Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Onlajn rapid turnir - Poziv Magnusa Karlsena

30.04.2020. 10:53 10:55
Piše:
Foto: Promo/Učesnici onlajn rapid turnira

Još jednom su se pokazale prednosti šaha kao sportske discipline koja se može igrati i u uslovima kućne izolacije, kakvi danas vladaju gotovo svuda u svetu.

Naime, šahovski svet su ovih dana preplavili popularni onlajn turniri, posebno oni u ubrzanom i brzopoteznom šahu, a onaj koji je svakako privukao najviše pažnje jeste Poziv Magnusa Karlsena – rapid turnir osmorice pozvanih igrača koji se sa aktuelnim svetskim šampionom bore za nagradni fond od 250.000 dolara.

Turnir se igra po Berger sistemu u sedam kola, nakon čega četvorica najuspešnijih igraju po kup sistemu za konačan plasman i prvu nagradu od 70.000 dolara. Tempo igre je 15 minuta po igraču za celu partiju, sa dodatkom od 10 sekundi za svaki odigrani potez. Pravila su takva da se u svakom mini-meču igraju po četiri partije, a pobednik dobija tri boda. U slučaju nerešenog rezultata, odmah se igra tzv. „Armagedon“ partija – beli ima pet minuta i mora pobediti, dok je crnom, uz četiri minuta, dovoljan i remi da uknjiži dva boda. Poraženi dobija jedan bod.

Poziv da učestvuju na ovom turniru dobila su četvorica najboljih po rejtingu: Fabijano Karuana, Liren Ding, Jan Nepomnjašči i Maksim Vašje-Lagrav, zatim Aniš Giri kao deseti na rejting listi, čuveni brzopotezni igrač Hikaru Nakamura i najbolji kadet sveta Alireza Firuzdža.

Već u prvom kolu postalo je jasno da će ovo biti izuzetno uzbudljiv turnir. U najzanimljivijem meču Karlsen – Nakamura bilo je i najborbenije, čak četiri pobede belih, tako da je rezultat bio 2:2. „Armagedon“ partiju je Nakamura odigrao na sve ili ništa, u jednom trenutku je došlo do ponavljanja poteza, ali je potom pošao kraljem na „vetrometinu“ i ubrzo izgubio. Tako je Karlsen došao do dva boda, dok je Nakamuri upisan jedan. Nasuprot tome, u sve četiri partije meča Ding – Firuzdža vođena je izjednačena borba. Po pozicijama Ding je mogao i do ubedljivije pobede u odnosu na ostvarenih 2,5:1,5, a odlučila je druga partija meča, u kojoj je Kinez bolje odigrao središnjicu i preveo igru u dobijenu topovsku završnicu. Vašje-Lagrav je bez problema pobedio Aniša Girija sa 3:1, ostvarivši dve pobede u prve dve partije. Malo iznenađenje je bila pobeda Karuane nad Nepomnjaščijem, najviše zbog poznate činjenice da Karuani ne leži ubrzani šah i da nema značajnijih rezultata. Posebno je bila neobična treća partija njihovog meča, koja bi čak mogla imati status „komične“ – do 29. poteza su razmenjene sve figure (teško je objasniti kako), a na tabli je ostalo po sedam blokiranih pešaka! I – remi, kao i u prve dve partije meča, dok je u četvrtoj Nepomnjašči ničim izazvan ušao u samomat, za pobedu Karuane od 2,5:1,5.

U drugom kolu viđen je prvi remi Karlsena, ali veoma bitan, pošto mu je doneo pobedu od 2,5:1,5 protiv Firuzdže i nova tri boda. Nakamura je u prvoj partiji izvršio proboj centralnim pešacima i pobedio Girija. Nakon toga su usledila tri remija i ukupna pobeda Nakamure od 2,5:1,5. Primetno je da Giri nije u formi i da „teško“ igra. Zanimljivo je da je u mečevima Ding – Karuana i Vašje-Lagrav – Nepomnjašči viđen identičan scenario, u kome su Karuana i Nepomnjašči najpre pobedama u četvrtoj partiji meča poravnali rezultat na 2:2, a potom su obojica pobedili svoje „Armagedon“ partije i tako osvojili po dva boda. Ding i Vašje-Lagrav, koji su važili za favorite, morali su da se zadovolje sa po jednim bodom.

