Bašele: Hitna istraga, pa brze i odlučne reforme policije
ŽENEVA: Filonajz Flojd, brat Afroamerikanca Džordža Flojda, žrtve brutalnog policijskog ubistva u Mineapolisu prošlog meseca, obratio se danas putem video linka Savetu za ljudska prava UN i zatražio pokretanje nezavisne istrage o policijskoj brutalnosti i rasnoj diskriminaciji u SAD, izvestio je Rojters.
"Videli ste na snimcima brutalno ubistvo moga brata. Na takav način policija postupa sa svim Amerikancima crne boje kože. Nadam se da ćete oformiti jednu nezavisnu međunarodnu komisiju koja će sprovesti istragu o policijskim ubistvima Afroamerikanaca i primeni nasilja nad učesnicima mirnih protesta u mojoj zemlji", apelovao je brat ubijenog Flojda.
Ambasador Centralnoafričke Republike u UN Leopold Išamail Samba govorio je u ime afričkih zemalja i pozvao sve vlade da preduzmu kolektivne mere s ciljem da se iskorene sistemski rasizam i policijska brutalnost.
On je predočio da su američki zvaničnici lobirali da afričke zemlje ublaže ton u tekstu svoje rezolucije, pa se tako u poslednjoj verziji rezolucije, u koju je i izveštač Rojtersa imao uvid, ne imenuju eksplicitno SAD.
U rezoluciji se predlaže da visoka komesarka za ljudska prava UN Mišel Bašele "utvrdi činjenice i okolnosti o događajima u kojima se ispoljava sistemski rasizam, kao i situacije sa prekomernom upotrebom sile i da Savet obavesti o rezultatima svoje istrage za godinu dana".
Mišel Bašele se obratila Savetu i založila se da se sprovede hitna istraga i kazne počinioci iz policije koji su prekomerno koristili silu, kao i da se sprovedu "hitne i odlučne reforme".
"Crni životi su važni. Životi starosedelaca i urođenika su važni. Životi ljudi različitih boja kože su važni. Sva ljudska bića rođena su sa jednakim pravima i dostojanstvom", zaključila je Bašele.
SAD su napustile Savet za ljudska prava UN pre dve godine i od tada ne učestvuju na sednicama, ni u debatama, ali je američki ambasador u UN Endru Bremberg u izvesnoj meri relativizovao inicijativu navodeći da je "pogrešno posebno imenovati neku zemlju s obzirom da se sa problemima rasizma suočavaju mnoge zemlje".