FAO: Specifični problemi Afrike u vreme epidemije COVID-19
U Africi je do danas zabeleženo 27.000 pozitivnih slučajeva koronavirusa i nešto više od 1.200 umrlih, a iz te FAO poručuju da se ne sme dozvoliti da COVID-19 anulira mukotrpan napredak na polju liberalizacije trgovine
BEOGRAD: Afričke zemlje, od kojih su koronavirusom najviše pogođene Alžir, Maroko i Južnoafrička Republika, zatvorile su škole kao većina zemalja u svetu, a što je mnogim porodicama na kontitentu koji je u velikoj meri socijalno ugrožen, napravilo dodatni porblem jer su njihova deca ostala bez hrane koju su dobijali u školi.
Dati detetu obrok u školi znači da će ono ostati u učionici i učiti. Ekonomski pritisak na porodicu je smanjen, a dete će na kraju zahvaljujući znanju koje stekne doprineti progresu društva...Zatvoriti školu, međutim, znači ostaviti decu bez hrane, porodice počinju dodatno da se muče... upozorili su predstavnici Organizacije za hranu i poljoprivrdu pri UN (FAO) koji su sredinom meseca razgovarali o načinima kako da se ublaže posledice COVID-a.
Jedan od zaključaka sastanka FAO je da granice moraju biti otvorene za hranu i poljoprivredne proizvode.
U Africi je, inače, do danas zabeleženo 27.000 pozitivnih slučajeva koronavirusa i nešto vise od 1.200 umrlih, a iz te organihzacije poručuju da se ne sme dozvoliti da COVID-19 anulira mukotrpan napredak uočen poslednjih godina na polju liberalizacije trgovine.
FAO ukazuje da su na afričkom kontinentu preduzete mere protiv korona virusa poput zatvaranja škola, firmi, ograničene slobode kretanja, ali upozoravaju da su to teški izbori i za mnogo bogatije zemlje, a da su one u afričkom kontekstu posebno mučne.
Afričke zemlje koje se bore i protov njima specifičnih problema poput suše, malih prihoda, lošeg zdravstvenog sistema i socijane zaštite, ebole... sada imaju još jedan zbog koga rizikuju da stave hipoteku na svoju budućnost da bi zaštiti svoj narod.
Da bi se izbegla nepopravljiva šteta radiće se na ublažavanju mera, na prvom mestu kroz programe socijalne zaštite, ali i na tome da se omogući da setva ide plairanim tokom kako žetva ne bi bila katastrofalna.
Uz sve neophodne mere predostrožnosti, seme i sadni materijal moraju se deliti malim proizvođačima, hrana životinjskog porekla i veterinarska briga o stoci ne smeju izostati, stoka mora da ide na ispašu...
Mora se ulagati u prostore za skladištenje i hladnjače, navodi FAO i ukazuje da bi možda jedina olakšica mogla da bude u tome što cene energenata padaju, a što će olakšati upotrebu mehanizacije.