz Bosuta.

Iako je završio kuvarski zanat Aleksandar Ivšić (27) iz Kukujevaca, radije radi sezonske poslove u berbi duvana nego što bi da se lati varjače. Ivšić veli da je zadovoljan berbom, jer se duvan popravio posle silnih kiša i hladnog vremena, pa se nada da će u berbi dobro zaraditi.

- Petu godinu učestvujem u berbi duvana i mada se mora rano ustajati, ranije dođemo kući sa zarađenom solidnom dnevnicom. Bolje je raditi u berbi rano ujutro, nego druge poslove čitav dan po suncu. Dobro je da ima posla u selu, da može da se zaradi na sezonskom poslu, zbog čega sam i ostao, jer u gradu je skupa kirija, a plate nikakve - smatra Ilinčić.

Milorad Mitrović

Piše:
Pošaljite komentar
KOTRLJANJE RAVNICOM  U stočarstvu se računa na duže staze

KOTRLJANJE RAVNICOM  U stočarstvu se računa na duže staze

28.06.2020. 12:35 12:39