POČELI ŽETVA I OTKUP Ječam se akontno plaća 15 dinara
Ulaskom kombajna u polja pod ječmom počela je žetva na vojvođanskom poljima. U ponedeljak se očekuje da će ozbiljnije krenuti i najvažniji posao – žetva pšenice.
U ataru kanjiške opštine zbog prethodnog kišovitog perioda žetva ječma je krenula sa zakašnjenjem, ali se sada radi punom parom.
Prinosi su različiti od parcele do parcele, uglavnom od dve tone po jutru do 3,5, ali na nekim parcelama rod je dostigao i četiri tone. Na otkupnom mestu „Robi-transa“ u Totovom Selu ječam se otkupljuje po 15 dinara kilogram, a po rečima Roberta Žoldoša, ne zna se da li je to akontativna cena ili i konačna, uz veliku verovatnoću da će to ostati konačna otkupna cena.
Isplata preuzetog ječma je u roku od tri do sedam dana, a kako smo saznali, ječam iz atara Totovog Sela i okoline otkupljuje se za isporuku u Albaniju i Bosnu i Hercegovinu! Kontroliše se samo vlaga i da primese budu ispod četiri odsto.
Mikloš Nađ Nemedi iz Trešnjevca je obavio žetvu ječma na oko pet jutara.
– Dosta slabo je rodilo, zato što celo proleće nije bilo kiše, što je veoma uticalo na razvoj useva i prinos – kaže Mikloš Nađ Nemedi. – Ponuđena cena je vrlo niska, ali nemam drugog izbora i deo sam prinuđen da prodam, a oko polovinu roda sam lagerovao na tavanu jer je potrebno za stoku koju držim.
(Ne)pristojna ponuda za pšenicu
Po rečima Ivana Vučkovića, otkupljivači nude svega 17 dinara za kilogram pšenice, što je ispod ekonomske cene.
– Neki trgovci hoće i dogovor, pod uslovom da je zrno dobrog kvaliteta. Međutim, da bi se ulaganje isplatilo, kilogram žita trebalo bi da košta 22 dinara, i pošto će žita biti manje zbog duge suše tokom zime, što će uticati na prinos – naveo je Vučković.
U ovoj žetvi pšenicu ćemo skidati s 570.000 hektara, od toga najviše je u našoj Pokrajini. Očekuje se da ćemo dobiti oko 2,5 miliona tona pšenice, i da će nacionalni prosek biti oko 4,5 tone po hektaru, odnosno da će se prinosi kretati od tri do šest tona.
Na parceli Čabe Nađa u ataru Trešnjevca kombajn je ubirao ozimi ječam. Nađ konstatuje da je jesen protekla bez kiše, proleće takođe, a osim što ječam loše izgleda, dodaje da je i cena loša.
– Još ne znam koliki će biti rod jer je žetva u toku, ispraznili su ono što je bilo u bunkeru kombajna u prikolicu, pa ću videti kada se posao završi – saznajemo od Nađa. – Usev se zbog suše nije mogao razvijati, ostao je nizak, a kiše koje su pristigle posle sušnog proleća, zakasnile su. Ništa bolja nije ni pšenica. Na sve to, cena ječma je stvarno mizerna, trebalo bi da bude bar 20 dinara da bismo bili na pozitivnoj nuli. Pod ječmom sam imao tri jutra i sve ću prodati, bez obzira na cenu jer nam trebaju pare. Otkupna cena je niska, ali troškovi su isti, kombajniranje po jutru je 60 evra, kao i lane.
Kombajni su već ušli i u neka pšenična polja, ali sporadično, te se pravi početak žetve hlebnog žita očekuje u ponedeljak.
U pogledu cene, o kojoj se najviše priča pred žetvu, nema značajnijih novosti. I dalje su ratari i otkupljivači na suprotstavljenim stranama. Oni koji su pšenicu sejali smatraju da kilogram ovogodišnjeg roda ne bi smeo da bude ispod 20 dinara, a realno da vredi 22 dinara, dok otkupljivači nude 17 dinara ili dogovor ako je zrno dobrog kvaliteta.
Podsećamo na to da su poljoprivredna udruženja nedavno iznela predlog da Robne rezevre Srbije otkupe novi rod za 22 dinara kilogram, smatrajući da bi ta cena naterala i domaće trgovce da za kilogram žita ponude ratarima nekoliko dinara više.
Sastanak na tu temu bio je pre desetak dana u Ministarstvu poljoprivrede, ali po rečima predsednika Skupštine Asocijacije poljoprivrednika Srbije Ivana Vučkovića, još nemaju povratnih informacija o tome po kojoj će ceni Robne rezerve Srbije otkupljivati ovogodišnji rod.
– Imamo samo saglasnost da Robne rezerve nisu protiv toga da otkup ide za potrebe države po 22 dinara kilogram, ali ne odlučuju o ceni one već čekaju da Vlada Srbije opredeli novac za tu namenu pa od sume zavisi i koliko će Robne rezevre ove godine plaćati novi rod – kazao je Vučković.
Z. Delić
M. Mitrović