Popović: Razvijen prvi srpski respirator, kao što je obećano
05.05.2020.
16:18
16:20
Komentari (0)
BEOGRAD: Srpska startap kompanija SmartRiserč i Institut Mihajlo Pupin razvili su prototip prvog srpskog respiratora, rekao je ekskluzivno za Tanjug Nenad Popović, ministar za inovacije i tehnološki razvoj.
"To je velika pobeda srpske pameti i pobeda znanja srpskih inženjera”, rekao je Popović i dodao da će osvojena tehnološka rešenja biti korišćena u proizvodnji srpskih respiratora za tretman pacijenata zaraženih korona virusom.
On je dodao da je dizajn ovog proizvoda prilagođen brzim tehnologijama proizvodnje, 3D štampom, CNC mašinama i laser sekačima, i da je najveći deo komponenti proizveden u Srbiji.
“Za sada je proizvedeno pet prototipskih uređaja, a po njihovoj verifikaciji, proizvodni kapacitet Instituta Mihajlo Pupin mogao bi da bude deset kompletnih uređaja dnevno”, istakao je Popović i ocenio da je uz podršku partnera iz namenske industrije moguće znacajno povećati proizvodni kapacitet.
Ministar je naveo da je primarni cilj bio da se uređaj uspešno razvije u datom periodu i da se potvrde sve potrebne tehničke karakteristike za visoko sofisticirani medicinski uređaj ovog tipa.
“Ova faza razvoja završena je u roku od 30 dana, kao što je i predviđeno ugovorom o finansiranju između Fonda za inovacionu delatnost i preduzeća SmartResearć. Prezentacija prvog srpskog respiratora bice održana sledeće nedelje”, rekao je Popović.
On je istakao da su u timu, koji je razvio ovaj respirator, učestvovali brojni inženjeri elektrotehnike, mašinstva i programeri prvenstveno iz Instituta Mihajlo Pupin, kao i lekari anesteziolozi i jedan molekularni biolog.
“Spoj znanja lekara i inženjera je budućnost medicine”, zaključio je ministar Popović.
Državni Fond za inovacionu delatnost podržao je na javnom pozivu čiji su rezultati objavljeni 26. marta preduzeće SmartReserać sa 5.54 miliona dinara za razvoj i proizvodnju pet prototipova uređaja za automatsku mehaničku ventilaciju pozitivnim pritiskom.
Fond za inovacionu delatnost odobrio je 53 miliona dinara za finansiranje 12 inovativnih projekata preduzeća čiji je cilj suzbijanje efekata pandemije izazvane korona virusom.