Prikupljeno blizu 10.000 kubika otpada u Somboru
Ovog proleća, usled pandemije koronavirusa, početak akcije je bio pomeren na prvu polovinu maja, pa je i čišćenje gradskih ulica, ali i prigradskih naselja potrajalo do u vrele letnje dane.
SOMBOR: Godinama, decenijama čak, unazad Somborci, koji insistiraju na čistoći svog grada, više nego prilježno se odazivaju na akciju ovdašnjeg Javnog komunalnog preduzeća „Čistoća“ pod nazivom „Mesec čistoće“, kada imaju priliku da se na civilizovan način otarase kućnog otpada, koji inače ne može pronaći svoje mesto u standardizovanim kantama za smeće. Uz sve teškoće koje ovakva, uveliko tradicionalna akcija nosi sa sobom, poput onih da je nesavesni doživljavaju kao priliku da se besplatno otarase obilnog građevinskog otpada stvorenog prilikom adaptacije ili izgradnje stambenih i poslovnih objekata ili iznošenja gomile otpada nedeljama pre uredno najavljenog čišćenja otpada ispred njihovih kuća što je ružilo izgled varoši, svako proleće je predstavljalo svojevrsni peroid pročišćenja grada poznatog po komunalnom redu i bujnom zelenilu.
Ovog proleća, usled pandemije koronavirusa, početak akcije je bio pomeren na prvu polovinu maja, pa je i čišćenje gradskih ulica, ali i prigradskih naselja potrajalo do u vrele letnje dane. Prema rečima v.d.direktora JKP „Čistoća“ Dragana Radojčića, za vreme trajanja akcije prikupljeno je i deponovano 9.653 kubika kabastog, građevinskog, baštenskog i ostalog otpada, što je u odnosu na prošlogodišnju akciju oko 500 kubika otpada više. Kako aktuelni prvi čovek ovdašnjeg komunalnog preduzeća koje se brine o čistoći grada i njegove okoline kaže komunalci su u više navrata i mimo akcije uklanjali divlje deponije u Somboru i selima.
Ovogodišnjom akcijom su bile obuhvaćene sve ulice u gradu, njih 310 , a kako kažu o ovom komunalnom preduzeću kada se govori o količinama prikupljenog otpada , u poređenju sa prošlogodišnjim količinama otpada odloženog od strane građana,gradska MZ Nova Selenča imala je veće količine generisanog otpada.
U odnosu na prošlu godinu u 15 naselja somborskog gradskog područja „ Mesec čistoće“ se realizovao na drugačiji način.
- Svaka seoska mesna zajednica dobila,u zavisnosti od broja stanovnika, određeni broj kontejnera zapremine od pet kubnih metara koji se postavljaju na određene lokacije, odakle se prikupljeni otpad odvozi na gradsku deponiju u Rančevu. Ovaj model je pružio odlične rezultate i vremenom će sigurno dovesti do krajnjeg cilja, a to je potpuno eliminisanje nastanka divljih deponija na teritoriji grada Sombora i u njegovoj okolini – očekuje Radojčić, opominjući da se radnici preduzeća kojem je na čelu prilikom obavljanja poslova prikupljanja komunalnog otpada susreću sa sutuacijom da građani iznose otpad koji ne spada u kućni otpad i odlažu ga u neadekvatne posude, što komunalcima stvara dodatne probleme.
Svesni su ovdašnji komunalci da potreba žitelja Sombora i okoline za uklanjanjem kabastog otpada ne prestaje nakon hvale vredne akcije „Meseca čistoće“, niti je svaki otpad generisan u domaćinstvima pogodan za uklanjanje klasičnim i radom komunalaca tokom ove akcije. Upravo zato iz JKP „Čistoća“ poručuju svojim sugrađanima da ukoliko postoji potreba za odlaganjem otpada koji ne spada u kategoriju komunalnog- kućnog otpada, pri čemu građani nisu u mogućnosti da takav otpad samostalno transportuju do gradske deponije na Rančevu, preostaje mogućnost da pozovu blagajnu JKP „Čistoća“ radi iznajmljivanja većih kontejnera.
M.Miljenović