Vučurević: Vojvođanska privreda dobro odreagovala na koronavirus
Vanredno stanje i koronavirus mnogo toga su premenili u radu, poslovanju i proizvodnji.
Po rečima predsednika Privredne komore Vojodine Boška Vučurevića, proizvodnja u Vojvodini teče, privreda funkcioniše, iako negde možda usporeno, ali je izvesno da je privreda dobro odreagovala na novu siutaciju, da je pokazala vitalnost, te dodaje da se nada da će tako i ostati. Najveći udar osetili su oni koji posluju u oblasti ugostiteljstva i turizma – restorani, hoteli, smeštajni kapacaiteti i logistika koja ih prati.
– Bitno je da se sačuva proizvodnja i preduzmu svi neophodni koraci da bi radnici bili zaštićeni a tržište snabdeveno – rekao je Vučurević. – To je važno i zbog trenutka kada će se sve vratiti u normalu, što bi, po mojim očekivanjima, trebalo da se desi za oko četiri meseca ili najkasnije do kraja godine – kada će privreda uspeti da se revitalizuje i vrati na nivo pre uvođenja vanrednog stanja.
On je istakao da, po do sada raspoloživim podacima, otpuštanja radnika nije bilo, da se svi prilagođavaju novonastaloj situaciji i da se tamo gde je to moguće – radi od kuće. Uz to, društvena odgovornost privrednika je velika i mnogi su spremni da pruže pomoć da bi se ova situacija što lakše savladala.
Predsednik Privredne komore Vojodine istakao je i da su svi trgovinski lanci veoma spremno dočekali vanredno stanje – snabdevenost je dobra, nestašica nema.
– U svim prodavnicama ima dovoljno brašna, ulja i ostalih namirnica – kaže Boško Vučurević. – „Žitopromet” iz Sente radi u četiri smene i osim snabdevanja domaćeg tržišta, uspeva da deo prozivodnje izveze u Republiku Srpsku, Severnu Makedoniju, Crnu Goru... U pogonima senćanske kompanije „Biospringer” počela je proizvodnja kvasca, koji će se na tržište plasirati u različitim pakovanjima, a mesečna proizvodnja će četiri puta nadmašiti uobičajenu.
– Problem je globalni i svako se na svoj način bori s njim. Sada treba održati proizvodnju i sačuvati zdravlje, a budući da je smanjen priliv novca iz inostranstva i prolongirani rokovi plaćanja, pojedini privrednici mogli bi se suočiti s nedostatkom sirovina, ali se nadamo da do toga neće doći – kazao je Vučurević.
Što se tiče poljoprivredne proizvodnje, on je istakao da je u razgovoru s predstavnicima te privredne grane, bilo da je reč o velikim preduzećima, zadrugama ili gazdinstavima, ukazano na to da se ona odvija nesmetano, da je obezbeđeno dovoljno sirovina i da će ovogodišnji troškovi setve biti niži od prošlogodišnjih.
– Svi radovi se odvijaju normalno, setva repe urađena je na 80 odsto površina, priprema za soju, kukuruz i suncokret urađena je gotovo 100 odsto, a po rečima direktora Udruženja „Vojovodna agrar” iz Bečeja Nebojše Vukovića, obezbeđeno je dovoljno i semena i đubriva. Dovoljno je i dizel-goriva, kao i svih ostalih derivata, čija cena sada ide naniže. Ove godine će, po proračunu stručnjaka, inputi za setvu biti od tri do pet odsto niži nego prošle, čak i kada se u to ne uračunaju troškovi za gorivo, koji će takođe biti niži nego lane – rekao je Vučurević.
D. Mlađenović