Paori traže 22 dinara za pšenicu
Kiša će znatno usporiti početak žetve pšenice, ali bez obzira na to, o ceni ovogodišnjeg roda se uveliko priča među ratarima.
Poljoprivredna udruženja slažu se u tome da novo žito nikako ne bi smelo da vredi kao na početku lanjske žetve, kada su otkupljivači plaćali između 17 i 18 dinara za kilogram, već da kilogram treba da bude 22 dinara. Za to imaju opravdanje jer je posle otkupa i leta tokom godine cena pšenice bila 20 dinara i što će je u ovoj žetvi biti manje zbog suše.
Polemiku o ovogodišnjoj ceni podgrejali su otkupljivači, koji su planirali da je plate između 17 i 18 dinara, da bi je kasnije mogli prodavati skuplje. Da bi predupredila namere trgovaca, poljoprivredna udruženja imala su ove sedmice sastananak s predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i Robnih rezervi Srbije
Po rečima predsednika Skupštine Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Ivana Vučkovića, na sastanku su ratari izneli stav da novi usev treba da košta 22 dinara i da se s tom cenom slažu i druga poljoprivredna udruženja.
– Tačno je da cenu formira tržište, ali država uređuje tržište pa smo od nadležnih tražili da, kao i lane, kada su Robne rezerve Srbije otkupljivale pšenicu i plaćale je nešto skuplje nego trgovci – 20 dinara – i sada Robne rezerve izađu s višom cenom i ponude otkup za 22 dinara –kazao je za „Dnevnik” Vučković, navodeći da bi ta cena psihološki delovala i na druge kupce u lancu trgovanja pšenicom da povise koštanje novog otkupa.
Po njegovim rečima, nema rezona da se ovogodišnja pšenica plaća od 17 do 18 dinara, kada hektar posejane pšenice uz potpunu primenenu agrotehnike u užoj Srbiji košta oko 85.000 dinara, a u Vojvodini, gde je zakup njiva i skuplji, blizu 100.000 dinara.
– Žito donosi prvi prihod poljoprivrednicima i većima ratara, i ako imaju gde da ga čuvaju, to ne mogu jer im treba novac za nova ulaganja –naglasio je Vučković.
Direktor „Žita Srbije” Vukosav Saković, koji je bio na sastanku s poljoprivrednicima kao predstavnik države, ocenio je skup kao korektan.
– Republička direkcija za robne rezerve uputila je zahtev Vladi Srbije da odobri novac za otkup žita, a u zavisnosti od toga koliko Robne rezveve dobiju para biće i cena po kojoj će država platiti novi rod pšenice. Očekuje se da to bude najbolja, odnosno gornja cena u odnosu na onu koji nude otkupljivači – kazao je Saković.
Z. Delić