Delimično ublažavanje vanrednih mera u svetu
Iako je broj izlečenih od korona virusa u svetu premašio milion, vanredne mere preventive i zaštite od infekcije i dalje su na snazi u većini zemalja sveta jer je ukupan broj do sada zaraženih uveliko premašio brojku od tri miliona, izvestio je britanski Gardijan.
Ipak, u mnogim državama u toku je ublažavanje ili ukidanje restriktivnih mera.
Danska i Češka Republika delimično su ublažile vanredne mere i, prema zvaničnim procenama vlada tih zemalja, to nije rezultiralo povećanjem broja novozaraženih.
Nemačka i Španija takođe ublažavaju restrikcije, iako broj novih slučajeva i broj preminulih u tim zemlja i dalje ima tendenciju rasta.
Kancelarka Merkel održala je video sastanak sa liderima 16 nemačkih saveznih država na kojem je odlučeno da se u narednim danima otvore muzeji, parkovi i igrališta, ali da se sačeka sa otvaranjem škola i vrtića.
Španski ministar zdravlja Salvador Ilja saopštio je da će građanima biti dozvoljeni izlasci dva puta dnevno, ujutru od 6 do 10 i uveče od 8 do 11, dok će strijim građanima, preko 70 godina starosti, biti dozvoljenje šetnje od 10 do 12 i uveče od 7 do 8.
Odluke o ublažavanju vanrednih mera u Francuskoj biće donošene sukcesivno i decentralizovano, posebno u svakom od 95 departmana i u zavisnosti od situacije na terenu.
Ministarka za životnu sredinu Francuske Elisabet Born najavila je od 11. maja pomoć od 50 evra svakom Francuzu koji hoće da popravi svoj bicikl i tako doprinese smanjenju emisije štetnig gasova.
Italijanski premijer Đuzepe Konte ocenio je da se Italija polako vraća u normalu, ali da će sve odluke o ukidanju vanrednih mera biti donete samo na preporuku medicinskih stručnjaka.
"Nije popularno ovo što kažem, ali vlada nije u stanju da odmah obezbedi povratak Italije u normalne tokove", rekao je Konte.
Britanski premijer Boris Džonson, koji se juče prvi put pojavio pred novinarima posle oporavka od kovida-19, ocenio da je Britanije izbegla katastrofu i mogućih pola miliona smrtnih ishoda od korona virusa zahvaljujući odlukama koje je donela vlada.
Od 44 evropske zemlje koje su uvele vanredne mere u 21 je počelo ublažavanje restrikcija, dok se u još 11 blaže mere planiraju za naredne dane, izjavio je Hans Kluge regionalni direktor Svetske zdravstvene organizacije u Evropi.
Istovremeno, epidemiološka situacija se ne smiruje u Rusiji.
Broj zaraženih je premašio cifru od 100 hiljada, a premijer Rusije Mikail Mišucin obavestio je predsednika Vladimira Putina da ide u samoizolaciju jer je sinoć testiran pozitivno na korona virus i ima blago povišenu temperaturu.
Premijerske obaveze u odsustvu Mišucina preuzeće njegov zamenik Andrej Belusov.
Po prvi put, Južna Koreja je saopštila da nema novih slučajeva kovida-19, ali se zato situacija u Brazilu degradira iz dana u dan sa rastom broja obolelih i velikom smrtnošću.
U Kini se polako normalizuje život uz primenu novih pravila i sprovođenje mera prevencije i zaštite u svakodnevnom životu.
SAD su najteže pogođene epidemijom korona virusa na svetu.
Gardijan izveštava da je do sada bez posla ostalo 18,4 odsto radno sposobnih Amerikanaca.
Njujork tajms je precizniji i izveštava da je dosadašnji bilans epidemije korona virusa više od 30 miliona nezaposlenih građana SAD.
Uz stidljive nagoveštaje smanjenja epidemijskog talasa u Njujorku ipak i dalje traje neprekidna borba medicinskih radnika sa obolelima i velikom smrtnošću.
Skoro milion i 100 hiljada obolelih u SAD, blizu 64 hiljade preminulih i novih 4.500 slučajeva u poslednjih 24 sata.
U svetu je korona virusom zaraženo 3.308.772, od virusa je preminulo 234.133 ljudi, a oporavilo se 1.042.993.
Najviše zaraženih ima SAD, potom Špania, Italija, Velika Britanija, Francuska, Nemačka, Turska, Rusija, Iran, Brazi, pa Kina, iz koje je virus i potekao krajem prošle godine.
Najviše smrtnih slučajeva zabeleženo je u SAD, potom u Italiji, Velikoj Britaniji i Francuskoj i Španiji.