Dom zdravlja: Bez panike, ponašati se odgovorno, slušati savete
Širenje koronavirusa ne jenjava, a kako kaže direktor Doma zdravlja „Novi Sad” dr Veselin Bojat, u toj ustanovi se ponašaju u skladu sa svim preporukama koje izdaju Institut za javno zdravlja Vojvodine i Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo, koji rade po iskustvenim preporukama Svetske zdravstvene organizacije.
– Ne treba dizati paniku, ali se treba ponašati izuzetno odgovorno u ovakvim situacijama – kazao je Bojat. – Da li će broj obolelih od koronavirusa biti veći ili manji umnogome zavisi isključivo od nas samih, naše svesti, odgovornosti i ponašanja. Jasne su preporuke o pranju ruku, načinu komuniciranja, posećivanju javnih mesta i slično, i što se više toga budemo pridržavali, sigurno ćemo u znatnoj meri doprineti da taj broj bude što manji.
Po njegovim rečima, Institut za javno zdravlje, Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo i Ministarstvo zdravlja vode računa o svim potrebama za zaštitnim materijalom u takvim situacijama. Ne postoji potreba da se u Domu zdravlja nose skafanderi, odnosno zaštitna odela prilikom svakog pregleda jer je za tu svrhu takođe precizirano u kojim slučajevima se koja vrsta zaštitne opreme koristi.
– Preporučeno je nošenje maski, obavezno je pranje ruku posle svakog pacijenta i kontakta znatno više nego što to inače uobičajeno radimo – kaže naš sagovornik. – Mislim da nagomilavanje zaštitne opreme ili njeno preterano nošenje može samo izazvati dodatnu neprijatnost i stvaranje dodatne panike. U Domu zdravlja smo spremni, naravno, u dogovoru sa svim nadležnim institucijama, za dobro funkcionisanje u nekom narednom periodu. Apelujemo da svi građani u ovakvim situacijama, bez zaista preke potrebe, ne dolaze na preglede, dok se hroničnim pacijentima razmatra mogućnost ispisivanja recepata na devet meseci, ne bi li tako rasteritili domove zdravlja, ambulante i lekare.
Kako kaže, vodiće se računa o preteranoj dijagnostici, koja je vrlo često izražena u takvim situacijama, kao i o striktnim indikacijama i potrebama za dijagnostikom određenih stanja i bolesti, tako da će se smanjiti pritisak na određene službe u Domu zdravlja. Ljudi s blagim simptomima neke virusne infekcije – jer nije svaka virusna infekcija COVID 19 – treba da prate svoje stanje u kućnim uslovima i samo oni čije se zdravstveno stanje pogoršava, treba da se jave doktoru.
– Preventivni pregledi kod ovih virusnih infekcija ne postoje, tako da nema smisla dolaziti, ukoliko nema simptomatologije, da bi se nekom poslušala pluća i pregledalo grlo – poručuje Bojat, dodajući da će se, po njegovom mišljenju, u narednom periodu smanjiti broj pacijenata u objektima Doma zdravlja.
I. Bakmaz