Kon: Ja sam bio za sankcije, ali to nije usvojeno
BEOGRAD: Epidemiolog Predrag Kon poručio je danas da neće da "dezertira", već će da ostane u Kriznom štabu, u trenutku kada vidimo novi "pik" u prvom talasu korona virusa.
"Sve vreme se zalažem za sankcije, kažu mi da ne može. Šta ja na to da kažem? Očekujete da napustim Krizni štab? Pitanje je da li svi očekuju da napustim Krizni štab?", upitao je Kon, ističući da mu, nakon napada na društvenim mrežama, sada dovikuju i na ulici.
On je za RTS rekao da će predložiti nove mere.
Kon kaže da je za trenutnu epidemiološku situaciju odgovoran pre svega virus, koji je pokazao da mu ne možemo ništa, ali i lica koja su omogućila više od 5.000 ljudi na fudbalskom stadionu, kao i održavanje maturskih večeri.
Kada je predlagao kazne, rekli su mu, kaže, da kazne nisu epidemiološke mere.
"Postoje dve mogućnosti: da se čovek digne i ode ili ostane i ne dezertira", naveo je Kon koji ističe da je njegova obaveza da bude tu u trenutku kada se pogoršava situacija.
Poručio je da moraju da se poštuju mere, ali dodaje da ne podržava potpuno zatvaranje, jer bismo u tom slučaju, kaže, imali ovakvu situaciju više godina.
"Moramo da dođemo ili do imuniteta, ili da se vakcinišemo", naveo je Kon, ističući da je ovo "biranje godišnje sezone" kada se može doći do zaražavanja.
Ako smo sve vreme zatvoreni, na kraju ćemo prestati da živimo, rekao je Kon navodeći da će prva žrtva biti zdravstveni sistem.
Epidemiološka situacija sa korona virusom u Novom Pazaru i Tutinu je pod kontrolom, izjavila je danas direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Verica Jovanović.
Ona je za RTS rekla da je proglašenje vanredne situacije u tim gradovima bilo potrebno i da će uvedene mere doprineti da se smanji prenošenje virusa Kovid-19.
Dodala je da će se u narednim danima, u skladu sa epidemiolškom situacijom, razmatrati i primena kaznene politike za nepoštovanje mera zaštite, ali je apelovala na korisćenje ličnih zašitnih sredstava i nošenje maski u javnom prevozu.
Kako je rekla, proglašenje vanredne situacije bila je potrebna mera u Novom Pazaru i Tutinu, kao i zabrana okupljanja i ograničavanja kontakata, kako bi se izbeglo prenošenje asimptomatskih slučajeva koji su, kako je rekla, doprineli povećanju broja inficiranih u tom delu Srbije.
Podsetila je da od početka epidemije virusa Kovid-19 na teritoriji Novog Pazara i Tutina registovano 369, odnosno 90 slučajeva.
Komentarišući porast broja novoobolelih u zemlji, Jovanovićeva je navela da epidemiološka situacija u Srbiji može da se poredi sa kretanjem korona virusa u drugim zemljama ukazujući na analize SZO da dolazi do intenzivne transmisije Kovida19 među populacijom.
Kako je istakla, radi se o novom virusu koji treba kontrolisati primenom preventivnih mera, kontrolisati najbliže okruženje, izbegavati okupljanje u većim grupama, pratiti zdravstveno stanje...
Dodala je da je u ovom trenutku među novoobolelima najviše osoba mlađeg uzrasta i srednjih godina i apelovala da preventivne mere zaštite, pre svega, primenjuju hronični bolesnici kao posebna rizična grupa.
Jovanovićeva je kazala da je Kovid-19 nepredvidiv virus i da su njegovo naglo širenje izazvala okupljanja mladih u manjim kolektivima i noćni izlasci.