Brnabić: Od juče trend ubrzavanja rasta broja zaraženih
BEOGRAD: Od juče je u Srbiji počeo trend ubrzavanja rasta broja zaraženih virusom korona, i naredni dani su veoma važni, poručila je premijerka Ana Brnabić.
“Danas sam u 15 sati sazvala Krizni štab, svi naši stručnjaci, epidemiolozi se slažu da je od juče počeo trend ubrazavanja i da su naredni dani važni. Zbog toga mi je drago da smo uveli dodatne, oštrije mere da bismo sačuvali penzionere starije od 65 i 70 godina”, rekla je Brnabić na pres konferenciji.
“Dani pred nama će biti veoma važni”, naglasila je premijerka.
Podsetila je da je danas 13. dan od kako je virus registrovan u Srbiji, sutra je tačno dve nedelje, te da se borba protiv korona virusa nastavlja, a da se nadležni pripremaju još adekvatnije i bolje za predstojeći period.
Brnabić je precizirala da je 48 od ukupno 89 zaraženih hospitalizovano, dok je šest pacijenata na respiratorima.
Dodala je da je jedan pacijent u KC Niš već nekoliko dana na respiratorima zbog sezonskog gripa, ali je naknadno testom utvrđeno da ima koronu.
Vlada je danas potvrdila meru, koja od sutra počinje da se primenjuje - ko od povratnika iz inostranstva prekrši meru samoizolacije i kreće se suprotno preporukama nadležnih - biće smešten u karantin, u jedan od tri posebna objekta namenjena u tu svrhu, u Vršcu, Požarevcu i Pirotu.
Ukoliko neko od njih ozbiljno ugrozi tuđe zdravlje, ili čak uzrokuje nečiju smrt, predviđene su i zatvorske kazne, rekla je premijerka Ana Brnabić.
Ona je, na pres konferenciji, istakla da je za povratnike koji prekrše meru samoizolacije, vlada, odnosno Ministarstvo pravde, preko Uprave za izvršenje krivičnih sankica, obezbedila tri posebna objekta u Vršcu, Požarevcu i Pirotu, koji će služiti za smeštaj tih lica do daljeg.
“Ako u kontroli vidimo da su prekršili samoizolaciju, biće upućeni u karantin”, podvukla je Brnabić.
Dodatno, ako takvo lice, koje je prekršilo zabranu kretanja, zarazi druga lica i teško im naruši zdravlje, po Krivičnom zakonu može mu se izreći kazna od jedne do osam godina zatvora, rekla je Brnabić.
“Ako usled kršenja zabrane, zarazi drugo lice i uzrokuju smrt, kazna je od dve do 12 godina”, navela je premijerka.
Ona je navela i da se sutra ujutru otvara karantin u Moroviću, sa 500 ležajeva, pa će oni koji ulaze u Srbiju, a nemaju obezbeđeno boravište ili ne mogu da ga dokažu, direktno biti upućeni u taj kamp zbog zaštie države i građana.
Brnabić je izjavila da po nalogu predsednika Republike Vlada Srbije zajedno sa poštom i vojskom rade na rešenju da se svim penzionerima koji svoje penzije žele da dobiju u kešu - da im se to omogući.
„Znam da naše penzionere u ovom trenutku brine pitanje kako će moći da podignu penzije. Predsednik je dao nalog da nađemo način da na transparentan, efikasan i siguran način omogućimo da svi koji žele penzije u kešu, dobiju na kućnu adresu penzije", rekla je premijerka na pres konferenciji i navela da očekuje da će sa predlogom izaći u narednih 48 sati.
Premijerka je ocenila da je danas disciplina građana, posebno penzionera, u poštovanju odluka vlade u borbi protiv korona virusa na zavidnom nivou.
Podsetila je da je danas u 10 časova stupila na snagu zabrana kretanja, potpuna za starije do 65 godina u urbanim srediniama, a od 70 godina u ruralnim sredinama.
Brnabić je najavila da će sutra imati dobre vesti u vezi dostupnosti sredstava za dezinfekciju i da će građanima biti na raspolaganju bezbedne količine.
Brnabić je, na konferenciji za štampu, rekla da je pronađeno rešenje za najveći problem i da će građani u narednih 48 sati imati na raspolaganju prilično bezbednu količinu dezinfekcionih sredstava.
„Neće postojati problem“, podvukla je ona.
Brnabić je ukazala da za vikend očekujemo prve značajne donacije zaštitne opreme i drugih aparata iz Kine, koje je obezebdio predsednik Aleksandar Vučić.
Na kraju je apelovala na maksimalnu ozbiljnost, samodisciplinu, solidarnost i razumevanje i istakla da je ovo borba svakog pojedinca za celo naše društvo i zemlju.
„Danas od 10 časova je njima podrška svih nas, celog društva, od ključnog znacaja“, rekla je Brnabić na konferenciji za štampu zahvalivši se starijim sugrađanima što su poštovali i što poštuju odluku.
„Hvala i ostalim sugrađanima, jer je danas mnogo manja gužva na ulicama. Konačno smo shvatili da smo svi zajedno na istom zadatku, da bez borbe kao društvo nećemo pobediti“, poručila je ona.
