Predsednik Privredne komore Vojvodine Boško Vučurević: Vladine mere daju rezultate
Prva polovina godine je prošla, a u tom periodu je privreda u celom svetu, pa naravno i u našoj zemlji, a zbog pandemije KOVID-19 beležila lošije rezultate ili je stagnirala.
Međutim, slika nije tako crno-bela jer je, po rečima predsednika Privredne komore Vojvodine Boška Vučurevića, u Vojvodini na osnovu najnovijih podataka s obzirom na uticaj virusa Kovid-19, industrijska proizvodnja veća, ali je zabeležen znatan pad u obalasti turizma.
- U regionu Vojvodine za prvih pet meseci beleži se rast od 4,9 odsto u odnosu na isti period 2019. godine - kaže Vučurević. - U prerađivačkoj industriji, koja je dominantna u ukupnoj industriji, zabeleženo je povećanje fizičkog obima proizvodnje u osam proizvodnih oblasti, koje zapravo čine 48,7 odsto ukupne industrije regiona, a na nivou ukupne industrije najviši pozitivni doprinos ostvaren je u oblastima proizvodnje derivata nafte, farmaceutskih i hemijskih proizvoda.
On napominje i da je za prvih pet meseci ostvareni rast prometa u trgovini na malo od 2,6 odsto, a da je u maju, u odnosu na april, zabeležen rast prometa u trgovini na malo od 22,6 odsto što je podstaknuto merama Vlade Srbije.
Iz meseca u mesec raste izvoz
- Ostvaren izvoz AP Vojvodine u maju je za 58,8 miliona evra veći nego u aprilu, odnosno u procentima povećanje iznosi 16 odsto, a s druge strane, uvoz je manji za 7,5 odsto - kaže Boško Vučurević. - Prerađivačka industrija i na uvoznoj i na izvoznoj strani ima najznačajnije učešće. Promene izazvane pandemijom KOVID-19 uočljive su kod izvoza s najznačajnijim spoljnotrgovinskim partnerima. Naime, izvoz u Nemačku je u padu, a nasuprot tome na strani uvoza beleži se značajan rast kod uvoza iz Mađarske i Kine.
Privredne grane koje su prve osetile udar pandemije koronavirusa, bez sumnje su turizam, hoteliejrstvo i ugostiteljstvo, a to pokazuju i dosada ostvareni rezultati, koji su značajno manji nego lane. Naime, drastično je smanjen broj turista, a time i prihodi u turizmu, a ta situacija slična je i u drugim zemljama jer ova privredna grana na globalnom niovu trpi ogromne gubitke.
- Na osnovu dosadašnjih podataka i pokazatelja jasno je da je za prvih pet meseci u Vojvodini boravilo mnogo manje turista nego prošle godine. Cifre govore da je broj dolazaka turista smanjen za gotovo 57,1 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine, pri čemu je broj dolazaka domaćih turista umanjen za 51,4 odsto, a stranih za 64,8 odsto - ukazuje Vučurević.
I tokom pandemije Kovid-19 odvijali su se i uvoz i izvoz, a u ovim segmentima vojvođanska privreda zabeležila je smanjenje.
- Aktuelna situacija sa pandemijom Kovid-19 u svetu uticala je i na to da vrednost izvoza vojvođanske privrede beleži smanjenje. Vojvođanski privrednici su od ukupno realizovane spoljnotrgovinske razmene Republike Srbije realizovali 31,5 odsto, pri čemu su u ukupnom uvozu učestvovali sa 36 odsto i izvozu 28,2 odsto - kaže Vučurević.
D. Mlađenović