Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Korona uticala i na kulturu: Virtualna šetnja hodnicima muzeja

21.04.2020. 11:00 11:03
Piše:
Foto: Ilustracija

NOVI SAD: Zbog novonastale situacije i uvođenja vanrednog stanja muzeji i galerije su zatvorili svoja vrata za posetioce, a tišina je zavladala hodnicima i izložbenim prostorima. Ipak, Muzej Vojvodine Novom Sadu brzo se prilagodio novim oklnostima i jednostavno „uskočili“ u digitalni svet koristeći sve mogućnosti koje pružaju informacione tehnologije da sadržaje građanima učini dostupnim putem svog sajta, društvenih mreža, kao i Jutjub kanala.

Prema rečima v.d. direktorka Muzeja Vojvodine mr Tijane Stanković Pešterac tokom izolacije ljudi su spontano prigrabili kulturu i umetnost kao sredstvo pomoću kojeg lakše podnose dane kada ne smeju da napuštaju svoje domove. Proteklih nedelja Muzej beleži vidan skok virtulenih posetilaca u odnosu na period pre uvođenja vanrednog stanja, a kako kaže naša sagovornica, čini se da je vreme provedeno u stanu omogućilo ljubiteljima istorije da uživaju u muzejskim sadržajima.

U okolnostima u kojima se nalazi čitav svet, shvatili smo da je neophodno da muzejske sadržaje postavimo u digitalno okruženje u kojem ovih dana, gotovo u potpunosti, svi živimo, objašnjava Tijana Stanković Pešterac dodajući da je zatvaranje ustanova zbog pandemije možda prekretnica koja je donela novu i drugačiju budućnost ustanovama kulture

Muzej Vojvodine je, kako dodaje, već deceniju u procesu digitalne transformacije, tokom koje nastoje da podstaknu zaposlene da koriste digitalne alate u svakodnevnom radu.

Ipak, do sad su se mnoge kolege opirale toj neophodnosti, ali ova situacija je naterala sve da se prilagode neverovatnom brzinom, veli naša sagovornica.

Muzej Vojvodine besplatno je ponudio brojne zanimljive sadržaje na internetu, pa tako i strani posetioci po prvi put mogu pogledati dokumentarni film „Dolina zlatnih šlemova“,  koji je titlovan na engleski i italijanski jezik, a u kom su predstavljena tri čuvena pozlaćena rimska šlema iz 4. veka, te da se virtualno prošetaju kroz postavke i hodnike muzeja.

Dostupna je i najnovija publikacija „Vodi? kroz stalne postavke Muzeja Vojvodine“ pre nego što je izašla iz štampe, dok smo na našem sajtu osmislili akciju „Ostani kod kuće i nauči nešto novo“ u okviru koje svakodnevno objavljujemo vesti, odnosno zanimljive priče naših kustosa i konzervatora, koji su osetili potrebu da podele svoje znanje sa virtuelnim posetiocima i da im pomognu da prebrode teško vreme, ističe Tijana Stanković Pešterac dodajući da su reakcije građana izuzetne, a posebno im se dopala mogućnost što na društvenim mrežama Fejsbuk i Instagram mogu da naprave selfi sa rimskim šlemom u i maskom na licu.

Građanima su na raspolaganju i dve aplikacije proširene stvarnosti, za čije korišćenje je do nedavno trebalo doći u Muzej, ali su sad markeri za njihovo korišćenje postavljeni na sajtu.


Tajne depoa dostupne građanima

Uz Istorijski muzej Srbije, Muzej Vojvodine je lider u digitalizaciji kulturnog nasleđa pošto je njihov tim za digitalizaciju razvio informacioni sistem koji se koristi u svim muzejima na teritoriji naše zemlje.

Osnovne informacije o muzejskim predmetima dostupne su na sajtu Muzeja kroz polje „Kulturna dobra onlajn – zbirke Muzeja Vojvodine“ , a radoznali mogu i da zavire u skrivene depoe putem Pretraživača kulturnog nasleđa (www.kultura.rs), sajta Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, koji povezuje digitalne baze svih ustanova kulture. Na tom sajtu se nalaze podaci sa fotografijama predmeta koji se čuvaju u muzejima naše zemlje i nekim od muzeja Republike Srpske, a koji su digitalizovani.


Aplikacija „Muzejska e-Sveznalica“ namenjena je deci od pet do deset godina koji pomoću nje mogu da skeniraju pojedine strane publikacije i da se u društvu animiranih junaka Mie, Božidara i kustosa Muzeja „prošetaju“ kroz izložbe i čuju neke od najinteresantnijih priča, nakon kojih ih očekuje zabavan zadatak koji će ih staviti u ulogu istraživa?a kulturne baštine, pojašnjava Tijana Stanković Pešterac.

Drugi jedinstveni projekat, dodaje, na koji su izuzetno ponosni, a koji je realizovan u saradnji s kompanijom „Zumoko“ iz Novog Sada je „Zlatni šlem“.

U pitanju je interaktivni strip u proširenoj realnosti koji govori o retkim, pozlaćenim rimskim šlemovima koji se čuvaju u Muzeju Vojvodine, njihovom otkriću i istorijskim okolnostima koje se vezuju za njih, pojašnjava naša sagovornica. 

Tijana Stanković Pešterac nada se da će se pandemija uskoro završiti i da će se život vratiti u normalne tokova, ali da će muzeji dugo ostati zatvreni za velika okupljanja i grupne posete, te da je neophodno nastaviti rad koji je započet tokom vanrednog stanja. Kako pojašnjava Muzej Vojvodine je trenutno izrađuje nov sajt koji će biti savremeniji i prilagođen zahtevima korisnika interneta, ali i osobama sa invaliditetom, jer dobra internet prezentacija treba da pruži informacije o radu ustanove, uslugama, da unapredi komunikaciju sa korisnicima, ali i ostalim ustanovama kulture i predstavi sopstvene potencijale.

S. Kovač

Piše:
Pošaljite komentar
PRIČE IZ MUZEJA VOJVODINE Obdareni bog skriven u muzejskom depou

PRIČE IZ MUZEJA VOJVODINE Obdareni bog skriven u muzejskom depou

13.04.2020. 11:13 11:15