Na predstave u Somboru virtuelno
SOMBOR: Dok sve gradske nadležne službe provode propisane setove mera usmerene na zaštitu stanovnika od pošasti koronavirusa COVID 19, utisak je da je Somborce, čak i više od policijskog časa, pogodila činjenica da su sva kulturna dešavanja u njihovoj varoši odložena do daljnjeg.
Poznati na nacionalnom nivou kao građani koji rado posećuju odeljenja svoje Gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“, ali i da nesebično, kroz poreski dinar, finansiraju (pa i posećuju) jedno od najstarijih srpskih pozorišta, Somborsko narodno pozorište. Tako i na predstavljanju knjiga i otvaranju izložbi u ovdašnjoj Srpskoj čitaonici „Laza Kostić“, Gradskom muzeju i u prostorima Kulturnog centra „Laza Kostić“ redovno se pojavljuje veliki broj ljudi, ovdašnji ljubitelji kulture ipak nisu u potpunosti ostali uskraćeni za napajanje sa izvora kulture.
Naime, ustanove kulture, makar one koje se finansiraju iz varoškog buyeta, vrlo brzo su se prilagodile novim uslovima života i rada u Somboru i prešle u svet virtuelnog, odnosno onlajn poslovanja. Tako su među prvim postupili u Narodnom pozorištu, koje je, u danima kada nije u mogućnosti da održava predstave i ugosti svoju stalnu publiku u matičnoj zgradi, otpočelo objavljivanje starih predstava na svom Jutjub kanalu. Prva predstava koju je publika imala priliku da pogleda na ovoj platformi, na samom početku restrikcija u radu, bio je vodvilj Žorža Fejdoa „Buba u uhu“u režiji Olje Đorđević, da bi zatim usledila i predstava „Nora“ Henrika Ibzena u režiji Predraga Štrpca. Kako kažu u ovoj teatarskoj kući, i u narednom periodu, Narodno pozorište Sombor će postavljati na svoj Jutjub kanal snimke predstava svake srede i subote u 20 časova, a linkovi će se ciklično smenjivati, što znači da će fanovi pozorišne umetnosti svaku predstavu moći da pogledaju u roku od tri dana po njenom objavljivanju.
Istog dana, 13. marta, kada je za posetioce „zakatančeno“ pozorište, odlukom Gradskog štaba za vanredne situacije je naložen i prekid rada gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“, u kojoj su odmah reagovali i na svoj internet sajt postavili linkove ka svojim i digitalnim zbirkama knjiga, uybenika i publikacija, kako njihovi članovi ne bi bili uskraćeni za lepu pisanu reč. Koliko ovo znači Somborcima, možda najbolje definišu podaci digitalne bibliotečke platforme COBISS, prema kojima „Karlo Bijelicki“ ima preko 17.000 aktivnih članova. Kako redovni korisnici usluga ove ustanove ne bi imali nedoumica u vezi već pozajmljenih naslova, pošto su poznati i kao ažurni čitaoci koji na vreme vraćaju pozajmljene knjige, iz Gradske biblioteke su
poručili da se i ta stavka poslovanja „zamrzava“, odnosno da će njeni članovi ispuniti i tu obavezu tek po okončanju vanrednog stanja u zemlji.
Po strani, kada je u pitanju zadovoljavanje kulturnih potreba, nisu ostali ni u ovdašnjem Kulturnom centru „Laza Kostić“, pa se u podkastu onlajn programa na zvaničnom sajtu KC može ne samo pregledati, pored onih starijih i najnovija, izložba papirnih reljefa zagrebačke umetnice Vande Jurković „Papier-mâché oblici u reljefima“, već i pročitati u digitalnom formatu knjiga ovdašnjeg književnika Davida Kecmana- Dake, mozaik-romana “Živa slika”, delo objavljeno 2016. u Budimpešti, u izdanju Zadužbine “Jakov Ignjatović“. Projektu on lajn programa KC „Laza Kostić“ se od pre neki pridružio, omogućavanjem besplatnog pristupa elektronskoj verziji svoje zbirke pesama „Pesnici umiru mladi“ i, takođe somborski, književnik Borislav Kosanović, a kako je sva prilika da će broj onih koji će u uslovima potrebe za socijalnim distanciranjem omogućiti virtuelni pristup svojim kreativnim dostignućima rasti, jasno je da i Somborci neće biti toliko uskraćeni za njima tako dragim kulturnim životom.
M. Miljenović