Izložba Jelene Gajinović u novosadskoj Kulturnoj stanici Svilara
U Kulturnoj stanici Svilara preksinoć je otvorena izložba „Novi elementi prošlosti“ novosadske vizuelne umetnice Jelene Gajinović.
Ova izložba kao druga u ovom prostoru jedan je od 22 projekta koji su dobili sredstva na javnom pozivu „Umetnici. Sad!” Fondacije „Novi Sad 2021 – Evropska prestonica kulture”, a koji ima za cilj jačanje novosadske kulturne scene kroz mrežu kulturnih stanica, podizanje njenih kapaciteta, decentralizaciju kulture i razvoj publike. Autorka se fokusirala na mapiranje objekata koji spadaju u kulturno i industrijsko nasleđe Novog Sada i na izložbi je predstavila fragmente fasadnih ornamenata i predmeta sa objekata koji su srušeni ili su prošli kroz proces rekonstrukcije.
Umetnica smatra da u Novom Sadu poslednjih godina postoji interesovanje za naše kulturno i industrijsko nasleđe, posebno od kada deluju institucije i organizacije, kao što je „Prostor“ koje se bave promocijom Podgrađa i drugog nasleđe ne samo iz užeg centra grada već i iz industrijskih zona. Nekoliko godina ona je krećući se po gradu sakupljala različite predmete koji su uvođenjem u galerijski prostor postali umetnički objekti. Po rečima autorke, industrijski kompleksi na nekadašnjim obodima grada pretrpeli su dosta promena i izgubili monumentalnost koju su posedovali. Kako bi sačuvali sećanje na ova zdanja, referentni su fotografija i arhivski dokumenti. Tako su na izložbi predstavljeni keramički osigurač iz fabrike „Elektroporcelan“ koja je osnovana još 1922. na Podbari ili žuta cigla, kojom su nekada bile popločane neke od ulice u centru grada.
Urbani pejzaži i arhitektura, kako ukazuje Jelena Gajinović predstavljaju osim vizuelnih slika i određenu materijalnost, a bitna je i aura koja nam omogućava da doživimo neki prostor i pejzaž. Danas dolazi do transformacije samog grada i pejzaž menja svoju formu. Upravo odabirom ovih predmeta i fragmentima koji su izvučeni iz konteksta, sa svojih fasada, pravi se neka vrsta tajm lajna i različitih objekata i uticaj kulture i razvoja arhitekture u Novom Sadu. Autorka je predstavila i predmete enterijera, kao što su deo kaljeve peći iz nekadašnje kuće Marije Trandafil, ili ornamenti i dekorativni detalji iz starih kuća koji se više ne prave na taj način. Arhitektura je jedna od najstarijih formi umetnosti, a ono što je razlikuje od ostalih je upravo multi-senzorsko iskustvo, koje uključuje vizuelni i taktilni doživljaj. Oslanjajući se na pomenuta čula, posetioci će moći da primete razliku u teksturi i materijalima koji su se koristili prilikom gradnje.
Autorka je želela da na ovaj način sačuva nešto što je preostalo, fragmente Novog Sada u kome dolazi do velikih promena, gubitkom kulturnih zdanja koja su bila pod zaštitom a bitna su za naš identitet. Shodno promenama, grad gubi svoj identitet, te ostaje bez svojih nekonvencionalnih obeležja. Ovaj vid prezervacije je lični korak ka očuvanju nasleđa koje nestaje pred mojim očima, a čija vrednost ne leži u materijalnom, već u estetskom kvalitetu koji poseduje svaki sačuvan predmet”, dodaje umetnica.
Jelena Gajinović kaže da će nastaviti da radi na ovom projektu i važno joj je da vidi kako će Novosađani reagovati na ovakav malo drugačiji pristup svom gradu i lokalnoj kulturi ističući da je jako bitno da se sačuva kulturno nasleđe koje je jedno, ono se ne može reprodukovati, naknadno kreirati, te zbog toga treba da se probudi odgovornost i svet da ono što imamo čuvamo i poštujemo. Ako mi kao društvo i lokalna zajednica ne sačuvamo obrise kulturnog nasleđa, zauvek ćemo prekinuti vezu sa našom kulturnom prošlošću.
Jelena Gajinović je diplomirala na Katedri za nove likovne medije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu gde je nastavila i master studije, a zatim na Fakultetu lepih umetnosti u Portu u Portugaliji.
Izložba se može pogledati do 31. jula od 10 do 18 sati.
N. Popov