Trivan: Srbija uhvatila korak s najnaprednijim ekologijama
BEOGRAD: Srbija je uhvatila priključak s najnaprednijim ekologijama i zemljama sveta zahvaljujući snažnoj podršci koju su našim naporima za zdravu životnu sredinu dali UN i UNDP, EU, SAD i prijateljske zemlje kao Švedska, Velika Britanija i druge koje su pomogle da Srbija bude dobro mesto i da napreduje, izjavio je u petak ministar zaštite životne sredine Goran Trivan.
Na svečanosti obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine pod motom "Vreme je za prirodu" koja je u Botaničkoj bašti "Jevremovac" u petak u Beogradu okupila predstavnike diplomatskog kora, državnih institucija, naučne i stručne javnosti i medija, Trivan je ukazao da je najviši civilizacijski čin zdrava životna sredina.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva zaštite životne sredin, on je ukazao da je kriza izazvana pandenijom korona virusa pokazala da je kvalitet životne sredine najtešnje povezan sa zdravljem ljudi i šta čovek sam sebi čini uništavajući biodiverzitet.
Mi smo konkviskadori, uništavamo sve, osvajajući nove prostore prirode i proterujući biljni i životinjski svet rizikujemo nove nepoznate bolesti. Priroda je ovih meseci pokazala da najbolje brine sama o sebi, Planeti je data prilika da živi, jer se čovek uspavao silom prilika zbog smanjenog saobraćaja i industrijskih aktivnosti, rekao je Trivan.
On je ukazao da je kriza izazvana pandemijom otvorila priliku civilizaciji da promeni način života za svoju i dobrobit biljnog i životinjskog sveta.
Govoreći o naporima koje Srbija ulaže da unapredi životnu sredinu ministar je ukazao na postignute rezultate u rešavanju ključnih problema kako u zakonodavnoj oblasti, u pregovaračkoj poziciji za Poglavlje 27, u međunarodnoj ulozi Srbije u najvažnijim međunarodnim konferencijama u oblasti zaštite životne sredine.
Trivan je naveo i rezultate u realizaciji konkretnih mera koje su donele napredak u radu reciklažne industrije, u izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i u upravljanju čvrstim komunalnim otpadom, povećanju pošumljenosti teritorije Srbije, olakšica u nabavci ekološki prihvatljivijih vozila, i na mnoge druge promene koje svedoče da će životna sredina u Srbiji biti sve bolja.
Moramo se boriti za čistiji vazduh koji svi zajedno dišemo, moramo sačuvati svoje reke, one male potoke, jer neće biti vode, rekao je Trivan upozorivši da Srbija u regionu ima najmanje autohtonih površinskih voda i da ne postoji racionalna odluka koja Srbiju može da natera da trošeći taj resurs zbog profita. na struju ili bilo šta drugo, uništava samu sebe.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoaz Žakob kazala je da je pandemija korona virusa naglasila činjenicu da uništavajući ekosisteme i biodiverzitet uništavamo sisteme koji održavaju ljudski život i da postoje tehnološka rešenja za ekonomiju koja se više bazira na prirodi i da se tako mogu otvoriti novi „zeleni“ poslovi.
Moramo podstaći fundamentalni preokret u globalnoj proizvodnji energije, u modelima naše potrošnje, u poljoprivredi, transportu, modelima ulaganja. To je moguće, to je izvodljivo. To je odgovornost koju dele politički i poslovni lideri i svi građani, To je sada odgovornost svakog od nas, poručila je Fransoaz Žakob.
Ambasador Švedske u Srbiji Jan Lundin je ukazao da je svet u novoj fazi privrednog razvoja koji mora da ide u skladu sa životnom sredinom.
On je iskazao nastavak podrške Švedske Srbiji u oblasti zaštite životne, dodaje se u saopštenju.