Kon: Mi smo u ratnom stanju, ako treba podržaćemo i 24-časovno zatvaranje
Epidemiolog Predrag Kon rekao je na konferenciji za novinare na kojoj su objavljeni najnoviji podaci o broju zaraženih koronavirusom u Srbiji da struka podržava svako odlučivanje po pitanju smanjenja kontakata.
Predrag Kon je rekao da smo u 24 danu od otrkivanja koronavirusa u Srbiji da ulazimo u period kada je u drugim zemljama naglo rastao broj obolelih a kasnije i broj umrlih.
"Ova situacija je izazov za sve nas, mi smo u jednom ratu, ovo jeste ratno stanje, ja sam vojni epidemiolog, kao major sam izašao iz Vojske", rekao je Kon.
Predrag Kon je rekao da on lično podržava sve ono što se odnosi na smanjenje bilo kakvog kontakta i da će struka stati iza toga. Dodaje da u svakom odlučivanju neposredno ima uticaja kompletan državni aparat i da li je drušštvo u stanju da kontroliše sprovođenje mera.
"Konretno za puštanje i izlazak pasa, direktno smo pitani i mi smo rekli da može", rekao je Kon ali je dodao da su se pojavile zloupotrebe u tom periodu između osam i devet i da svaka mogućnost zloupotrebe nečega što je dato u najbolje moguće svrhe nema veze sa strukom.
Ističe da to ne znači da on ne podržava svaku odluku koja onemogućuje česte kontakte koji su se dešavali u to vreme.
Kada je reč o bolnici na sajmu, Kon je rekao da tvrdi da je to apsolutno najbolje rešenje koje je Srbija mogla da donese i da bi sve drugo bila ozbiljna greška.
Dodao je da još uvek nema informaciju da li je bolnica na Sajmu počela s radom, ali je ponovio da je suština da bolje od toga ne može.
Istakao je da bi svaka druga ideja bila vrlo pogrešna i da bi dovela do novih zaražavanja i problema.
"Nismo mi izmislili toplu vodu, to je nešto što se sprovodi i na drugim mestima", rekao je Kon.
Istakao je da se odluke donose zajednički ali da se ne donosi baš svaka odluka pojedinačno jer vlast ima slobodnu odluku svakog odluččivanja po pitanju smanjenja kontakata.
Navodi i da će on podržati sve do dvadesetčetvoročasvonog apsolutnog zatvaranja jer ulazimo u dane kada je u drugim zemljama naglo rastao broj obolelih a kasnije i broj smrti.
"Nemojmo da gledamo samo ovaj trenutak, treba da gledamo unapred, a onda odlučujemo vrlo energično", istako je Kon i poručio da tu nema više prenemaganja.
Istakao je da se odluke donose zajednički ali da se ne donosi baš svaka odluka pojedinačno jer vlast ima slobodnu odluku svakog odluččivanja po pitanju smanjenja kontakata.
Navodi i da će on podržati sve do dvadesetčetvoročasvonog apsolutnog zatvaranja jer ulazimo u dane kada je u drugim zemljama naglo rastao broj obolelih a kasnije i broj smrti.
"Nemojmo da gledamo samo ovaj trenutak, treba da gledamo unapred, a onda odlučujemo vrlo energično", istako je Kon i poručio da tu nema više prenemaganja.
Zamenica direktora "Batuta" Darija Kisić Teavčević je navela da stručne preporuke piše i donosi struka ali da je potreban rad države.
"Ovde su periferna pitanja ko je striktno doneo koju odluku. Svi imamo zajendički cilj, da sprečimo da se infekcija prenese sa obolelih na osobu koja je osetljiva. To je jedini i osnovni cilj i kakva god bila odredba od strane države ona ne može da uspe ako svako ne preuzme odgovorno svoju ulogu.
Važno da lekari imaju dovoljno zaštitne opreme
Od ukupnog broja obolelih od korona virusa, oko sedam odsto su medicinski radnici i zato je jako važno da imaju dovoljno zaštitne opreme i da se ona koristi, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.
„U jednom od preseka imali smo informaciju da od svih zaraženih sedam odsto čine zdravstveni radnici, a da li se to tako održalo do sada ne znam imajući u vidu da se broj obolelih menja, i uglavnom su se zdravstveni radnici zarazili van ustanova što je veliki problem“, rekao je dr Kon na konferenciji za novinare.
On je naveo da je imajući to u vidu, važno da budu „utrenirani“ što se korišćenja zaštitne opreme tiče.
Odgovarajući na pitanja novinara da li ima dovoljno opreme, Kon je kazao da je oprema stigla i da se raspoređuje po prioritetima.
„Ne mogu da tvrdim da svi imaju sve, ali da je stigla oprema stigla je, raspoređuje se i oni koji su prioritet imaju, a i dalje će se striktno to pratiti“, rekao je Kon.
On je naveo da nije moguće da se testiraju svi koji to žele i da za to mora postojati indikacija.
„Ti testovi bili su ekstremno skupi, i one ponude koje smo dobijali u početku su bile zaista bezobrazne, to se mora reći“, naveo je dr Kon.
Istakao je da je sada najvažnije da se otkrije prenosilac virusa i da se neće testirati oni koji ne pripadaju toj grupi i nemaju indikacije za to.
„Postoji indikacija za testiranje i ona je proširena upravo da bismo „lovili“, odnosno našli onog ko je zarazan i sprečimo da dalje širi zarazu, odnosno kontakte obolelog, a proširenje testiranja ne podrazumeva da se testira svako ko to hoće“, rekao je Kon.
Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje „Batut“ Darija Kisić Tepavčević potvrdila je da se u nekim slučajevima ispostavilo da su se zdravstveni radnici zarazili van bolnice, ali da se nije desio nijedan slučaj da se bolest prenela na pacijenta.
To je zato što su, ili na vreme izolovani, ili zato što su koristili zaštitnu opremu, što je takođe način da se spreči unošenje infekcije, rekla je dr Kisić Tepavčević.
(Tanjug, RTS, Dnevnik)