Kaže da razume da u ovom trenutku nije lako našim penzinerima, da su mere izuuetno neprijatne, ali su pokazali veliko poštovanje prema svojoj državi i odgovornost prema sebi I porodicama.
Prenela je da je obišla danas volonterski centar na Vračaru da pogelda jedan primer kako funkcioniše, jer je to od ključnog značaja.
Zahvalila se svim volonterima koji rade od šest ujutro i nastave do 19, da bi u 20 časova bili po kućama.
Prenela je da je trenutno na raspolaganju 6. 000 volontera.
Brnabić je rekla da odlaganje plaćanja računa vazi samo za penzionere i starije od 65 godina koji zbog zabrane ne mogu da idu da plate.
Ako neko od njih može da plati elektronski, to može da učini.
Za sve ostale građane nema odlaganja plaćanja računa, istakla je Brnabić na konferenciji za novinare.
Ona je objasnila da racuni moraju da se plate kako bi se sačuvali država i privreda i obezbedili prihodi da bi se ulagalo u zdravstvo i ostalo.
„Ovo neće sigurno neće kratko trajati u moramo da imamo više timova da se smenjujemo“, kazala je Brnabić.
Ukazala je da pored 6. 000 volontera imamo 1.700 volontera pripadnika Crvenog krsta, koji uspostavljaju telefonske linije, celu logistiku porške oko primanja poziva, kupovine i odnošenja.
Kaže da je najviše pomoć tokom današnjeg dana tražena oko kupovine naminica, dostave i kupovinu lekova, kao i za uobičajene stvari kao što je bacanje smeća, šetanje kućnih ljubimaca, ali i samo običan razgovor.
„Postoji dobra sinergija saradnje uglavnom mladih volontera i starijih sugrađana“, konstatovala je ona.
Najavila je da će narednih dana obići još neke volontereske centre da se uveri da funkcioniše sve kako treba.
Srbija se dosta dobro pripremila i ima 6. 000 spremnih kreveta za obolele od korona virusa kojima to bude potrebno, a nalog je predsednika Aleksandra Vučića da imamo 10. 000 ležajeva, istakla je Brnabić.
Kazala je, na konferenciji za štampu, da je cilj da se u narednih 4 do 5 dana organizuje još dodatnih kreveta, kao i mesta za respiratore koji stižu.
Prenela je i da su se javili hoteljeri koji su stavili svoje hotele na raspolaganje zdravstvenom sistemu u Beogradu, Nišu i Novom Sadu.
Bivši direktor Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije dr Mijomir Pelemiš rekao je da bi voleo da nemamo nijednog pacijenta na respiratorima.
„Gledajući okolne zemlje, region, svet mi smo uspeli da usporimo ovu epidemiju koliko smo mogli. Virus ne zna za granice, ne može se zaustaviti. Nije automobil da staneš na kočnicu i nema dalje“, naglasio je on.
Pelemiš je kazao da je šest obolelih na respiratoru, a svaki koji je na respiratoru je životno ugrožen, što ne mora da znači da će da umre.
„Kako će se kretati epidemija, razna su proročanstva, a ja ne volim da se bavim time. Broj obolelih se povećava, a to smo i očekivali. Za nas je velika opasnost da se pojavi veliki broj obolelih. Srbija danas ima spremnih 6.000 kreveta za obolele od korona virusa. Spremni smo i imamo obučene zdavstvene radnike sa svim protokolima“, podvukao je on.
“Ovaj virus napada najviše moju generaciju, ali napada I druge, ali ti drugi će proći bolje nego ja ako se zarazim, imaju veće šanse da ozdrave. Oni imaju malu šansu da dobiju bolest, ali mogu da je šire. Pričali smo da bolesnik nije zarazan u inkubaciji, a sada su nam objasnili da je dva dana pre pocetka bolesti ta osoba zarazna“, podvukao je Pelemiš.
Rekao je da oni koji se ponašaju neodgovorno ugrožavaju sebe, a tako i Srbiju, koju imamo samo jednu jedinu.
Kazao je da u Srbiji imamo svu terapiju koju celi svet koristi u ovom trenutku, sem jednog leka koji nije registrovan, koji je u fazi ispitivanja.
“Svi naši bolesnici će biti zbrinuti na najbolji mogući način. Važno je da ponovimo našim ljudima koji po Ustavu imaju pravo da uđu u zemlju, ali molimo ih da malo odlože dolazak dok ne stabilizujemo situaciju, dok ne vidmo kako će se virus dalje ponašati, a to ne zna niko, rekao je on.
Ukazao je da niko ne zna sve o ovom virusu, i da može da odgovorno tvrdi da će se to znati tek iduće godine, ali da znamo dosta da možemo da se borimo protiv njega.
“Ono što treba da saznamo, pomoći će u narednom periodu ako ga bude, jer ne pojave se ponovo svi virusi. Mi se spremamo od početka, idemo više koraka napred. Sve što je država pomogla i preduzela je da kupimo vreme da možemo da se izborimo sa problemom, da nemamo 1.000 obolelih u jednom danu, što bi bio problem za nas, kazao je on.