Ružić: Proširen krug ovlašćenih overitelja potpisa
BEOGRAD: Vlada je imajući u vidu javno zdravlje i efekte pandemije, kao i politički dogovor, odlučila da proširi krug ovlašćenih overitelja potpisa svih političkih grupacija i lista koje žele na izbore, što je i učinjeno predloženim izmenama zakona, rekao je danas ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić.
Što se tiče lokalnih izbora vratili smo nadležnosti opštinskim i gradskim upravama, a što se tiče Zakona o izboru narodnih poslanika, uključili opštinske i gradske uprave pored javnih beležnika, uz izuzetak, iz ranijeg zakonskog rešenja, da u jedinicama lokalne samouprave gde nema javnih beležnika, overu mogu da rade i osnovni sudovi, sudske jedinice ili kancelarije osnovnog suda.
“Možda nismo do najvišeg nivoa izašli u susret onome čemu ste se vi nadali, ili što vidite kao olakšavajuću okolnost za izbore, ali mislim da je mnogo lakše sada sprečavati rizik još uvek postojećeg virusa, jer moramo da naučimo da živimo sa njim. A, ovo je jedan od načina da te rizike sprečimo, i da napravimo što širi okvir mogućnosti za one koji žele da izađu na izbore da što pre overe potpise podrške”, rekao je Ružić odgovarajući poslanici Gordani Čomić koja je podnela amandman na Zakon.
Čomić je, naime, prethodno rekla da njen amandman ima za cilj da se doprinese jednakost učesncima u izbornom procesu, predlažući da ljudi biraju gde će podneti potpise na overu za izborne liste, bez obzira da li kod njih ima javnih beležnika ili nema.
Ona je dodala i da je najlakše optužiti vlast za kršenje Ustava i menjanje izbornih zakona u kampanji, što je, kaže, tačno ali neproduktivno, jer su izborna pravila najosetljiviji i najdeklikatniji deo zakonodavstva, jer opisuju temeljne slobode koje opisuju kako ćemo birati one koji će nas voditi.
Tokom prvog dela sednica, najviše su o izmenana diskutovali poslanik SRS Aleksandar Šešelj i šef poslanika SNS Aleksandar Martinović.
Šešlj je zamerio što se izborni zakoni “najčešće donose na neku vrstu oktroisanog načina”, a promene donose “kao grom iz vedra neba”.
Šešelj je naveo da se predloženim izmenama izašlo u susret manjim neparlamentarnim opcijama, koje ne bi mogle da prikupe 10.000 potpisa, a kako bi “izborni listić bio duži i šareniji".
Šef poslanika SNS Aleksandar Martinović rekao je da se ovim izmenama zakona ne izlazi u susret strankama, već da je najvažnije da se sačuva zdravlje građana, budući da još postoji opasnost od Kovida 19.
Kako je rekao, SNS je pokazala širinu i spremnost za razgovor, jer je sedela za stolom u dijalogu o izbornim uslovima i prihvatila predložene izmene zakona, a onda je opozicija postavila pitanje - zašto se zakoni menjaju u izbornoj godini.
Predložene izmene zakona koji su danas na dnevnom redu su benefit za opoziciju, rekao je Martinović.
On je rekao i da se ništa u izbornom zakonodavstvu nije menjalo po diktatu EU, već je sve rezultat dijaloga stranaka koje su učestvovale u dijalogu.