Neplaćeni rad pod lupom: Za nevidljive poslove 500 evra mesečno
Žena u Srbiji ima zaradu 6.560 evra neto godišnje, odnosno 546 evra mesečno, a muškarac 5.220 evra neto godišnje, odnosno 435 evra neto mesečno – ovi podaci bili bi svima znani kada bi neplaćeni poslovi staranja o deci i starijima postali vidljivi i pridodala im se ekonomska vrednost, pokazuje objavljeno istraživanje Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) u Srbiji.
Neplaćeni poslovi staranja su velikog obima i često nadoknađuju nepostojanje usluga staranja u društvu. Uprkos svom doprinosu privredi, neplaćeni poslovi staranja nisu uključeni u glavno merilo nacionalnog bogatstva, odnosno bruto domaćeg proizvoda (BDP). To dovodi do potcenjivanja ukupne ekonomske aktivnosti kao i umanjivanja vrednosti blagostanja pojedinca, porodice i celog društva“, saopštava UN Women u Srbiji.
Ukupna procenjena vrednost neplaćenih aktivnosti staranja iznosi 21,5 odsto BDP-a Srbije ili 9,2 milijardi evra (14,9 odsto za neplaćene aktivnosti staranja žena i 6,6 odsto muškaraca), a svetski prosek je devet odsto.
Ovo su nalazi prve analize ekonomske vrednosti neplaćenih poslova u oblasti staranja u Srbiji koju je sprovela UN Women u okviru projekta „Rodno odgovorno upravljanje – preraspodela neplaćenog rada“ uz podršku Vlade Velike Britanije i ambasade te zemlje u Srbiji. Prema metodologiji Međunarodne organizacije za rad (ILO) korišćene su zarade prema delatnosti, kao i broj sati utrošenih na različite neplaćene poslove u domaćinstvu dobijenih iz Republičkog zavoda za statistiku.
B. O.