Fauči: Pokretanje ekonomije 1. maja - previše optimistično
VAŠINGTON: SAD još nemaju ključne procedure za testiranje i praćenje prenošenja bolesti, koje su neophodne da bi se ponovo pokrenula ekonomija u zemlji, izjavio je danas vodeći američki epidemiolog Entoni Fauči ocenivši da je postavljeni cilj o ponovnom pokretanju ekonomije 1. maja "previše optimističan".
"Moramo da imamo nešto na snazi što je efikasno i na šta možemo da se oslonimo, a mi još nismo u toj poziciji", rekao je u intervjuu za AP Fauči, inače direktor američkog Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa preporučila je građanima da ostanu kod kuće do kraja aprila, a Tramp je rekao da bi 1. maja moglo da ponovo dođe do pokretanja nekih ekonomskih sektora.
Fauči, međutim, smatra da je to "previše optimistično" i dodaje da bi ublažavanje strogih pravila o socijalnom distanciranju trebalo da se odvija postepeno, od jednog mesta do drugog, a ne sve ođednom.
On je izrazio zabrinutost da će doći do novih epidemija na mestima na kojima se ublaže mere o socijalnom distanciranju ističući da zdravstveni zvaničnici još nemaju mogućnost da brzo sprovode testove, izoluju nove slučajeve i otkriju sve osobe sa kojima je zaražena osoba bila u kontaktu.
"Garantujem vam, jednom kada počnete da se povlačite, doći će do infekcija", rekao je Fauči dodajući da je ključno da se prekine proces prenošenja virusa.
Tramp je izjavio u ponedeljak da predsednik ima potpunu moć nad odgovorom države na epidemiju virusa, što nije u skladu sa Ustavom SAD i sa čim se nisu složili pravnici i pojedini guverneri, prenosi CNN.
Sjedinjene Američke Države su prve u svetu po broju zaraženih korona virusom, njih 602.977, kao i po broju preminulih, njih 25.132, pokazuju podaci sa sajta Worldmeters.