Stokić: Gojaznost opasan faktor, u KCV hospitalizovano 312
BEOGRAD: Direktorka Kliničkog centra Vojvodine (KCV) Edita Stokić kaže da je u ovom trenutku u tom kliničkom centru hospitalizovano 312 pacijenata pozitivnih na kovid virus i naglasila da je gojaznost jedan od najopasnih faktora koji utiče na tok bolesti kod zaraženih pacijenata.
"Kliničko-bolnički centar Vojvodine pored svojih kapaciteta koji čine Infektivnu kliniku i odeljenje za intenzivnu negu za lečenje kovid pacijenata je otvorilo i nove jedinice na klinikama za ortopediju, anesteziju, vaskularnu hirurgiju, abdomenalnu hirurgiju, plastičnu hirurgiju, za rehabilitaciju, urologiju, kao i na klinici za ginekologiju uz posebnu napomenu da se tamo hospitalizuju samo pacijentkinje koje su pozitivne, a su u terminu porađanja", naglasila je Stokić.
Kako kaže, uočava se da je sve veći broj pacijenata sa teškom i veoma teškom kliničkom slikom i dodaje da je veoma važno to što ne postoji jedinstvena klinička slika, već da virus razvija brojne komplikacije.
"Sa aspekta kliničkog lečenja postoje dva problema. Prvi je što kod pacijenata koji se hospitalizuju, a kojima imaju kovid, postoje i druge pridružene bolesti, prateće boleste koje se pogoršavaju i zahtevaju dodatnu terapiju", objašnjva ona i dodaje da upravo zbog toga dolazi do komplikacije.
Drugo, navodi ona, za Vojvodinu poseban problem je to što je reč o regionu sa velikom prevancijencijom gojaznosti i tipa dva dijabetese.
"Gojaznost je faktor za zaboljevanje od kovida pa čak i sa povečanjem gojaznosti dolazi do povečanje šanse za hospitalizaciju na intenzivnoj nezi, za primenu mehaničke ventilacije, pa čak je i smrtnost u tom slučaju veća", upozorava ona.
Kaže da je i Evropska asocijacija za studiju gojaznosti jasno stavila do znanje da je gojaznost bolest udružena sa brojnim kompikacijama koje prati virus kovid.
Direktor KCV Edita Stokić objasnila je danas da se kod kovid pacijenata sa teškom klničkom slikom ne leči samo upala pluća, već postoje i oni koji su imali prethodne bolesti te zbog kovida-19 dolazi do popuštanja funkcije bubrega, srca, a zbog korišćenja kortikosteroida u terapiji dolazi i do pogoršanja dijabetesa i mogućeg razvoja dijabetesa kod osoba koje ga nisu imale.
Na konferenciji za medije, Stokić je istakla da je u ovom drugom naletu virusa korona uočeno da ima više pacijenata sa težom klničkom slikom koja zahteva respirator ili kiseonik.
"Treba razmišljati i o tome da kod ovih pacijenata dolazi do raznih komplikacija zbog virusa, naime, kod njih u zavisnosti od postojećih bolesti dolazi do popuštanja funkcije bubrega, srca... Što znači da lečenje kovid pacijenata sa teškom klničkom slikom i komplikacijama zahteva multidisciplinarni pristup", navela je Stokić.
Kaže da terapija koju su ti pacijenti ranije primali ima upliva u donošenju odluke na dalje lečenje.
"Svaki pacijent je individua za sebe i svojim bolestima koje je ranije imao, koje su u pogoršanju ili razvija nove bolesti...", zaključila je Stokić.