Vešte ruke iznedrile kreativne rukotvorine
Povodom osmomartovskog praznika, korisnici Gerontološkog centra – doma na Novom naselju priredili su izložbu rukotvorina, koje su vredno pripremali nekoliko meseci.
Izložba je prodajnog tipa i Novosađani su dobrodošli da do 12. marta pogledaju razne kreativne ideje pretočene u predivne radove, koji će možda tako naći put do nečijeg doma i tamo ukrasiti zid, sto ili terasu, a ponuda je zaista raznolika.
– Izložbe ručnih radova korisnika su naša praksa i organizujemo ih dva puta godišnje jer želimo da pokažemo šta rade tokom vremena provedenog u domu – kazala je rukovodilac doma na Novom naselju Anđa Beranović. – Oni su zaista vredni i predani u stvaranju svojih kreacija, stoga na taj način želimo da im odamo priznanje i damo podršku i motivaciju za dalji rad i razvijanje svog talenta, čak i u trećem životnom dobu. Želimo da pokažemo javnosti da život u domu nije samo spavanje, nega i ishrana. To jeste osnova, ali imamo i drugi, kvalitetniji deo dana, koji je ispunjen druženjem i rekreacijom.
Na drugom spratu, u sobi za radnu terapiju, prikazane su aranžirane korpice i saksijice s brojnim cvećem, slike rađene od raznih prirodnih materijala, poput školjki, koštica, pasulja, semenki i slično. Izbor je zaista veliki i može se naći za svakog po nešto, od ikona urađenih pirinčem, slika s motivima pravljenim od kanapa, preko podmetača za šerpe, zatim različitih činija od glinamola, ukrašenih raznim bojama, pretvorenih u različite oblike, a tu su i lalice od recikliranog materijala sličnog pur-peni. U ponudi je i nakit, od minđuša napravljenih od končića za heklanje, do narukvica i ogrlica od različitih materijala, a vredne ruke korisnica štrikale su yempere i rukavice. Možda su nekom potrebni i jastučići raznih motiva i oblika, ili flaše ukrašene konopcem, precizno urađene, s mnogo pažnje i strpljenja, do najsitnijih detalja, da je teško poverovati da je to uradila jedna od starijih korisnica. Ali zaista je tako.
– Ima oko mesec i po da nam je iz Pariza došla Jelisaveta Juhas, a tamo je radila kao modni kreator 40 godina, dok je za šivećom mašinom provela punu 51 godinu – kaže Anđa Beranović. – Njena prva haljina još uvek krasi čuveni muzej „Luvr”, za koju je, kako kaže, dobila samo zahvalnicu i pohvalu.
Po rečima Jelisavete Juhas, operisala je kičmu i sada veoma teško hoda, stoga je došla u dom i kada je čula za izložbu, rešila je da pokaže svojih ruku delo. Izložila je bluze koje je sašila od viskoze, ali je morala da ih skraćuje i prekraja, zato što su prvobitno bile krojene za Šveđanke, koje važe za malo krupnije žene.
Nama su za oko zapale ikone rađene raznobojnim zrnima pirinča, sa šarama i linijama poređanim s neverovatnom preciznošću, da bi i sam Pikaso pozavideo na stvorenom remek-delu.
– Ranije sam radio više, a sad su već počeli bolovi da me satiru i treba mi nedelju dana da uradim jednu ikonu, što sam nekad završavao za šest sati – priča nam umetnik koji ih je napravio Petar Gregorin. – Posao dosta zavisi i od samog materijala i lepka, sve dok se ne naučiš i ne stekneš naviku i rutinu. Onda ruka sama ide. Pokušavao sam s lepkom za tapete, ali su mi zrna otpadala, pa sada koristim tečni karbon-lepak, koji se pokazao veoma dobro. Pirinač bojim temperama. Meni je drago kada ljudi s radne terapije vide šta radim i neki su poželeli da ih naučim, te sada Zora baš lepo radi. Oduševljava me što ona ima živaca za tu vrstu umetnosti jer zaista je potrebno imati dosta strpljenja.
– Spojila sam se, igrom slučaja, s jednim prevarantom, koji me je molio da kupim materijal i dao mi model za bluze za Šveđanke, zatim je otišao i više se nikada nije vratio, rekavši mi da radim s njima šta hoću – priča naša sagovornica. – Onda sam morala sve da ih prekrajam jer mi je on dao velike veličine, a Francuzi su ipak sitniji, tako da sam tamo i sve prepravljala i nadala se da ću nekad nešto prodati. Ostalo mi je još deset bluza i ovde sam ih izložila. Možda će se nekom svideti te će poželti da ih nosi.
Osim korisnika doma, svoje ručne radove izložili su i korisnici Dnevnog boravka, te se za njihovim štandom mogao naći veliki broj aranžiranih korpica punih raznog cveća, poput ružica, dana i noći i bonsaija različitih veličina i oblika. Osim toga, ko voli nakit, može naći unikatne ručno rađene minđuše, lančiće i ogrlice.
I. Bakmaz