Zanatlije polako otvaraju radnje, čekaju se mušterije
NOVI SAD: Više od meseca način života i rada u Srbiji drugačiji je nego ranije, a promena je izazvana pandemijom koronavirusa zbog koje je na snazi vanredno stanje.
Promenu su osetili svi segmenti društva, pa naravno i privreda, a s drugačijim privrednim ambijentom, u kojem važe potpuno izmenjeni uslovi poslovanja i tržišta, suočili su se i veliki sistemi, a tim više preduzetnici i zanatlije. Naime, mnogi preduzetnici u potpunosti su morali da prekinu rad i zatvore svoje objekte, pre svega oni koji posluju u oblasti turizma i ugostiteljstva, te delatnosti ličnih usluga.
Iako će te delatnosti još neko vreme čekati ponovni početak rada, od juče je to omogućeno delu privrede: svoje radnje mogu otvoriti obućari, krojači, auto-mehaničari, vulkanizeri… Otvorene su i pijace, na kojima je bilo i prodavaca i kupaca. Mogućnost da nastave poslovanje iskoristili su i drugi, ali je za sada tek pokoji kupac zaiteresovan za ponudu, pa je gotovo izvesno da će povratak uobičajenom poslovanju biti nešto sporiji i da u velikoj meri zavisi od potrošača i njihovih potreba.
Po rečima sektretara Udruženja samostalnih zanatlija Novog Sada Veljka Anđelića, efekti ublažavanja mera i dalji rad preduzetnika i znatalija upravo zavise od toga.
Kako će preduzetnici i zanatlije poslovati zavisi od toga da li ima interesovanja potrošača za njihovu ponudu, a ono je sada još uvek malo, kaže Anđelić.
Kako dodaje, formalne zabrane i zatvaranja zanatskih radnji, izuzev onih koje se bave ličnim uslugama, a pre svega frizerskih i kozmetičarskih salona, nije bilo.
To je i razlog što je bilo dosta onih koji su radili, ali i onih koji nisu – pošto jednostavno nije bilo interesovanja potrošača za vrstu usluge i robe koju oni nude, veli naš sagovornik.
On ističe da, iako je dobro što se privredni život budi, za sada nema značajnih promena u radu većeg broja preduzetnika i zanatlija.
Dok vanredno stanje bude na snazi i privredni ambijent bude kao što je sada, ne mogu se ni očekivati velike promene, ali se situacija kreće nabolje. Ponovno poslovanje i te kako je značajno za zanatlije jer oni žive od tekućeg rada, uglavnom raspolažu novcem koji zarade u toku meseca i nemaju velike zalihe. Nadamo se da nas čekaju bolji dani, a po najavama, to bi trebalo da se desi u maju, kada se očekuje ukidanje vanrednog stanja, kaže Anđelić.
Po rečima Veljka Anđelića, u Novom Sadu ima oko 12.000 nosilaca delatnosti, odnosno preduzetnika i zanatlija.
Svako se u svojoj branši suočava s različitim promenama vezanim za sadašnju sitauciju i trudi se da očuva poslovanje i zadrži radnike, rekao je Anđelić.
Pozdravljamo, dodaje, mere Vlade Srbije namenjene preduzetnicima i zanatlijama koje za cilj imaju smanjivanje negativnih efekata prouzrokovanih pandemijom koronavirusa i nadamo se da će vanredno stanje što kraće trajati jer su privrednici suočeni s velikim problemima.
Vlasnici zanatskih radnji i pojedini preduzetnici, da podsetimo, koji su inače najviše pogođeni krizom izazvanom pandemijom koronavirusa, od prekjuče mogu da se vrate na svoja radna mesta uz poštovanje svih neophodnih mera zdravstvene zaštite.
Mera se odnosi na auto-mehaničarske, vulkanizerske radnje, krojače, obućare, hemijske čistione, prodavnice automobila, bicikla, tehničke robe i građevinskog materijala... Zaposleni u tim objektima, kao i građani koji ulaze u njih, moraju da imaju zaštitnu opremu, maske i rukavice, kao i neophodna sredstva za dezinfekciju.
D. Mlađenović