Istorija – levi halfovi (6): Hrabri Bobi Mur pobedio opaku bolest
Nekada su fudbaleri sa brojem 6 na leđima igrali na poziciji zadnjeg veznog, međutim, to se vremenom promenulo pa su šestice nosili i štoperi i levi bekovi, ali gotovo uvek su igrali u odbrani.
Kao i na ostalim pozicijama, mnogi poznati fudbaleri gotovo celu karijeru odigrali su u dresu sa brojem šest,a neki su samo povremeno dobijali taj broj, uglavnom na Mundijalima kada su igrači imali stalne brojeve.
Prva slavna “šestica” je Brazilac je Nilton Santos, a od njega ju je preuzeo zemljak Didi, jedan od najboljih igrača sveta pedestih godina prošlog veka. Ali, na Mundijalu u Švedskoj povredio se i umesto njega u igru je ušao sedamnaestogodišnji Pele i ukrao mu slavu. U Čileu blistao je Jozef Masopust, koji je Čehoslovačku doveo do finala, a na Svetskom prvenstvu u Engleskoj domaćina je do trofeja vodio legendarni Bobi Mur. Bio je pravi vođa i nije čudo što je njegov klub Vest Hem povukao iz upotrebe dres sa bojem šest.Spletom okolnoisti sa brojem šest jedno vreme igrao je i Argentinac u dresu španske reprezentacije Alfredo di Stefano, pa kao kapiten argentiske reprezentacije (1978) Danijel Pasarela. Iako je igrao na poziciji levog beka, sjajni Brazilac Roberto Karlos je na tri Mundijala nosio„šeasticu“, a 2002. godine postao prvak sveta.
I italijani su imali vrhunske fudbalere sa šesticom na leđima. Franko Barezi je na Mundijalu u Americi u finalu sa Brazilom pogodio mrežu u penal seriji i verovatno bi bio još jedan kapiten pored Bobija Mura i Pasarele koji su podigli „boginju“, ali ovako mu je ostala samo uteha da je sa ekipom Milana osvojio dve titule u Kupu šampiona. Interesantno da je Mundijal u Južnoj Africi odlučio fudbaler sa brojem 6, bio je to Španac Andreas Inijesta, koji je u produžecima postigao gol (1:0) protiv Holandije. Inijesta u svom klubu Barseloni nikada nije nosio šesticu, koja je bila rezervisana za Ćavija, već osmicu. Nepravdno bi bilo ne spomenuti i ove “šestice”: Francuza Jurija Đorkaefa, Brazilca Fernada Redonda, Nemca, kao i one koji su kasnije postali vrsni treneri Đovanija Trapatonija, Luisa Aragonesa, Vinsente del Boskea (Španija).
Nema dileme da su dres sa brojem šest nosili brojni vrhunski fudbaleri, a najbolji među njima je Bobi Mur, tada mlađani kapiten Engleske koja je trijufovala na Mundijalu 1966. godine. Mur je bio vanserijski talenat, njegova uklizavanja i primanja lopte i sada se prepičavaju, ali mu je karijera mogla biti prekinuta dve godine pre spektakularne pobede Engleske nad Nemačkom posle produžetaka na Vembliju (4:2). Mladom Bobiju 1964.godine otkriven je tumor na testisu, nije se predao, hrabro se borio i pobedio opaku bolest i kasnije darivao Engleskoj titulu svetskog prvaka.U finalu je bio najbolji i baš on je uposlio Džefrija Harsta da postigne četvrti gol za Englesku i otkloni sve dileme oko pobednika.
Drugi na listi je Čeh Josef Masopust, fudbaler Sparte iz Praga koji je u Čileu, iako je Brazil osvojio titulu (bez povređenog Pelea), proglašen za najboljeg fudbalera prvenstva. Uz golmana Šrojfa i Pluskala bio je zvezda tadašnje moćne ekipe.. Treći najbolji na poziciji levog hala je nemački reprezentativac Matijas Samer, koji je slavu stekao u Dinamu iz Drezdena, ali je najbolje partije pružao u Interu i u Borusiji iz Dortmunda.Igrao je za dve reprezentacije, prvo za DR Nemačku, a kada su se dve zemlje ujedinile i za Saveznu republiku Nemačke. Slede Italijani Đovani Trapatoni i prerano umrli Gaetano Širea,zatim kapiten Argentine Daniele Pasarela. Sedmo mesto zauzima Brazilac Žunior, osmo Španac Ćavi Hernadez, a listu zaključuju Fernando Redondo i Englez Džon Teri, koji je igrao štopera.
I naš fudbal je imao mnogo dobrih igrača sa šesticom na leđima, a najbolji među najboljima bio je legenda Vojvodine Vujadin Boškov, koji je igrao na Mundijalima u Švajcarskoj i Švedskoj. Odigrao je 57 utakmica u nacionalnom dresu,a na Olimpijadi u Helsinkiju ovojio je srebrnu medalju. Kasnije je bio uspešan trener, u dva navrata je bio selektor reprezentacije Jugoslavije, a između ostalih trenirao je i Real iz Madrida, Samdoriju, Napoli, Romu, Fejenord ... Dres sa brojem šest nosili su Vladica Popović, Vladislav Bogićević, u Španiji 1982. Zlatko Krmpotić, u Italiji osam godina kasnije Davor Jozić, dok je na Mundijalu u Južnoj Africi taj broj pripao Branislavu Ivanoviću. Sada u reprezentaciji Srbije najčešće na mestu zadnjeg veznog igraju Nemanja Matić i Nemanja Maksimović.
G. Kovač