Rak debelog creva izlečiv u ranom stadijumu
Procenjuje se da godišnje u svetu od kolorektalnog karcinoma oboli čak oko 1,2 miliona ljudi, a maligni tumor debelog creva čini 9,8 odsto svih malignih tumora u svetskoj populaciji.
Zabrinjavajući je podatak da se na svakih tri i po minuta u svetu dijagnostikuje jedna novoobolela osoba sa rakom debelog creva. Kolorektalni karcinom je treći vodeći uzrok oboljenja od malignih bolesti i dobija ga 17,3 osobe na 100 000 stanovnika, odmah iza karcinoma pluća, gde je incidenca 23 na 100.000 i karcinoma dojke, gde je incidenca 20,1 na 100.000.
Upravnik Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Vojvodine, profesor dr Dragomir Damjanov kaže da je u Srbiji incidenca 27 obolelih od raka debelog creva na 100 000 stanovnika, a da muškarci nešto češće oboljevaju od žena. Stope incidence rastu sa godinama i najviše su kod muškaraca u dobi od 70 do 74 godine, a kod žena sa 75 i više godina. Upozoravajuća je činjenica da je prisutan porast broja obolelih kod osoba mlađih od 40 godina. Stopa smrtnosti od kolorektalnih karcinoma u Srbiji je visoka i iznosi 16,6 za celokupnu populaciju.
Tokom 2019. godine u endoskopskim kabinetima Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju i Urgetnog centra UKCV, u bliskom multidisciplinovanom radu i saradnji sa našim radiolozima i patolozima dijagnostikovano je ukupno 90 karcinoma debelog creva kod hospitalizovanih i ambulatnih bolesnika.
- Velika većina ovih bolesnika je uspešno operisana na Klinici za abdominalnu i endokrinu hirurgiju UKCV. Zahvaljujući dobroj saradnji sa Institutom za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici, svi oboleli su prezentovani onkološkim komisijama i određenja im je optimalna hemo- i radioterapija, individualno, svakom ponaosob - naglasio je dr Damjanov.
- No nije sve tako crno. Pored visoke incidence raka debelog creva i loše prognoze postoji i svetla tačka, a to je dobra izlečivost ovog oboljenja ukoliko se otkrije u ranom stadijumu. Dobroj prognozi doprinosi i mogućnost detekcije premalignih lezija, adematoznih polipa, te njihova endoskopska elektroresekcija, odnosno polipektomija, značajno prevenira nastanak karcinoma - naglašava dr Damjanov.
Upravo zbog ovih činjenica, preporuke Saveta EU promovišu opravdanost, pored skrininga raka dojke i grlića materice, i skrininga raka debelog creva. koji treba da bude deo programa koji obuhvata primarnu prevenciju, ranu dijagnostiku i optimalno lečenje.
Endoskopski timovi Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju i Urgentnog centra UKCV najveću pažnju i aktivnosti usmeravaju na otkrivanje i elektroresekciju, polipektomiju i mukozektomiju adematoznih polipa, što je najbolja mera prevencije raka debelog creva.
Vršilac dužnosti direktora UKCV profesorka dr Edita Stokić ističe da je tokom prošle godine u ovoj ustanovi urađeno više od 2.500 totalnih kolonoskopija i polipektomirano više od 420 polipa.
- Ovaj dobar trend endoskopskih, dijagnostičkih i interventno terapijskih procedura se nastavlja i u ovoj godini i upravo je aktuelna nabavka i neophodno zanavljanje ove efikasne, naravno i skupe i sofiscitirane opreme u UKCV, zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo - kaže dr Stokić.
Prema njenim rečima, ovo je neophodno jer je UKCV referetna ustanova, na tercijarnom nivou, koja pruža najkomplikovanije dijagnostičko-terapijske procedure za celokupno stanovništvo Vojvodine.
LJ. Petrović