UKS: Diskreditacija dela Desanke Maksimović, uvreda za učenike
BEOGRAD: Udruženje književnika Srbije zatražilo je odgovore i odgovornost onih koji su, kako navode, Desanku Maksimović proglasili "nižerazrednom" pesnikinjom u srpskim školama.
Iz UKS poručuju da je zbirka "Tražim pomilovanje" među najboljim pesničkim knjigama na srpskom jeziku, a teme su i moderne i univerzalne, svevremene u aktuelnosti i vanvremene u trajanju.
Čini se, dodaju, da smeta što se u njima peva jezikom srpskog naroda i o njegovoj istoriji u potpuno savremenom ključu, koji smeta samo onima kojima je cilj gušenje srpskog identiteta i književnog nasleđa.
Ovaj čin je i uvreda za naše učenike i njihove profesore, ali i samu Desanku, kada se tvrdi da se ''vanvremenost Desanke Maksimović ne uklapa u poetičke okvire epohe, te da postoji bojazan da bi i učenici pogrešili u vrednovanju njene poezije, umanjujući njen značaj''. Koji autoriteti su to utvrdili i o kojoj epohi govore? I zašto se sumnja u stručnost naših profesora i nastavnika književnosti, kao i nivo zrelosti i svesti naših mladih, pitaju iz UKS.
Dalje se u pismu navodi da Udruženje književnika Srbije ima obavezu da postavi ova pitanja i zahteve, jer bez njegovih članova, preminulih i živih, nezamislivo govoriti o srpskoj književnosti i njenom doprinosu razvoju prosvete u Srbiji.
Ne samo da ne tražimo pomilovanje, već odgovor(nost) nadležnih, budući da je ovo nezamisliv čin rušenja nacionalnog i istorijskog identiteta srpskog naroda upravo tamo gde on treba da se oblikuje - u školama, poručuju iz UKS.
Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja odlučio je da iz trećeg razreda srednje škole isključi izbor iz poezije Desanke Maksimović, a iz četvrtog - čuvenu zbirku velike pesnikinje "Tražim pomilovanje".
Ministar prosvete je nakon toga rekao da ta odluka nije konačna, dok je premijerka Ana Brnabić poručila da se Desanka Maksimović nikada neće biti izbačena iz obrazovnog sistema Srbije.
PEN: Nema razloga da decu štitimo od poezije Desanke Maksimović
U srpskom PEN centur kažu da su sa zaprepašćenjem primili vest da su iz lektire za gimnazije i srednje škole u uklonjeni pesma Desanke Maksimović "Tražim pomilovanje" i roman Vladana Desnice "Proljeća Ivan Galeba".
Članovi PEN centra kažu i da ne prihvataju "nemušta obrazloženja ogorčene i zabrinute javnosti", već zahtevaju povlačenje odluka za koje tvrde da su štetne i protivne najboljim interesima kulture i obrazovanja u zemlji.
Odgovorni za ove odluke moraju da prihvate posledice vlastite nepromišljenosti i neodgovornosti", poručuju članovi PEN centra i traže da Zavod za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja, Nacionalni prosvetni savet i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja neodložno povuku odluke koje su uznemirile kulturnu i ukupnu javnost.
Pitanje proučavanja književnosti u školama i gimnazijama je suviše značajno da bi bilo sakriveno od javnosti i prepušteno arbitrarnim odlukama, proizvoljnim tumačenjima i netransparentnim procedurama, navode u saopštenju koje su dostaviuli medijima članovi PEN centra.
To je prvorazredno javno i stručno pitanje i zahtevamo da u njega budu uključene odgovarajuće profesionalne asocijacije i ključne kulturne ustanove, poručuju u saopštenju.
Poručuju i da ne postoji nijedan kulturni, saznajni, ni pedagoški razlog zbog koga decu i mlade treba štititi od poezije Desanke Maksimović, "voljene i kanonizovane pesnikinje prevođene na više desetina svetskih jezika, kao ni od proze Vladana Desnice koja spada u vrhove moderne srpske književnosti".
Odgovorni za ove odluke ne treba da brinu da li će gimnazijalci razumeti Desanku Maksimović i Vladana Desnicu, ali treba svakako da znaju da njihove odluke kulturna javnost ne razume, niti će prihvatiti, poručuje srpski PEN centar.