Potrošačko ćoše: Vrućina oterala kupce, razlike u cenama velike
Jučerašnja nesnosna vrućina uticala je i na broj kupaca na Kvantaškoj pijaci kojih je u prepodnevnim satima bilo malo, dok su pojedini prodavci spremno pripremili povrće i voće na svojim tezgama, skrivajući se u hlad.
Ipak, neke tezge su ostale prazne što juče nije bio slučaj kada je u pitanju Futoška pijaca na kojoj je bila gužva skoro kao vikendom, iako često možemo čuti kako je najjeftinija pijaca upravo Kvantaška.
Jedna prodavačica povrća na Kvantaškoj pijaci je za list “Dnevnik” navela kako će proizvođači uskoro propasti ukoliko se ovako nastavi pošto, kako kaže, kupaca ima jako malo, a cene se sve više snižavaju. Druga prodavačica je istakla kako su vikendom velike gužve na Kvantašu, te da je jučerašnji dan bio veoma loš samo zbog vrućine.
Tokom jučerašnje posete, ekipa “Dnevnika” se uverila kako postoje velike razlike u cenama kada je u pitanju ta pijaca te se na njoj kilogram paradajza može kupiti za 50, ali i za 200 dinara. Na nekoliko tezgi prodavci nude dva kilograma paradajza za 100 dinara, dok postoje i tezge gde se, u zavisnosti od vrste, paradajz može kupiti za 80, ali i za 130 dinara. Velika razlika u cenama je primetna i kada su paprike babure u pitanju te se kilogram njih može kupiti za 60, ali i za 150 dinara. Kilogram feferona košta 170 dinara, tikvica 50 – 60 dinara, dok je cena usklađena i za krastavce čiji kilogram staje od 50 do 60 dinara. Na jednoj tezgi se kilogram šargarepa može kupiti i za 30 dinara, a kupus varira od 20 do 30 dinara.
Na Kvantašu postoji mogućnost kupovine i na veliko te pet kilograma krompira košta 200 dinara, a deset kilograma – 400 dinara, dok jedan kilogram mladog krompira staje 60 dinara. Mali yačić od pet kila luka košta 250 dinara, a za pet kilograma paprike je potrebno izdvojiti 350 dinara.
Kada je u pitanju voće, kilogram višanja na Kvantaškoj pijaci košta 150 dinara, a ista cena važi i za kruške. Breskve variraju od 80 do 140 dinara, a za kilogram kajsija je potrebno izdvojiti od 150 do 200 dinara. Kilogram banana staje 120 dinara. Kvantaška pijaca je puna različitih vrsta pasulja te najpopularniji, gradištanac, košta oko 250 dinara, a istu cenu je potrebno izdvojiti i za šareni i tetovac. Malo skuplji je domaći zeleni pasulj čiji kilogram staje 300 dinara. Na jednoj tezgi smo pronašli i mak čiji kilogram košta 600 dinara, a cena može biti manja ukoliko se kupuje na veliko.
K. Ivković Ivandekić
Pavle Jovanović, pekar:
- Na Kvantašu uglavnom kupujem, jer je tamo najjeftinije ili čekam akcije u Idei, mada je tamo lošija klasa. Kupujem sve, maline, kupine, jagode za moje unuke. Volim da sve sami pravimo: pekmeze, sirupe i sok od paradajza, ali za to je još rano. Nešto što na Kvantašu košta 100 dinara, na Ribljoj pijaci je 150, tako da sam zadovoljan i cenom i kvalitetom voća i povrća, jedino nameštajem na Kvantaškoj pijaci nisam zadovoljan.
Vanja Tanasković,
radnica:
- Kupujem na Futoškoj pijaci, ponekad i u radnji, ali trudim se da dođem na pijacu jer se nadam da je tamo zdravije. Kvalitetom sam zadovoljna, sad sam još prinuđena ovde da kupujem dok meni moje povrće i voće ne nikne u bašti. Zadovoljna sam cenama na Futoškoj pijaci, a primetila sam da je na Limanskoj sve skuplje, pa tamo ne idem. Danas sam na pijaci kupila sve što mi treba za supu, a i krastavac i paradajz.
Branislav Erceg,
student:
- Retko kad dolazim na pijace, retko kad i kupujem uopšte voće i povrće, a kada to činim onda uglavnom kupim u marketu. Na Futošku pijacu volim da dođem samo kako bih kupio rušt. U marketima uglavnom uzimam jabuke i banane, ali nema pravila, kad mi šta zatreba. Zadovoljan sam i kvalitetom i cenama. Cene su dobre, takva je ekonomija trenutno, šta se tu može.
Desanka Radović,
penzionerka:
- Uglavnom povrće i voće kupujem na pijacama i to na Futoškoj pijaci zato što blizu živim i već poznajem ljude koji prodaju, a volim domaće i prirodno. Sada u najvećoj meri kupujem višnje, krastavce, paradajz, papriku. Zadovoljna sam kvalitetom, mada znam da se sve prska. Cene su malo jače, ali razumem pošto su i moji poljoprivrednici, znam da su kiše, trulež je velika, prinos opada tako da sve razumem.
K. Ivković Ivandekić