NBS: Isplate sa računa uz neovereno ovlašćenje do 80.000 dinara
BEOGRAD: Narodna banka Srbije odlučila je danas da olakša isplate novca sa dinarskih i deviznih računa građanima životne dobi 65 i više godina tokom trajanja zabrane kretanja na javim mestima, tako što će, uz jednokratno ovlašćenje koje ne mora da bude overeno, moći da im se isplati u jednoj banci najviše do 80.000 dinara, kako bi se umanjio rizik od prevara.
Instrukcija se takođe odnosi na način izdavanja platnih kartica našim najstarijim građanima tokom trajanja vanrednog stanja, a primenjuje se i na lica mlađa od 65 godina u slučaju reizdavanja platne kartice kojoj je istekao rok važenja, saopšteno je iz NBS.
Prošle nedelje, NBS je takođe donela instrukciju o načinu isplate penzija u periodu vanrednog stanja.
Prema današnjoj odluci NBS, banka je dužna da korisnicima omogući raspolaganje novcem na dinarskom ili deviznom računu, a isplate može da izvrši ili u prostorijama banke ovlašćenom licu, na osnovu jednokratnog punomoćja kojim se ono ovlašćuje za podizanje sredstava sa računa klijenta, ili isplatom na kućnu adresu korisnika u saradnji sa JP “Pošta Srbije”.
Ovlašćenje može biti u formi koju utvrdi banka ili u slobodnoj formi, ali mora obavezno da sadrži podatke koje je utvrdila NBS, ne mora da bude overeno kod notara, a ovlašćeno lice je dužno da banci stavi na uvid svoja, kao i lična dokumenata korisnika.
Korisnik može da zatraži isplatu novca pozivom posebne telefonske linije banke za komunikaciju s korisnicima, koja je otvorena za ovu namenu, kao i putem imejla, SMS-a ili korišćenjem naloga elektronskog ili mobilnog bankarstva, pri čemu je dužan da navede broj računa i iznos novčanih sredstava koji bi mu bio isplaćen na jedan od navedenih načina za koji se opredeli.
Radi sprečavanja prevarnih radnji i zloupotreba, banka je dužna da kontaktira korisnika i da proveri da li je zatražio isplatu novca u telefonskom razgovoru koji se snima.
Imajući u vidu rizike od zloupotreba, kao i bezbednosne rizike u vezi sa transportom novčanih sredstava na kućnu adresu, korisniku se može u jednoj banci mesečno najviše isplatiti iznos u gotovom novcu koji nije veći od 80.000 dinara, odnosno iznos efektivnog stranog novca čija dinarska protivvrednost po zvaničnom srednjem kursu nije veća od 80.000 dinara, objašnjava se u instrukciji.
Pored isplate gotovog novca sa računa, korisnik može banci da podnese i nalog za prenos novčnih sredstva, na primer s njegovog deviznog računa na dinarski, a takav nalog može dati banci i preko ovlašćenog lica.
Imajući u vidu da mnogi korisnici primaju novčane doznake iz inostranstva, svi pružaoci usluge novčane doznake - banka, platna institucija, institucija elektronskog novca i javni poštanski operator - dužni su da na način utvrđen instrukcijom isplate novčanu doznaku u punom iznosu.
Što se tiče načina izdavanja i reizdavanja platnih kartica u period utrajanja vanrednog stanja, korisnik se može banci obratiti da mu izda platnu karticu na isti način kao i za isplatu sredstava sa računa, bilo dostavom kartice na kućnu adresu, bilo preko ovlašćenog lica sa izričitim ovlašćenjem.
Ako se korisnik opredeli sa dostavu na kućbu adresu, banka je dužna da karticu pošalje preporučenom poštom.
Kada je reč o izdavanju platnih instrumenata za elektronsko i mobilno bankarstvo, banka je dužna da najkasnije u roku od sedam dana od dana stupanja na snagu ove instrukcije, uspostavi poseban kontakt centar s najmanje tri dostupna telefona i proceduru za aktiviranje usluge elektronskog i mobilnog bankarstva korisnika i da informacije o tome objavi na svojoj internet prezentaciji.
Iz NBS posebno ističu da banke, JP „Pošta Srbije“ i druga lica ne mogu korisnicima naplatiti naknade i druge troškove za usluge navedene u ovoj instrukciji.