Otvoren besplatan dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju
Besplatan dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju “Hanina nada” otvoren je danas, u ulici Toplice Milana 1 (ulaz kroz dvorište zgrade), a radiće svake druge subote od 10 do 15 časova, dok će se grupe smenjivati na svaka dva sata.
Za danas se najavilo šest porodica, a mnogi roditelji su došli da vide kakvi su uslovi i da se upoznaju s volonterima. U dnevnom boravku za decu i mlade sa smetnjama u razvoju biće organizovane radionice na kojima će deca izrađivati predmete i crtati, igrati se taktilnim i didaktičkim igračkama koje podstiču na razmišljanje, a moguće je da se prošetaju po kvartu ili da u posebnoj prostoriji prilegnu ili da im se čitaju knjige... Osim toga, vrata dnevnog boravka za građane koji žele da volonitiraju su otvorena danas od 16 do 18 časova kako bi se upoznali s pravilima i saznali šta se očekuje od njih, a za sada ih se prijavilo desetak.
Osnivač Udruženja “Hanina nada“ Jelena Sivulka kaže da je uspela 50 kvadratnih metara garažnog prostora da pretvori u prijatan ambijent toplih boja, koji podseća na dnevni boravak prosečne novosadske porodice.
- Dugo smo odlagali otvaranje boravka zbog novonastale situacije s koronavirusom ali smo sad prelomili da više ne odgađamo, jer su roditelji u ovom periodu, kada obrazovne ustanove ne rade, mnogo više angažovani oko brige dece, te im dva sata odmora i “isključenja” mnogo znače - objašnjava Jelena Sivulka dodajući da su za roditelje po pravilu vikendi najteži jer nema ko da ih zameni u čuvanju dece. - U naš boravak može da dođe ko god želi, jer ako bih odredila pravila ko može, a ko ne onda je bolje da ga ne otvaramo. Međutim, preporučujem roditeljima da nas iapk prvo posete kako bi smo se upoznali, pa da tek onda odluče da li će nam poveriti dete. Roditelji treba da budu iskreni i da bez uzdržavanja podele s nama koje su potrebe njihove dece, kako se ponašaju, kako ih smiriti ili šta ih uznemirava da bismo mi znali kako pravilno da postupimo i da razmotrimo zajedno da li imamo prave uslove za njih.
Kako objašnjava Jelena Sivulka kada je reč o deci i mladima sa smetnjama u razvoju nekada su roditelji ti koji iz opravdanih razloga imaju najveći strah, jer mnoga deca nisu sposobna da ispričaju šta se događalo tokom dana
Mere opreza
- Merimo temperaturu deci koja moraju da imaju masku, prostorije i igračke se dezinfikuju više puta tokom dana i apelujemo na roditelje da prate zdravlje svoje dece, i ukoliko primete prtomenu da ih ne dovode - ističe osnivač Udruženja “Hanina nada“ Jelena Sivulka i poruičuje da je potrebno da se svi građani pridžavaju mera i preporuka lekara i da misle na druge kako bi se život koliko toliko odvijao normalno.
- Zbog toga mi je izuzetno bitno da imam poverenja u svoje volontere jer se radi sa decom koja ne mogu da postave granicu i da se brinu o svojoj bezbednosti - naglašava naša sagovornica. - Daćemo sve od sebe da deci bude prijatno jer dete će biti dobro ako je roditelj odmoran i oseća se dobro, a ukoliko će dva sata odmora pomoći u tome onda smo učinili veliku stvar. Odlučili smo da boravak bude besplatan jer znamo s kakvim izazovima se roditelji susreću. Pored toga, pošto se finansiramo od donacija, a didaktičke igre nam je poklonila lokalna IT kompanija, dok smo klima uređaj smo dobili od studenata Prirodno- matematičkog fakulteta, besmisleno je da uzimamo pare od ljudi i da zarađujemo na tuđoj nesreći ili očaju.
Udruženje “Hanina nada” postoji više od decenije i do sada je svakoj porodici koja je suočena s invaliditetom.
Tekst i foto: S. Kovač