Treće kolo donelo je novu uverljivu pobedu Karlsena, koji je iznenadio Karuanu Aljehinovom odbranom i napadački, serijom žrtava, doveo protivnika pred mat. U drugoj partiji Karlsen je demonstrirao pozicionu prednost lovačkog para i praktično već tada rešio pobednika u ovom meču dva vodeća igrača. Posle remija u trećoj partiji, Karlsen je upisao nova tri boda. Za to vreme je trajala mnogo neizvesnija borba u meču Nakamura – Firuzdža. Posle remija u prvoj partiji, usledila su dva gruba previda mladog Iranca u drugoj i trećoj partiji, i to u boljim pozicijama, a potpuno slomljen napravljenim propustima, Firuzdža četvrtu partiju gubi u minijaturi, u samo 14 poteza. Ding i Vašje-Lagrav su odigrali četiri izjednačene partije, na kraju četiri remija. Onda iznenađenje u „Armagedon“ partiji – neverovatna serija grešaka Francuza u otvaranju i predaja već u 16. potezu. Tako je Ding, sa nova dva boda, došao na ugodnu treću poziciju na tabeli, iza Karlsena i Nakamure. Giri je bio potpuno van igre. Bar u trećoj partiji meča protiv Nepomnjaščija je mogao lako doći do pobede, ali... Ovako – poraz u drugoj partiji, uz tri remija, ostavio ga je praktično bez šansi, a kuriozitet je da u 12 odigranih partija nije ostvario ni jednu pobedu. Sa druge strane, nova tri boda su Nepomnjaščija vratila u igru za plasman u plejof.

U četvrtom kolu su i Karlsen i Karuana bez problema došli do nova tri boda. Karlsen nije imao problema ni u jednoj partiji protiv Vašje-Lagrava, a mogao je i do ubedljivije pobede u odnosu na ostvarenu od 2,5:1,5. U meču Firuzdža – Karuana videlo se, naročito u prvoj partiji, da mladi Iranac igra preko mere agresivno, čak i neke nekorektne poteze, što je Karuana kaznio. Dobio je obe partije crnim figurama i završnu četvrtu partiju, kada je poziciono patirao protivnika. Nakamura je protiv Nepomnjaščija dobio prvu partiju u Francuskoj odbrani, dok je u preostale tri partije viđena dugotrajna, ali izjednačena borba i tri remija. Tako je Amerikanac sa nova tri boda potvrdio da je drugi na turniru i da nije slučajno što je samo on odigrao sa Karlsenom nerešeno 2:2 (izgubio je meč u „Armagedon“ partiji). Zanimljivo je da je Giri tek u 15. partiji na turniru slavio prvu pobedu, kojom je obezbedio „Armagedon“ partiju u meču protiv Dinga. Oba igrača su dobili igrajući crnim figurama, te je, uz dva remija, rezultat bio 2:2. Usledio je remi u „Armagedon“ partiji, koji je Dingu, kao crnom, doneo dva boda.

Peto kolo moglo bi se najbolje opisati kao „osveta fenjeraša“. Senzacionalnim pobedama, Giri i Firuzdža, koji ni posle ovih uspeha nemaju ozbiljne šanse za plasman u polufinale, „sačuvali“ su i obraz i ugled! Ponovo je Giriju jedna pobeda crnim figurama bila sreća, ali sada je, uz tri remija, tom pobedom došao do velika tri boda i to protiv svetskog prvaka. Istovremeno, zaslužena pobeda najboljeg kadeta sveta protiv Vašje-Lagrava izborena je, takođe, samo jednom pobedom crnim figurama, uz tri remija. Firuzdža je mogao i ubedljivije dobiti meč, ali je u četvrtoj partiji, sa dva pešaka više, u cajtnotu toliko grešio da je morao spašavati remi. Čini se da je najprijatnije iznenađenje turnira dobra igra i „mnogo“ bodova Karuane i to, pre svega, zbog njegovih dosadašnjih slabijih rezultata u ubrzanom šahu. U ovih 10 bodova na njegovom kontu, opet paradoks, samo je jedna pobeda u meču i čak tri prolaza u „Armagedon“ partijama. Tako je bilo i u uzbudljivom američkom derbiju, gde je, pri rezultatu od 2:2, Karuana odigrao „Armagedon“ partiju bez greške i primorao Nakamuru na predaju pred promocijom dame. U meču Ding – Nepomnjašči viđene su dve pobede Dinga i remi, dok je Nepomnjašči, iako je izgubio ovaj meč sa 2,5:1,5, ostvario jednu veoma lepu pobedu belim figurama, kada je već u 23. potezu taktičkim udarom došao do osvajanja dame.

Stanje na tabeli posle petog kola je sledeće: Karlsen, Nakamura i Ding imaju po 11 bodova, Karuana 10, Nepomnjašči i Vašje-Lagrav po pet, Giri četiri i Firuzdža tri. Tako je već dva kola pre kraja prvog dela turnira izvesno ko će biti polufinalisti – Karlsen, Nakamura, Ding i Karuana. Pre turnira favorizovani Vašje-Lagrav, Nepomnjašči i, posle pobede u nedavnom onlajn meču protiv Karlsena, mladi Firuzdža jako su daleko od plasmana, tačnije rečeno, imaju još samo teoretske šanse. U šestom kolu sastaju se: Karlsen – Nepomnjašči, Firuzdža – Giri, Nakamura – Ding i Vašje-Lagrav – Karuana.

Iva Uzelac

Piše:
Pošaljite komentar