Milan Đukić, predsednik Asocijacije rukometnih superligaša: Prepoznali smo dobru nameru Saveza
Ako se slede zaključci sa sednice Upravnog odbora Rukometnog saveza Srbije, na kojoj su bili i predstavnici pet superligaša, onda dileme nema – naredne sezone u elitnom rangu takmičenja nastupiće 16 klubova umesto dosadašnjih 14.
Definitivna odluka biće donesena 24. juna, za kada je zakazana sednica Skupštine ARKUS-a kojoj će prisustvovati i članovi UO RSS. Baraž za popunu Superlige igraće se oko 15. avgusta, a početak superligaškog karavana je predviđen za 29. avgust.
Sa kakvim zaključcima su superligaši napustili sednicu UO RSS, pitali smo prvog čoveka ARKUS-a Milana Đukića.
– Primetio bih to da je dobra stvar cele ove procedure ta što smo konačno naučili, ili učimo, da niko nikome ne može da bude naredbodavac, kao i to da sistem rukometa ima svoju subordinaciju, ali da ona ne podrazumeva naredbe i izvršenja. Krenuli smo sa odlukom UO RSS o proširenju, sa kojom je Skupština ARKUS-a izrazila neslaganje, da bi sada rukometna vlada donela predlog mera i zatražila zajednički sastanak UO RSS i Asocijacije superligaša oko zajedničke odluke u najboljem interesu, hoću da verujem, rukometa .Prepoznali smo dobru nameru Saveza – rekao je Đukić.
Kako ta ponuda sada glasi?
– Za sezonu 2020/21 Arkus liga se proširuje na 16 klubova i sama određuje sistem takmičenja, a RSS će sa milion dinara da pokrije deo troškova proširenja lige. Dalje, ARKUS je slobodna da sama uredi ligu u sezoni 2021/22 samostalno u pogledu broja klubova, načinu takmičenja, ispadanja i ulaska. Ovo je ponuda koju vredi razmotriti, jer prepoznajem u celoj ponudi, pre svega, želju RSS da rešimo problem, jer ako svako od nas bude ostao čvrsto na svojim pozicijama izgubiće rukomet. Ionako nismo na glasu, a ni sa rezultatima se baš ne držimo najbolje, još i sami da kreiramo probleme - nije nam neophodno.
Šta je to presudilo da dođe do promene stava superligaša?
- Na sastanku sa Arkus ligom zajednički rešimo problem. Nemojmo da vraćamo ponovo priču da je to odluka i da je ceo postupak završen odlukom UO RSS, jer da jeste zašto bi se sastajala Arkus liga? Niko od superligaša nije promenio svoj stav, ni jedan klub, mi imamo važeću odluku Skupštine lige i možemo da je izmenimo ako nalazimo da je ponuda RSS prihvatljiva. Ne volim da pričam o novcu, ali pokrivanje dela troškova lige od strane RSS prepoznajem kao gest dobre volje i konkretnu pomoć. Elementarna pristojnost zahteva da se na pruženu ruku i ponuđenju pomoć jednako pristojno i odgovori. I klubovi će to da i učinei, verujem.
Odlučeno je da ARKUS odredi sam sistem takmičenja za nastupajuću sezonu. Imate li viziju kako bi to moglo da izgleda?
– Postoje dve opcije koje su bile u opticaju. Obe su podrazumevale dve odvojene grupe sa razlikom da li klubovi iz Seha lige igraju ili ne domaću ligu. Ako Metaloplastika i Vojvodina budu igrali domaću ligu i Sehu opet pada u vodu teza da će svi videti sve najbolje ekipe. Ali, ostavimo sistem takmičenja za naredni period, verujem da ćemo naći najbolje rešenje.
Koje bi još promene mogla da pretrpi ARKUS liga?
– Ako se vratimo unazad godinu dana, kada smo formirali ligu, mislim da smo za 365 dana napravili veliki napredak. Već ove godine imaćemo neku vrstu promena u njoj. Ali, sport je kao i život, materija koja je u pokretu i zahteva prilagođavanje. Dobro stvar je to da smo u celom procesu, koji je u toku, maksimalno demokratski i uz uvažavanje svih klubova pristupili problemima koji su pred nama i to je napredak.
ARKUS je, prema odluci UO RSS, slobodan da sam uredi ligu 2021/22, odnosno broj klubova, način takmičenja, broj ekipa koje ispadaju i ulaze?
– Jeste i verujem da u demokratskoj raspravi možemo da sagledamo sve uglove i da donesemo rešenje koje većina podržava u odgovarajućim institucijama Arkus lige. Ponoviću i svoj stav, klubovi su ti koji su nukleus rukometa, tu nastaje i postoji rukomet, a ne u savezima i forumima. Zato je bitno to da se glas klubova čuje, uvažava i poštuje. Klubovi moraju još više da budu uvaženi sa više mesta zagarantivanih Statutom za klubove u Skupštini RSS. To je tema za izbore u RSS. A nije tema da li ovaj ili onaj rukometni funcioner ili neko iz ministarstva podržava bilo koga. Izbori u RSS dođu i prođu, a problemi ostaju za one koji su izabrani. Zato mislim da je dobro to da kada rukometni radnici komparativnom metodom analiziraju sredstva za košarku i rukomet isto tako uporede i statute.
Možda bi mogao i Statut KSS da se prepiše ako bi se prepisale i cifre?
– Ja sam za – kategoričan je prvi čovek superligaša Milan Đukić.
Jovo Galić